Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κρατήσεις μισθοδοσίας σε ΣΟΧ σε δημόσιο


dred_13

Recommended Posts

Είμαι σε 8μηνη σύμβαση σε ΣΟΧ στο δημόσιο ως Πολιτικός Μηχανικός ΠΕ (έχει περάσει η 5ετία μου). Από όσο ξέρω πληρώνομαι με βάση το μισθολόγιο των δημοσίων υπαλλήλων. Ο μικτός μισθός (1 παιδί, μεταπτυχιακό, 1 ετος προϋπηρεσία) τον βγάζει 1260. Από εκεί και πέρα αρχίζουν οι κρατήσεις και κατεβαίνει στα 918,72. Γνωρίζει κάποιος ποιες είναι αυτές οι κρατήσεις και πόσο % η κάθε μία, ώστε να βρω πως βγαίνει αυτό το 918,72;

Στα σαιτ http://elke.eap.gr/?page_id=2676 ή και https://www.elke.uoc.gr/payroll/calculator.html?v=211003103140 (που μάλλον δεν είναι ενημερωμένα με τα τωρινά ποσοστά των κρατήσεων) δεν μπορώ να βγάλω το 918,72.

 

Edited by dred_13
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς τα ποσοστά των κρατήσεων,αλλά οι ασφαλιστικές κρατήσεις είναι κάπου 6,5% για κύρια σύνταξη, 3,25% για επικουρικό, 2,5% για κλάδο υγείας, 26 ευρώ η κατώτερη κατηγορία στο εφάπαξ και κάτι άλλες κρατήσεις για οαεδ και τυχόν ειδική εισφορά αλληλεγγύης αν δεν κάνω λάθος.Και σ αυτό το ποσό κρατήσεων στον μισθωτό παρακρατείται και ο φόρος.

Edited by steiner
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, dred_13 said:

Είμαι σε 8μηνη σύμβαση σε ΣΟΧ στο δημόσιο ως Πολιτικός Μηχανικός ΠΕ (έχει περάσει η 5ετία μου). Από όσο ξέρω πληρώνομαι με βάση το μισθολόγιο των δημοσίων υπαλλήλων. Ο μικτός μισθός (1 παιδί, μεταπτυχιακό, 1 ετος προϋπηρεσία) τον βγάζει 1260. Από εκεί και πέρα αρχίζουν οι κρατήσεις και κατεβαίνει στα 918,72. Γνωρίζει κάποιος ποιες είναι αυτές οι κρατήσεις και πόσο % η κάθε μία, ώστε να βρω πως βγαίνει αυτό το 918,72;

Δεν αναφέρεται πουθενά, τι εννοείτε ως 5ετία. 5ετία με συμβάσεις στον ευρύτερο δημόσιο τομέα ή 5ετία από την κτήση του πτυχίου; 

Το 868,72€ μοιάζει σαν η μισθοδοσία κάποιου ΠΕ μηχανικού που δεν έχει απασχοληθεί ξανά σε θέση του Δημοσίου, είτε με ΣΟΧ είτε με ΣΜΕ. 

Εφόσον όμως, έχετε συμπληρώσει 5ετία στον δημόσιο τομέα, το πιο πιθανό είναι να μην έχετε καταθέσει αίτημα προς την υπηρεσία σας για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας σας (προσκομίζοντας όλες τις απαραίτητες βεβαιώσεις προϋπηρεσίας που την αποδεικνύουν) και την ένταξη στο κατάλληλο μισθολογικό κλιμάκιο. 

Μόλις λοιπόν, δώσετε επιπλέον στοιχεία, τότε ενδεχομένως να μπορέσετε να βοηθηθείτε περισσότερο. 

ΥΓ Σε κάθε περίπτωση (κανόνας απαράβατος), ζητάμε πάντα μια ανάλυση μισθοδοσίας, όπως αυτή εκδίδεται από το λογισμικό της Υπηρεσίας στην οποία απασχολείστε. 

Edited by JohnnyHoliday
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, dred_13 said:

Έχει παρέλθει η 5ετία από την εγγραφή στο ΤΕΕ. Στο δημόσιο έχω 20 μήνες προϋπηρεσία.

Συνεπώς, σωστή η αρχική εικασία περί 5ετίας από την κτήση πτυχίου. 

Συχνά συγχέεται το μεν με το δε. Στο δημόσιο αναγνωρίζεται αποκλειστικά και μόνο, εργασία στον ευρύτερο δημόσιο τομέα (τελευταία δε, δύναται να αναγνωριστεί και αποσχόληση στον Δημόσιο Τομέα χωρών της Ε. Ε.). Συνεπώς, εσείς ανήκετε στο 1ο μισθολογικο κλιμάκιο (0-2 έτη). Μόλις παρέλθει το 24μηνο, είτε εκδίδεται διαπιστωτική πράξη από την Υπηρεσία σας για την αλλαγή του μισθολογικού κλιμακίου είτε αιτείστε εσείς την αλλαγή (εφόσον συντρέχουν οι συνθήκες πάντα).

