Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαίρετο


corruption999

Recommended Posts

(Mεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Kalispera,

Exw pososto 25% se ena authereto eksoxiko spiti to opoio thelo na gkremiso (gia na min theorite authereto kai na mporo na pouliso to pososto mou). Oi sinidioktites me to ypolipo 75% den symfonoun. Exoun dikaioma na erxonte se antirisi efoson to spiti ine paranomo kai ego prospatho na to nomimopoihso?

Η χρήση  greeklish σε κείμενο δημοσίευσης και τίτλου δεν επιτρέπεται. Επίλεξε «επεξεργασία» (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον διόρθωσε το κείμενο σε ελληνικά. 

Δεύτερον,  επειδή είναι αυθεραιτο δεν σημαίνει αυτόματα ότι θέλει γκρέμισμα. Μπορεί να ενταχθεί στο νόμο αυθεραιτων και νομιμοποιιηθει.

Βρες ένα μηχανικό και ένα δικηγόρο της εμπιστοσύνης σου και αυτοί θα σε καθοδηγήσουν στη σωστή λύση ως προς το συμφέρον σου.

Link to comment
Share on other sites

 

On 9/8/2022 at 3:50 ΜΜ, Bill22 said:

Πρώτον διόρθωσε το κείμενο σε ελληνικά. 

Δεύτερον,  επειδή είναι αυθεραιτο δεν σημαίνει αυτόματα ότι θέλει γκρέμισμα. Μπορεί να ενταχθεί στο νόμο αυθεραιτων και νομιμοποιιηθει.

Βρες ένα μηχανικό και ένα δικηγόρο της εμπιστοσύνης σου και αυτοί θα σε καθοδηγήσουν στη σωστή λύση ως προς το συμφέρον σου.

Δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί επειδή με βάση το σχέδιο της πόλης, είναι κτισμένο πάνω από κει οπού έπρεπε να περνάει κανονικά δρόμος. Οι συνιδιοκτήτες δεν θέλουν να κάνουν τίποτα για αυτό άλλα εγώ θέλω να γκρεμιστεί για να μπορεί να πουληθεί.

Link to comment
Share on other sites

corruption999     "άλλα εγώ θέλω να γκρεμιστεί για να μπορεί να πουληθεί. "

 

- ποιό  να γκρεμισθεί;  

- τι να πουληθει; το αυθαιρετο κτισμα δεν αποζημιωνεται, ακομα και εαν "τακτοποιηθει"

- ή το γηπεδο \οικοπεδο  που γινεται  δρομος;

 

Συνιδιοκτητες πώς βρεθηκατε; Υπαρχει κληρονομια ή απο αγορα εξ αδιαιρετου..Ποτε "μπηκε σε σχεδιο" ή ποτε εγινε η διανοιξη και σε ποιο σταδιο βρισκεται;

Πληρωθηκαν οι αποζημιωσεις;

Μιλησες με τον μηχανικο σου;

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, corruption999 said:

... από κει οπού έπρεπε να περνάει κανονικά δρόμος....

άρα δεν είναι δικό "σας" πια αλλά δημόσια έκταση....

μα πως να το πουλήσεις..... αλλά ακόμα να μπορείς να το πουλήσεις ποιος τρελός θα αγόραζε κάτι που ρυμοτομείται και όχι μόνο αυτό αλλά να αγοράσει ένα μόνο μικρότερο του 50% ποσοστό για να κάνει τι??? 

Ερώτηση. 

Έχεις βρει υποψήφιο αγοραστή για το ποσοστό σου?

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, Didonis said:

άρα δεν είναι δικό "σας" πια αλλά δημόσια έκταση....

μα πως να το πουλήσεις..... αλλά ακόμα να μπορείς να το πουλήσεις ποιος τρελός θα αγόραζε κάτι που ρυμοτομείται και όχι μόνο αυτό αλλά να αγοράσει ένα μόνο μικρότερο του 50% ποσοστό για να κάνει τι??? 

Ερώτηση. 

Έχεις βρει υποψήφιο αγοραστή για το ποσοστό σου?

Άμα γκρεμιστεί ένα μικρό κομμάτι του σπιτιού θα είναι "μέσα" στο σχέδιο της πόλης.

Όχι δεν έχω αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, corruption999 said:

Άμα γκρεμιστεί ένα μικρό κομμάτι του σπιτιού θα είναι "μέσα" στο σχέδιο της πόλης.

Όχι δεν έχω αγοραστή.

Άμα γκρεμιστεί δεν θα υπάρχει σπίτι για να είναι ένα τμήμα του στο σχέδιο.

Μάλλον εννοείς ότι θα υπάρχει οικοπεδο για να χτιστεί κάποιο σπίτι μετά νόμιμα.

Προφανώς όπως σου είπαν και οι ειδήμονες παραπάνω πρέπει να μιλήσεις και με μηχανικο για να δεις πιθανές εναλλακτικές και με νομικο για να πάρεις τη νομική συμβουλή περί της ιδιοκτησίας αυτης.

 

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, corruption999 said:

 

Δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί επειδή με βάση το σχέδιο της πόλης, είναι κτισμένο πάνω από κει οπού έπρεπε να περνάει κανονικά δρόμος. Οι συνιδιοκτήτες δεν θέλουν να κάνουν τίποτα για αυτό άλλα εγώ θέλω να γκρεμιστεί για να μπορεί να πουληθεί.

ετσι ηταν το ερωτημα αρχικα  και σε αυτο απαντησαμε

 

Τωρα "αποκαλυπτεται"  οτι, ενα μεγαλο  μερος του σπιτιου ειναι μεσα στο σχεδιο...

δλδ υπαρχει  ηδη το σχεδιο, απλα κατα την πολεοδομηση "κοβεται" ενα  "μικρό"

τμημα και παμε για συνταξη ΠΤ και  λοιπες ενεργεις..

Αν δεν προκυψει καποια νεωτερη "εκδοχη"

εχουμε ολοι συμφωνησει

Χρειαζεσαι μηχανικο και δικηγορο..

καλη συνεχεια

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, corruption999 said:

....

Όχι δεν έχω αγοραστή.

αν κατάλαβα καλά μ αυτά που λες (και δεν είμαι σίγουρος φυσικά)....

αν βρεις αγοραστή για αυτό και με το ποσοστό που έχεις, παράτα τα όλα και πήγαινε να παίξεις Τζόκερ..... ή γίνε μεγαλομεσίτης ....θα πουλάς τα άπαντα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.