Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

εργασίες σε διαμέρισμα


Tolis Tsimoudas

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Θέλω να διαχωρίσω στην μέση 44τμ γκαρσονιέρα.

Να κατασκευάσω μία τουαλέτα.

Και να έχω δύο γκαρσονιέρες......

*(Είναι 200 μέτρα από τει,και 300 από μέτρο)

Δεν γκρεμίζω απολύτως τίποτα,μόνο χτίζω 3 χωρίσματα.

Έχω απενεργοποιημένο ρολόι ΔΕΗ για χρήση στην νέα γκαρσονιέρα.

Έχω βρει όλους τους τεχνικούς,υδραυλικό,χτιστή,ηλεκτρολόγο.

Υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ μου εκδόσουν άδεια μικρής κλιμακας?

Ευχαριστώ......

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, σε 1η φάση να πούμε ότι η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για διαχωρισμό που φαίνεται να σε αφορά, εκδίδεται με ευθύνη μηχανικού ηλεκτρονικά. Οπότε να απευθυνθείς σε μηχανικό ο οποίος θα σε καθοδηγήσει για το ως προς το τι πρέπει να γίνει και τι επιτρέπεται ή όχι.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 Tolis Tsimoudas      "Έχω βρει όλους τους τεχνικούς,υδραυλικό,χτιστή,ηλεκτρολόγο."

- Μηχανικο βρηκες  να σου πει "αν γινεται"...;

 

καλημερα ακη

 

Link to comment
Share on other sites

@Tolis Tsimoudas Kαλημέρα. Όπως προανέφεραν και οι συνάδελφοι, πριν την έναρξη εργασιών θα πρέπει να εκδοθεί έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για διαχωρισμό οριζόντιας ιδιοκτησίας (αυτό θα το κρίνει ο μηχανικός εάν γίνεται να εκδοθεί). Η έκδοση της άδειας θα γίνει ηλεκτρονικά από μηχανικό. Η άδεια αυτή διαβιβάζεται και στο ΙΚΑ οπότε θα πρέπει να ανοιχτεί και έργο στο ΙΚΑ για να πληρωθούν τα σχετικά ένσημα. Όταν η άδεια εκδοθεί θα πρέπει μετά να επισκεφθείς συμβολαιογράφο για να γίνουν οι διορθώσεις στη σύσταση και να λάβουν ΚΑΕΚ οι διαχωρισμένες πλέον ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Tolis Tsimoudas said:

Θέλω να διαχωρίσω στην μέση 44τμ γκαρσονιέρα.

Να κατασκευάσω μία τουαλέτα.

Και να έχω δύο γκαρσονιέρες......

Μου θυμίζει εργασίες Δεκαπενταυγουστου που γίνονται στο αρπακολλα....

Επίσης μιλάμε για χώρους 4 Χ 5.... κουτιά σε στυλ Λονδίνου για να αποκομίζει δίπλα ενοίκια....

αφού έχεις βρει τα συνεργεία .... άρα έχεις αποφασίσει τι θα γίνει χωρίς την έγκριση κάποιου μηχανικού....

Απαιτείται άδεια μικρής κλίμακας και συμμετοχή μηχανικού σε όλο αυτό 

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ψαχνω διαμερισμα για το γιο μου  (φοιτητή ΤΕΦΑΑ) πεφτω σε κατι τετοια κουτια που λεει κ ο  @Bill22 το ολο προβλημα τους ειναι το πως θα παρουν δευτερο ρολοι ΔΕΔΔΗΕ ετσι ώστε ο φοιτητης να περνει το /τα  οποιο επιδομα/τα......ρε φιλε @Tolis Tsimoudas , το πως θα παρεις 2ρο ρολοι δεδδηε  ειναι τρομερα  ευκολο , ΕΣΥ , τα 20 τμ  , τα θεωρεις σπιτι για να κατοικησει ανθρωπος ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.