Το παιδί για να ληφθεί υπόψη (+50€, για αυτό και αυτά αφαιρέθηκαν από τα 918,72€ παραπάνω) θα πρέπει να υποβάλλετε μέσω αίτησης, την ληξιαρχική πράξη γέννησης.

Το μεταπτυχιακό για να ληφθεί υπόψη, συνήθως απαιτεί συνάφεια με τη θέση απασχόλησης και αρμόδια για να το κρίνουν αυτό, είναι τα υπηρεσιακά συμβούλια. Και σε αυτή την περίπτωση, απαιτείται αίτηση με αντίγραφο του μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών (με το καλημέρα, αφού και αναγνώριση να υπάρξει, δεν έχει αναδρομική ισχύ από την ημερομηνία πρόσληψης αλλά από την ημερομηνία που έλαβε αριθμό πρωτοκόλλου το προς εξέταση αίτημά σας). 

Το πνεύμα του Νόμου εν κατακλείδι, εξετάζει μόνο τα τυπικά προσόντα (αυτά δηλαδή, που απαιτούνταν σύμφωνα με την προκήρυξη). Όλα τα υπόλοιπα, θεωρούνται πρόσθετα (μεταπτυχιακό, παιδί κ.ά.), για αυτό και απαιτούνται αιτήσεις για την απόδειξη αυτών. 

Edited by JohnnyHoliday
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταθέσει τα απαραίτητα χαρτιά για το μεταπτυχιακό και για το παιδί και έχουν αναγνωριστεί. Για αυτό και αρχικός μικτός μισθός είναι 1260. Τι κρατήσεις υπάρχουν δεν ξέρω, και πέφτει τόσο πολύ ήθελα να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, dred_13 said:

Τι κρατήσεις υπάρχουν δεν ξέρω, και πέφτει τόσο πολύ ήθελα να ξέρω.

Αναλυτική κατάσταση μισθοδοσίας, θα έπρεπε να την έχετε ζητήσει ήδη. Θα σας λύσει όλες τις απορίες. 

Πολλές υπηρεσίες τις στέλνουν μηνιαία στο προσωπικό, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. 

Παρεμπιπτόντως, το ποσό των 1260€ (μικτά), πώς το βρήκατε; Τηλεφωνικά ή προφορικά σας το μετέφεραν;

Πιθανολογώ πάντως, πως όλη αυτή η αναντιστοιχία που προκύπτει, οφείλεται στον ΦΜΥ. 

Edited by JohnnyHoliday
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται και στον Εργάνη το ποσό. Αν δείτε και σε ένα από τα δύο site που ανέβασα στο 1ο ποστ, το ίδιο ποσό βγάζει σαν αρχικό μικτό μισθό. 

Θα ζητήσω, αλλά νομίζω δε γράφουν αναλυτικά. Απλώς γράφουν το ποσό εισφορών μόνο, όχι πως προέκυψε.

Link to comment
Share on other sites

https://aftertax.gr
Το συγκεκριμένο site έχει μικρή απόκλιση από τον πραγματικό μισθό.

Έχετε δίκιο, κάτι δεν πάει καλά με τον μισθό σας (αν όντως ο μικτός είναι στα 1.260€). Όπως προείπαν οι συνάδελφοι, άμεσα αναλυτική, αλλιώς να πάτε στο λογιστήριο να σας εξηγήσουν ακριβώς πως προκύπτει ο μισθός σας.

***σημειώνω πως, εξ όσων γνωρίζω, μόνο το παιδί δίνει μια προσαύξηση 10% στο μισθό. Αν δεν έχετε τριετία πριν το 2012, δεν έχετε προσαύξηση. Ομοίως για το μεταπτυχιακό.

Edited by AntonisHLMHX
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dred_13 said:

Θα ζητήσω, αλλά νομίζω δε γράφουν αναλυτικά. Απλώς γράφουν το ποσό εισφορών μόνο, όχι πως προέκυψε.

Μα είναι υποχρεωμένοι να σας το πουν, εφόσον η ανάλυση μισθοδοσίας δεν τα αναφέρει.

Αυτά τα 918,72€ κάπως πρέπει να προκύπτουν. Πρόκειται για τη μισθοδοσία σας. Διαφορετικά, πρωτοκολλήστε αίτηση (προκειμένου να λάβει επίσημη μορφή το ερώτημά σας) και θα σας απαντήσουν. 

Edited by JohnnyHoliday
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.