Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έναρξη της έκδοσης βεβαίωσης σύνδεσης με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας μέσω του πληροφοριακού συστήματος «e-Άδειες»


Engineer

Recommended Posts

Το  ΠΕΚ είναι για τις νέες άδειες ,κατέβασε τις οδηγίες που ανέβασα ,δές και την διαδικασία έκδοσης βεβαίωση συFEK-2022-Tefxos B-04862-downloaded -07_11_2022.pdfνδεσης

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ πολύ!

Τα έχω δεί απλά εξακολουθεί να μην είναι ξεκάθαρο αν σε αυτές τις περιπτώσεις (απο ρυθμίσεις Ν4495/17) χρειάζεται θεώρηση άδειας.? 

Δηλαδη στο σύστημα του ΤΕΕ στους ελέγχους/επιμέρους ελέγχους/εγκρίσεις φορέων τι διαλέγουμε?

Ευχαριστώ πολύ για την βοηθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

Επανέρχομαι με μια ερώτηση που είχα κάνει και πριν λίγο καιρό, σχετικά με την έκδοση βεβαίωσης για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας. Τελικά είχα απάντηση απο την πολεοδομία.Το σύστημα στο eadeies ζητάει θεώρηση της τελευταίας άδειας, μου είπαν.  Μου ζητάνε για να θεωρήσουν το στέλεχος της τελευταίας άδειας (η οποία ήταν το 1985) , να  προσκομίσω  Υ/Δ μηχανικού που υπέγραψε την άδεις του 1985   (σε περίπτωση συνταξιοδότησης οι μηχανικοί υπογράφουν, δεν σφραγίζουν) , και να γίνει έλεγχος φορολογικών την Ο.Α. του 1985. 

Υπενθυμίζω ότι έγω έκανα μια απλή ρύθμιση με τον Ν.4495/17 για διαμερισμάτωση (απο ένας ενιαίος χώρος , έχουν γίνει 2 ), και θέλει τώρα η μια ιδιοκτησία απο τις δύο να πάρει ρεύμα.

Σας έχει ζητηθεί κάτι αντίστοιχο? 

Θα με βοηθούσε πολύ κάποια απάντηση, καθώς μου φαίνεται αδιανόητο να ψάξω το μηχανικό που υπέγραψε το 1985 και να του ζητήσω να υπογράψει τώρα ΥΔΕ με γνήσιο υπογραφής.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, αν η άδεια του '85 έχει θεώρηση για σύνδεση με δίκτυα ΟΚΩ, δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί αν έχει ο τότε επιβλέπων. Μήπως δεν κατάλαβαν καλά από την Υδομ τι αφορά η περίπτωσή σου, ή μήπως κατάλαβαν ότι για κάποιο λόγο η άδεια του '85 είναι ακόμα "ανοιχτή";

Το καλοκαίρι είχα μία αντίστοιχη περίπτωση, όχι με ΔΔ, με λοιπές παραβάσεις + 3843 στο ισόγειο για κλείσιμο πυλωτής με άδεια του '05 κλειστή. Έκανα αίτηση, τους πήγα ολες τις υπαγωγές με πληρωμένο το 30% και μου σφραγίσαν το στέλεχος εκ νέου για σύνδεση με δίκτυα. Ακολούθως στην ΔΕΗ το δέχτηκαν κανονικά, αλλά θα πρέπει πρώτα να πας από το Δήμο γιατί έχεις αλλαγή στα τέτ. μέτρα λόγω της διαμερίσματωσης.

Όμως όλα τα παραπάνω ήταν οριακά πριν αλλάξει το σύστημα για την θεώρηση με αυτό το ηλεκτρονικό, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι και σε αυτά πλέον.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

@Ltam μήπως η άδεια που αναφέρατε δεν έχει θεωρηθεί για σύνδεση με τα δίκτυα; Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να θεωρηθεί τώρα.

Link to comment
Share on other sites

@ppanag

Το πρόβλημα απο οτι λέει η πολοεοδομία, είναι οτι η τελευταία τελευταια άδεια που βγήκε το 1985 και αφορούσε μονο τον δεύτερο όροφο, είχε θεωρηθεί μόνο για τον δέυτερο όροφο. Είχαν όμως προηγηθεί άλλες 2 άδειες (1964, 1966) που αφορούσαν το ισόγειο (το οποιο και μας ενδιαφέρει εμας), με αυτές τις άδειες δεν ασχολείται καν η πολεοδομία, θέλει μόνο την τελευταία μου είπαν , άσχετα με τον ποιον όροφο αφορά.

Εγω με τον δευτερο όροφο δεν έχω καμία σχέση, είναι άλλη ιδοκτησία , δεν έκανα καμία ρύθμιση στον δεύτερο. Αλλά η πολεοδομία επιμένει οτι πρεπει να θεωρηθεί η τελεύταια, τελευταία άδεια που έχει βγεί και για το ισόγειο (ακόμα και αν δεν αφορούσε καθόλου το ισόγειο αυτή η άδεια).

Εγω δυστυχως αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. Ζητάνε να βρω τον μηχανικό που έβγαλε την άδεια το 1985, αλλίως δεν ξέρω αν θα πάρει ποτέ ρεύμα το σπίτι.  (το σπίτι όπως σας είπα βρίσκεται στο ισόγειο, κάναμε ρύθμιση για διαμερισμάτωση γιατί απο ένας χώρος έγιναν δύο και υπήρχε κοινή παροχή. Τώρα απλά ζητάει μια δεύτερη παροχή, εφόσον έγιναν δύο χώροι)

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας

Την Βεβαίωση εκδίδει ο Επιβλέπων μηχανικός ή δεν απαιτείται αυτό ? Είδα ότι έχει ερωτηθεί πάλι, αλλά δεν βρίσκω αν απαντήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, xavrias said:

Οποισδήποτε έχει πάρει ανάθεση από τον ιδιοκτήτη απ' ότι καταλαβαίνω. 

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ. Από τη ΔΕΗ μου είπαν ότι μάλλον πρέπει να είναι ο επιβλέπων (χωρίς να είναι σίγουροι).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.