Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΣΠΟΥΔΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ Ή ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα στο φορουμ! 'Eχω περάσει στην Ελλάδα Πολιτικός Μηχανικός  και χθες έμαθα ότι πέρασα στο δημόσιο Πανεπιστήμιο της Κύπρου στο τμήμα Μηχανικών Μηχανολογίας και Κατασκευαστικής. Μέχρι τις πανελλαδικές ήθελα Μηχανολόγων αλλά επειδή δεν έπιανα τα μόρια, μου έκατσε καλύτερα το πρόγραμμα σπουδών του Πολιτικού Μηχανικού. Αυτήν την στιγμή βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που ασχολείται με αυτούς τους κλάδους με τι μπορεί να ασχοληθεί ο κάθε κλάδος, προοπτικές στο μέλλον, για τα δικαιώματα τους, απολαβές και την προσωπική τους άποψη. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tyflopontix said:

...'Eχω περάσει στην Ελλάδα Πολιτικός Μηχανικός ...

σου συνιστώ Π.Μ για πολλούς μα πολλούς λόγους.....

εκτός κι αν έχεις δεδομένη και σε μέγιστο βαθμό τρέλα ή επιθυμία να μη ασχοληθείς με ακίνητα αλλά θες σε σημαντικό βαθμό μηχανολογία και με καμία ενασχόληση με κτήρια.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Didonis said:

σου συνιστώ Π.Μ για πολλούς μα πολλούς λόγους.....

εκτός κι αν έχεις δεδομένη και σε μέγιστο βαθμό τρέλα ή επιθυμία να μη ασχοληθείς με ακίνητα αλλά θες σε σημαντικό βαθμό μηχανολογία και με καμία ενασχόληση με κτήρια.

 

Θα μπορούσες να εξηγήσεις τους λόγους αυτούς;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, tyflopontix said:

Θα μπορούσες να εξηγήσεις ..

θα μπορούσα αλλά για να μη γράφουμε ολόκληρο βιβλίο θα μπορούσες ΕΣΥ να διευκρινήσεις αν έχεις τρέλα με την Μηχανολογία ή αν έχεις μίσος άσβεστο για κτήρια οικόπεδα και γενικά ακίνητα...

Συνοπτικά

θα σου άρεσε η ενασχόληση με ακίνητα ή όχι

(μη κάνω μαντεψίες δηλαδή και οι καλά διατυπωμένες ερωτήσεις έχουν ατού για πιο χρήσιμες απαντήσεις)

Δεν υπάρχει καλή ή κακή επιστήμη ή ειδικότητα νέτα σκέτα. 

Υπάρχει ο Άνθρωπος (εσύ δηλαδή) και οι ειδικότητες. Για τις ειδικότητες ξέρουμε κάτι λίγα, για τον τον άνθρωπο ξέρεις μόνο εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Didonis said:

θα μπορούσα αλλά για να μη γράφουμε ολόκληρο βιβλίο θα μπορούσες ΕΣΥ να διευκρινήσεις αν έχεις τρέλα με την Μηχανολογία ή αν έχεις μίσος άσβεστο για κτήρια οικόπεδα και γενικά ακίνητα...

Συνοπτικά

θα σου άρεσε η ενασχόληση με ακίνητα ή όχι

(μη κάνω μαντεψίες δηλαδή και οι καλά διατυπωμένες ερωτήσεις έχουν ατού για πιο χρήσιμες απαντήσεις)

Δεν υπάρχει καλή ή κακή επιστήμη ή ειδικότητα νέτα σκέτα. 

Υπάρχει ο Άνθρωπος (εσύ δηλαδή) και οι ειδικότητες. Για τις ειδικότητες ξέρουμε κάτι λίγα, για τον τον άνθρωπο ξέρεις μόνο εσύ.

Δεν έχω τρέλα με την μηχανολογία. Μου αρέσει ο μηχανοκίνητος αθλητισμός και κάπως έτσι μου ήρθε. Από την άλλη ως πολιτικός θα είχα όνειρο να σηκώνω ουρανοξύστες, στάδια ή κάτι σχετικό με την ενέργεια

Ως άνθρωπο θα με χαρακτήριζα δημιουργικό και θέλω πάντα να κάνω την διαφορά

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, tyflopontix said:

Δεν έχω τρέλα με την μηχανολογία.......

Από την άλλη ως πολιτικός θα είχα όνειρο να σηκώνω ουρανοξύστες, στάδια ή κάτι σχετικό με την ενέργεια

....

Οκ.

Άρα πας για Π.Μ. (κι ας είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να σηκώσεις ουρανοξύστες και στάδια)

ο βασικός λόγος είναι ότι ο Π.Μ. έχει σημαντικά μα πολύ σημαντικά μεγαλύτερο εύρος δικαιωμάτων σε μελέτες που αφορά κτήρια από όλες τις άλλες ειδικότητες 

Αυτά ως είναι σήμερα τα πράγματα και τα τελευταία τουλάχιστον 50και χρόνια στην Ελλάδα.

τα επόμενα 10-15 δεν θα υπάρξει τρομερή ανατροπή. Αν ήξερα τι θα γίνει μετά τα 15 χρόνια θα γινόμουν μάντης ..... 

Edited by Didonis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.