Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη της έκδοσης βεβαίωσης σύνδεσης με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας μέσω του πληροφοριακού συστήματος «e-Άδειες»


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Ζητάνε από πελάτη μου "Βεβαίωση Σύνδεσης με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας"  για επανασύνδεση (είχε ρεύμα 40 χρόνια -το διέκοψαν λόγω θανάτου του ιδιοκτήτη, και οι κληρονόμοι το μεταβίβασαν) διαμερίσματος το οποίο έχει κατασκευαστεί με άδεια του 1976, απολύτως σύμφωνα με τα σχέδια, και για το οποίο έχω εκδώσει -προ διετίας, όταν μεταβιβάστηκε- βεβαίωση του 4495 ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Απαιτείται όντως βεβαίωση? Δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλεψη γι' αυτήν την περίπτωση στις αναφερόμενες διαδικασίες.

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος εδώ?

Link to comment
Share on other sites

εγώ κατάλαβα ότι για οποιαδήποτε ηλεκτροδότηση απαιτείται πρώτα η θεώρηση της οικοδομικής αδείας από την ΥΔΟΜ και μετά μπαίνεις στο σύστημα έκδοσης  "βεβαίωσης σύνδεσης"  εφαρμόζοντας στην συμπλήρωσή της όσα λένε  οι οδηγίες που ανάρτησα στα προηγούμενα μηνύματα

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, ΚΑΝΑ said:

εγώ κατάλαβα ότι για οποιαδήποτε ηλεκτροδότηση απαιτείται πρώτα η θεώρηση της οικοδομικής αδείας από την ΥΔΟΜ και μετά μπαίνεις στο σύστημα έκδοσης  "βεβαίωσης σύνδεσης"  εφαρμόζοντας στην συμπλήρωσή της όσα λένε  οι οδηγίες που ανάρτησα στα προηγούμενα μηνύματα

Νέα θεώρηση της, ήδη θεωρημένης για ρεύμα, παλιάς άδειας? Και αν έχουν μεσολαβήσει τακτοποιήσεις σε άλλες οριζόντιες ιδιοκτησίες της ίδιας οικοδομής?

Link to comment
Share on other sites

ηλεκτροδότηση οικοδομής ή διαμερίσματος με Σ.Ο.Ι θέλεις? Αν πρόκειται για  διαμέρισμα με Σ.Ο.Ι χωρίς τακτοποιήσεις δεν σε ενδιαφέρουν οι αυθαιρεσίες των λοιπών. Αν το διαμέρισμα έχει και τακτοποιήσεις θα υποβάλλεις και τη δήλωση αυθαιρέτων και την κάτοψη (κατά την  εγκ 1-7 ../2012)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κτήριο με Βεβαίωση προ 55 από την Πολεοδομία σε ποιά επιμέρους περίπτωση ανήκει? 

Εάν είσαι μηχανικός πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου. Εάν είσαι ιδιώτης, ενημέρωσέ με, προκειμένου να μεταφέρω την δημοσίευση στην ενότητα ιδιωτών.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Σχετικα με την βεβαίωση για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας , θα ήθελα λιγάκι τη βοηθεία σας.

Μου ζητάει ο πελάτης την βεβαίωση αφού πρώτα κάναμε υππαγωγή στον 4495.17. Η ρύθμιση μεταξύ των άλλων αφορούσε και διαμερισμάτωση στο ΙΣΟΓΕΙΟ (ήταν μια οριζόντια ιδιοκτησία και έχουν γίνει 2), άρα θέλει δύο παροχές απ ότι καταλαβαίνω. Μου ζητάνε τωρα να δωσω τη βεβαίωση για σύνδεση για τη μια απο τις 2 ιδιοκτησίες. 

Μπαίνω στο σύστημα για να συμπληρώσω τα απαιτούμενα έγγραφα και αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω ειναι η θεώρηση της άδειας, πως γίνεται? Σύμφωνα με το Άρθρο 47 /4495 αναφέρει οτι πρεπει να εκδοθεί πρώτα το ΠΕΚ (Πιστοποιητικο Ελεγχου Κατασκευής) .

Αυτο ειναι υποχρεωτικό? Αφορά όλες τις περιπτώσεις σύνδεσης? Εγώ τι πρέπει να κάνω για να βγει το ΠΕΚ?

Αναφέρει και ελεγκτή δόμησης. Είναι υποχρεωτική η αυτοψία σε αυτή την περίπτωση?και αν ναι, πρέπει να τη ζητήσω εγώ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, αλλά επειδή είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνω αυτή τη βεβαίωση θέλω να την κάνω σωστά!

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.