Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τροποποιήση κιγκλιδωμάτων


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα δυάρι σε συγκρότημα πολυκατοικιών στον Πειραιά. Το διαμέρισμα είναι στον όγδοο όροφο και το μπαλκόνι αποτελείται από στηθαίο από τσιμέντο στο οποίο έχει τοποθετηθεί σιδερένια μπάρα. Το θέμα είναι μάλλον λόγω του ύψους στον όγδοο όροφο, το ύψος μου φαίνεται χαμηλό και θέλω να τοποθετήσω μια δεύτερη μπάρα στην πρώτη, η οποία θα είναι ίδια και στο ίδιο χρώμα ώστε το ύψος να αυξηθεί κατά μια παλάμη δηλαδή 20 εκατοστά περίπου. 

Γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται να γίνει η επέκταση κατά ύψος; Απαιτείται να γίνει γενική συνέλευση η οποία να εγκρίνει την επέκταση; 

Ο μεσίτης και ο υπάλληλος της κατασκευαστικής ήταν γενικά απρόθυμοι. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων   

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Ιωάννης Λεγάκης said:

.. να αγοράσω ένα δυάρι σε συγκρότημα πολυκατοικιών στον Πειραιά....

ο υπάλληλος της κατασκευαστικής ήταν γενικά απρόθυμοι. 

...

νεόδμητο κτήριο ή παλαιό?

Και το προστατευτικό συνιστάτε να έχει ύψος 1,10μ από την τελική διαμορφωμένη στάθμη των πλακιδίων του εξώστη ή βεράντας ή ότι είναι

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Didonis said:

νεόδμητο κτήριο ή παλαιό?

Και το προστατευτικό συνιστάτε να έχει ύψος 1,10μ από την τελική διαμορφωμένη στάθμη των πλακιδίων του εξώστη ή βεράντας ή ότι είναι

η κατασκευή είναι του 2009, μάλλον το ελάχιστο ύψος πρέπει να έχει τηρηθεί, επειδή  είναι στον όγδοο όροφο και δεν υπάρχει σχετική εσοχή του διαμερίσματος ,  για αυτόν τον λόγο θέλω να τοποθετήσω δεύτερη σιδερένια μπάρα όμοια με την ήδη υπάρχουσα  

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Ιωάννης Λεγάκης said:

...μάλλον το ελάχιστο ύψος πρέπει να έχει τηρηθεί, ..

είσαι σίγουρος?

Λογικά αν έχει τηρηθεί δεν θα έπρεπε να είχες την "αίσθηση" του κοντού εκτός κι αν έχεις εσύ 2.00μ και κάτι ύψος ή έχεις ή σκοπεύεις για μικρό παιδί.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, Didonis said:

είσαι σίγουρος?

Λογικά αν έχει τηρηθεί δεν θα έπρεπε να είχες την "αίσθηση" του κοντού εκτός κι αν έχεις εσύ 2.00μ και κάτι ύψος ή έχεις ή σκοπεύεις για μικρό παιδί.

 

όταν το είδα δεν είχα μέτρο κοντά μου αλλά δεν νομίζω να μην τηρήθηκε η νομοθεσία , δεν ξέρω κιόλας. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Ιωάννης Λεγάκης said:

.... αλλά δεν νομίζω να μην τηρήθηκε η νομοθεσία....

μη βάζεις μεγάλο στοίχημα σ αυτό γενικά .... 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι όψεις της πολυκατοικίας είναι κοινόχρηστες, οποιαδήποτε επέμβαση σε αυτές πρέπει να έχει την έγκριση της γ.σ., εκτός κι αν αναφέρεται κάτι άλλο στον κανονισμό

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tetris said:

Επειδή οι όψεις της πολυκατοικίας είναι κοινόχρηστες, οποιαδήποτε επέμβαση σε αυτές πρέπει να έχει την έγκριση της γ.σ., εκτός κι αν αναφέρεται κάτι άλλο στον κανονισμό

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, η απόφαση της γενικής συνέλευσης χρειάζεται να είναι ομόφωνη ; 

 

Link to comment
Share on other sites

δλδ ο "απεναντι" στο ρετιρε, που εβαλε μια σειρα πλαστικοποιημενους "ραβδους"

και με πλαστικο πλεγμα αυξησε το υψος κατα 20-30 εκ.

για να μην υπαρχει κινδυνος για την μικρη...τι αδεια να παρει; απο ποια επιτροπη;

μια προσωρινη κατασκευη ειναι.. "εντος της ιδιοκτησιας του"

Ουτε τσιμεντα, ούτε  βιδες ουτε στριφωνια...Μονον μερικα ταιραπ...

 

ή αυτο εδω οπου το τοιχειο το εκαναν 30 εκ. και ηταν απαραιτητη και αναγκαια  η αυξηση του υψους

 

Diva System, Προστατευτικά κάγκελα Αττική σε Μεταμόρφωση - Φωτογραφίες |  Κάγκελα σε Μεταμόρφωση | Diva System, προστατευτικά κάγκελα Αττική,  προστατευτικά κάγκελα Βόρεια Προάστια, προστασία σε ταράτσες μπαλκόνια,  βάση στήριξης για προστατευτικό πλέγμα

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.