Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέρμανση πισίνας


SPX

Recommended Posts

Υπολογισμός βάσει ASHRAE APPLICATIONS 2007

 

39bq.jpg

 

Μου προκύψανε κάτι ερωτήματα :

1) Από τι και πως εξαρτάται ο χρόνος θέρμανσης μιας πισίνας;

2) Αρχική θερμοκρασία νερού δεν μπορώ να θεωρήσω τη θερμοκρασία της ΕΥΔΑΠ γιατί ενώ γεμίζω τη δεξαμενή, με τον ήλιο (αν υπάρχει ηλιφάνεια) η δεξαμενή θερμαίνεται και το νερό λόγω της μεγάλης επιφάνειας θα θερμανθεί και θα ανεβάσει θερμοκρασία. Επίσης, ένω γεμίζω τη δεξαμενή συνεχώς θερμαίνω.

3) Πώς υπολογίζεις την ταχύτητα του ανέμου;  Πώς επηρεάζει αυτή την εξάτμιση;  Εξισώσεις υπολογισμού αποβαλλόμενης θερμοκρασίας λόγω εξάτμισης ρευστού;

4) Πώς θα επιλέξει ο μηχανικός ένα σύστημα θέρμανσης του νερού της κολυμβητικής δεξαμενής για τον κάθε μήνα;  Να πάρει το χειρότερο μήνα; Στους άλλους μήνες ο λέβητας ή η αντλία θερμότητας θα λειτουργεί π.χ. 60%. Αυτό όμως θεωρείται καλό;

 

Και ένα γενικό σχόλιο : Παρότι ASHRAE ο υπολογισμός μου φαίνεται εντελώς απλοϊκός. Δεν έχω πρόσβαση σε άλλο paper. Αυτό το βρήκα από τη βιβλιοθήκη του ΤΕΙ εδώ στο Ηράκλειο. Γνωρίζετε κάποιο βιβλίο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ συστήματος θέρμανσης νερού πισίνας;

Edited by gnusselt
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δε θυμάμαι αν είχα καταληξει σε κάτι συγκεκριμένο όταν το έψαχνα (υπάρχουν πιο αναλυτικά δεδομένα για εσωτερικές πισίνες). Δες και αυτό και σύγκρινέ το με της Ashrae. Γκούγκλαρέ το και λίγο.

 

Αν η πισίνα είναι μικρή ιδιωτική, και δε δουλέψεις με ακριβές Α/Θ, δώσε λίγο στην επαναθέρμανση. Συνήθως δεν τη διατηρούν ζεστή συνεχώς και δε θέλουν να κάνει 1 βδομάδα, που λέει ο λόγος, για να ζεσταθεί. Υπολογίζοντας με μικρό χρόνο επαναθέρμανσης, θα έχεις καλύψει τις απώλλειες θερμότητας.
 

2) Αρχική θερμοκρασία νερού δεν μπορώ να θεωρήσω τη θερμοκρασία της ΕΥΔΑΠ γιατί ενώ γεμίζω τη δεξαμενή, με τον ήλιο (αν υπάρχει ηλιφάνεια) η δεξαμενή θερμαίνεται και το νερό λόγω της μεγάλης επιφάνειας θα θερμανθεί και θα ανεβάσει θερμοκρασία. Επίσης, ένω γεμίζω τη δεξαμενή συνεχώς θερμαίνω.

 

Όταν γεμίζεις τη δεξαμενή δε θερμαίνεις... Μπορείς, αλλά δε νομίζω να το κάνει ο χρήστης.

Η θερμοκρασία του νερού δε θα αυξηθεί σημαντικά στη φάση του γεμίσματος. Γενικά οι παραδοχές είναι τέτοιες που δε σε αφορά ιδιαίτερα αυτή η μικρή αύξηση της θερμοκρασίας.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί δεν έχω ασχοληθεί ξανά με 

θέρμανση πισίνας.

Πόσα kw αντλία θερμότητος θα χρειαστώ για την θέρμανση εσωτερικής πισίνας

χωρητικότητας 70 κυβικών μέτρων?

Η θερμοκρασία νερού θέλουμε να είναι 18-20 βαθμούς.

Η αντλία θερμότητος μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για την θέρμανση 

του ενδοδαπέδιου συστήματος της οικίας αλλά και την παραγωγή ζεστού νερού 

για οικιακή χρήση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Σωστά, αλλά τον ρυθμό θερμικών απωλειών προς αέρα (εσωτερικό ή εξωτερικό) και τοιχώματα, πως τον βρίσκουμε; Η θερμοκρασία του αέρα δεν είναι σταθερή στην διάρκεια του 24ώρου, αν είναι ανοικτή/εξωτερική υπάρχει η επήρεια των ανέμων και ηλιακής ακτινοβολίας. Κάποιος πιο σύνθετος τρόπος υπολογισμού θα υπάρχει, υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

ενας απλός τρόπος είναι εδώ https://energy.gov/energysaver/heat-pump-swimming-pool-heaters

Για πιό σύνθετα  θες μετεωρολογικά δεδομένα της περιοχής , και μετά μοντελοποίηση σε προγράμματα πεπερασμένων  multiphysics (εχεις θερμότητα με μεταφορά ,αγωγή , ακτινοβολία , λογω εξάτμισης ).

Λέμε τώρα ... 

Edited by skidoo23
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ skidoo.

Παρεμπιπτόντως, ίσως να ήταν καλό να μεταφερθούν τα εδώ μηνύματα στο θέμα "Θέρμανση πισίνας", τώρα που είναι σχετικά πρόσφατα ακόμα.

 

Done.

Thanks.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι εγώ δεν είμαι και των πολλών τύπων.... και το βλέπω πιό πρακτικά.

 

Εσωτερική πισίνα 18-20 βαθμών το καλοκαίρι δεν έχει απώλειες (μάλλον αρνητικές απώλειες θα έχει....), αλλά και το χειμώνα, αν ο χώρος θερμαίνεται.....

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει το πρόγραμμα Retscreen.

 

Είναι free ...και αξιόπιστο....έχει χρησιμοποιηθεί  σε πλήθος δημοσιεύσεων.

http://www.nrcan.gc.ca/energy/software-tools/7465

 

Για το θεωρητικό βλέπε 2.5 στο παρακάτω

http://www.solar-estimate.org/pdfs/Textbook_SWH.pdf

 

Το manual για την περίπτωση της πισίνας 

http://www.cleanenergyresourceteams.org/sites/default/files/RETScreen4UserManualforPublicOutdoorSwimmingPools.pdf

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.