Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια υπαίθριου σταθμού αυτοκινήτων


2005

Recommended Posts

Το 2β δεν το κατάλαβα καλά. Δηλαδή εννοεί ότι αυξάνεται το επιτρεπόμενο ποσοστό κάλυψης κατά 10% εάν δείξεις υπαίθριες θέσεις στάθμευσης;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...

Θα ήθελα τα φώτα σας στο παρακάτω πρόβλημα:

Εχω ένα οικόπεδο εκτός οικισμού με πρόσωπο περίπου 40μ σε επαρχιακή οδό. Εκεί που σκοπεύω να τοποθετήσω την είσοδο έχω απέναντι συμβολή οδών. Την επαρχιακή οδό που ανέφερα, πλάτους γύρω στα 10μ, και μια δημοτική οδό, μια και στο απέναντι ρεύμα του επαρχιακού ξεκινάει το όριο του οικισμού.

Απαιτείται κυκλοφοριακή σύνδεση, έχω πρόβλημα με την είσοδο-έξοδο;

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται τουλάχιστον είσοδο - έξοδο από το γήπεδο.Από τον υπάλληλο που θα χρεωθεί την αίτηση σου θα βγει η τελική απόφαση (είσοδο-έξοδο ή κυκλοφοριακή σύνδεση).Στην είσοδο έξοδο δεν έχεις πρόβλημα με το τί γίνεται απέναντι.Αν όμως κάνεις κυκλοφοριακή σύνδεση τύπου Γ τότε έχεις πρόβλημα με τη συμβολή των οδών απέναντι. Πράξε καταλλήλως λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μια ερωτηση και απο εμενα. Σε υπαιθριους χωρους (οικοπεδα) περιφραγμενα με πορτα για εισοδο εξοδο επιτρεπεται η σταθμευση οχηματων? Στην εισοδο εξοδο εχει και πινακιδες απαγορευεται η σταθμευση. Δεν ειναι parking, ειναι ενα απλο περιφραγμενο οικοπεδο με τα χορταρακια του!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

έχω ένα οικόπεδο στο κεντρο μεγαλης πολης της αττικης, το οποιο ειναι ηδη περιφραγμενο και ασφαλτοστρομενο. Θελω να ρωτησω τι δικαιολογητικα χρειαζονται να παρω απο το υπουργειο συγκινωνιων για να το ανοιξω και αν χρειαζεται καποια αλλη αδεια απο το δημο η οποιονδηποτε αλλο φορεα.

Link to comment
Share on other sites

Π.Δ. 455/76, άρθρα 27, 28. Προσοχή όμως! Υπαίθριοι σταθμοί αυτοκινήτων πρέπει να είναι υπαίθριοι. Οποιαδήποτε σταθερά στέγαστρα, τέντες. κ.α. απαγορεύονται. Όλα αυτά που βλέπουμε σε υπαίθρια γκαράζ είναι παράνομα.

'Αδεια παίρνεις μόνο από τη Διεύθυνση Συγκοινωνιών της Περιφέρειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.