Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έκδοση Η.Τ.Κ σε ακίνητο με σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών χωρίς κατασκευασμένο κτίριο


Recommended Posts

Οταν έχει γίνει ΣΟΙ σε αδόμητο με νέα οικοδομική άδεια αλλά μη υλοποιημένο ακόμα κτίριο, στις ΗΤΑ για μεταβίβαση της κάθε ιδιοκτησίας, τι βάζω στη Τεχνική Περιγραφή;

Edited by Pavlos33
ανοίχτηκε νέο θέμα-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Την περιγραφή της από τη ΣΟΙ copy-paste (π.χ. Διαμέρισμα Α-2 του Α' ορόφου) με προαιρετική σημείωση ότι έχει εκδοθεί η υπ' αρ. ..... οικοδομική άδεια .... και υποχρεωτική αναγραφή της φάσης στην οποία βρίσκονται οι εργασίες την ΗΜΕΡΑ ΑΥΤΟΨΙΑΣ ...προσοχή στην ημερομηνία, γιατί στο μεταξύ μπορεί και να έχουν γίνει εργασίες... 

Επιλογή υλοποιημένο: ΟΧΙ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση διαχωρισμού οριζόντιας που δεν εχει υλοποιηθει η διαμερισμάτωση (τοιχοι, μπανια κλπ) και δεν εχει εκδοθει ακομα αδεια μικρης κλιμακας για τον διαχωρισμό.

Για το συμβόλαιο σύστασης η συμβ/φος ζητάει ΗΤΚ για το αρχικό και για τις νεες οριζοντιες. Μπορεί να γίνει το συμβόλαιο πρωτα και μετα να βγει η αδεια μικρης κλιμακας; Στην ΗΤΚ των νεων οριζοντιων επιλέγω μη υλοποιημένο;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για μια περίπτωση που αντιμετωπίζω για την καταχώρηση οικοπέδου στο μητρώο ηλεκτρονικής ταυτότητας που μέσα σε αυτό έχει κατασκευαστεί πολυκατοικία. Η σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών που είχε γίνει όριζε την δημιουργία 6οροφης πολυκατοικίας και ο πίνακας χιλιοστών έχει γίνει βάση αυτών των ορόφων. Εν τέλη όμως σήμερα έχουν δημιουργηθεί μόνο οι 3. Στη περίπτωση αυτή πόσους ορόφους θα βάλω στην καταχώρηση του οικοπέδου και τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας μου θα παραμείνουν έως έχουν στο πίνακα χιλιοστών? Πρόκειται για περίπτωση εξοικονομώ που θέλω να καταχωρήσω μια αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία αλλά δεν θέλω να δημιουργήσω μελλοντικό πρόβλημα και στους άλλους ιδιοκτήτες μιας και είμαι ο πρώτος που θα καταχωρήσει το οικόπεδο. Σας ευχαριστώ 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

με βαση αυτο

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΕΕ-6-2022.pdf

πας με  την παρ. 5

5. Στο πεδίο «Όροφοι» του οικοπέδου/γηπέδου πως εισάγονται pilotis και δώμα;
Κατά την καταχώριση οικοπέδου/γηπέδου εισάγονται από τον μηχανικό όλοι οι όροφοι των
κτισμάτων που υπάρχουν, συμπεριλαμβανομένων των υπογείων

[ταυτοτητα παιρνουν μονον οι κατασκευασμενες ιδιοκτησιες]

και με την παρ. 14

14. Πως γίνεται η καταχώριση ΗΤΚ για δικαίωμα υψούν;
Για τη συμπλήρωση ΗΤΚ δικαιώματος υψούν που αποτελεί αυτοτελή ιδιοκτησία, γίνεται
ξεχωριστή καταχώριση ιδιοκτησίαςκλπ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.