Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια υπαίθριου σταθμού αυτοκινήτων


2005

Recommended Posts

καλησπερα

περιφραγμενο οικοπεδο μπορει να χρησιμοποιηθει ως ενοικιαζομενοσ χωρος σταθμευσης χωρις αδεια απο το μεταφορων??

δηλαδη να ενοικιαζεις τις θεσεις με μισθωτηρια συμβολαια που συναπτεις με τον καθενα πελατη ξεχωριστα.

φορολογικα συμφωνα με το βιλβλιο αυτο: Σταματόπουλος ΚΒΣ 14η έκδοση, άρθρο 10 ,θέμα 108: εκμίσθωση οικοπέδου ως χώρος στάθμευσης οχημάτων,  μπορεις να το κανεις.

με το μεταφορων τι γινεται ομως?? γνωριζει κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνατο αν δεν πάρεις άδεια απο μεταφορών και με την προ"υπόθεση οτι εκεί επιτρέπειται να γίνει χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων.

 

Μην μπερδεύεις-ανακατεύεις την εφορία με την αδειοδοτούσα αρχή (μεταφορών), η πρώτη τα ευρώ (φράγκα) κοιτάει να πάρει, δεν την απασχολεί αν έχεις άδεια ή όχι για την επιχείρηση.

 

Βάλε το μηχανικό σου (μηχανολόγο) να ρωτήσει στις αρμόδιες υπηρεσίες (πολεοδομία - μεταφορών)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καθησατε και ψαξατε ολοκληρο βιβλιο Κωδικα Βιβλιων και Στοιχειων προφανως επειδη ή ειστε λογιστης

ή σας το πε ο λογιστης σας και δε πηγατε μια βολτα σε εναν μηχανικο να σας κατευθυνει

 

το συμπερασμα μου ειναι ή θελετε εντεχνως να αποφυγετε την διαδικασια και τα εξοδα αδειας

ή προσπαθειτε να εκμαιευσετε την απαντηση που θελετε ή ο λογιστής σας δεν εχει επιγνωση

της πραγματικοτητας ή κανει πως δεν εχει

 

το μεταφορων ειναι μονοδρομος αλλιως βρειτε και εναν καλο δικηγορο..........

 

- μετα απο κουβεντα με υποψηφιο πελατη μου να του βρω τα προστημα για τα υπεραριθμα

δε μπορουσα να κρατηθω και να δωσω αλλη απαντηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα.

 

Ιδιοκτήτης ακινήτου το οποίο βρίσκεται μέσα στη ζώνη Α' Προστασίας Αρχαιολογικού Χώρου θέλει να εκδόσει άδεια υπαίθριου χώρου στάθμευσης. Από τα ΦΕΚ Α 169/1969 και ΒΙΚ51-ΕΞΝ προκύπτει ότι χρειάζεται ασφαλτοτάπητας και οικίσκος για τον υπάλληλο, μεταξύ άλλων. Η προφορική απάντηση της τοπικής αρχαιολογικής υπηρεσίας είναι αρνητική. Εχει κανείς εμπειρία από παρόμοια περίπτωση;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΥΔΟΜ πήγες να ρωτήσεις αν επιτρέπεται η συγκεκριμένη χρήση στη ζώνη Α' Προστασίας Αρχαιολογικού Χώρου ? :smile:

 

Αυτό είναι το 1ο βήμα !!!

 

ΥΓ

Αναμενόμενη η απάντηση της αρχαιολογικής υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Υ.ΔΟΜ. θα απαντήσει Δευτέρα-Τρίτη. Εκεί μου είπαν πρώτα θα ρωτήσεις αρχαιολογία. Κατάφερα και μίλησα πριν λίγο με προϊσταμένη στο ΥΠ.Π.Α. και μου είπε ότι εφόσον στο ακίνητο υπάρχει κτίσμα με νόμιμη άδεια (κατοικία, ξέχασα να το αναφέρω προηγουμένως, η άδεια βγήκε πριν το ΦΕΚ οριοθέτησης ζωνών) και αφού η δημιουργία ασφαλτοτάπητα δεν αποτελεί έργο μη αναστρέψιμο και δεν θα γίνουν εκσκαφές ή διαμορφώσεις πέρα από τις απαιτούμενες για αυτόν, τότε δεν βλέπει γιατί να μη δώσουν το ΟΚ. Βέβαια θα χρειαστεί να περάσει από αρχαιολογικό συμβούλιο.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να δηλώσει την υπάρχουσα οικία αντί οικίσκου, από τη στιγμή μάλιστα που θα το δουλεύει ο ίδιος, δίχως υπάλληλο; Πιστεύω πως θα το δεχθούν από το Μεταφορών. Διότι αν μπορεί, τότε η μοναδική άδεια που θα χρειαστεί από την πολεοδομία είναι για τη διαμόρφωση-ασφαλτόστρωση του περιβάλλοντος χώρου, σωστά;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες, αφού διάβασα όλη τη νομοθεσία, έχω δύο απορίες (μπορεί και τρεις):

 

Περίπτωση υπαίθριου σταθμού (προς κατασκευή)

1) Για τις εργασίες ασφαλτόστρωσης, διαμόρφωσης (δεν αναφέρω το αυτονόητο για την απότμηση )κτλ παίρνει έγκριση από κάπου? Άδεια ίσως? Και αν ναι, τι άδεια? Δόμησης? Γιατί είτε ασφαλτο, είτε βιομηχανικό δάπεδο, είναι εργασίες, έχεις 100% κάλυψη οικοπέδου κτλ, ικα(ειδικά στο βιομηχανικό)?

2) Παρατηρώ τα σκαριφήματα του 76 (40 χρόνια μετά...)στην στάθμευση υπό γωνία 45 και έχω την εξής απορία, το μήκος του αυτοκινήτου θεωρείται 4,30μ και το κενό ανάμεσα 0,70μ...το πλατος του αυτοκινήτου πόσο θεωρείται? Θεωρώ είναι κρίσιμο μέγεθος για το σχεδιασμό και τη χωρητικότητα την πραγματική...

3) Λέγοντας αυτοεξυπηρέτηση, επειδή ο πελάτης ενδιαφέρεται  επι της ουσιας  να μισθωσει σταθερες θεσεις με το μηνα, το εξαμηνο χωρίς να είναι εκεί να παρακολουθεί, τον καλύπτει ο όρος αυτός για τέτοιοου είδους λειτουργία ή πρέπει να υπάρχει οικίσκος και υπάλληλος για ταμείο οπωσδήποτε?

Link to comment
Share on other sites

παντως

 

αυτο το 455/76 εχει πολλες τροποποιησεις....μεχρι και με τον 4313/14

 

καλο ειναι να το βρεις κωδικοποιημενο.....

 

ειχαμε μια συζητηση για αυτο πριν 2-3 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Dim, πηγα στο μεταφορων κ μου εδωσε σε ΑΔΑ ο,τι ισχυει σημερα! Θα τα ανεβασω αυριο να υπαρχουν...απλα ειδικα για το 2 & 3, δεν ξερω που να ρωτησω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.