Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάρκινγκ - Νόμιμη Απόσταση


Ioannis898989

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά εδώ. Didonis)

Καλησπέρα φίλοι/ες! 

Θέλω να κάνω μία ερώτηση, αν μπορεί κάποιος να μου λύσει αυτό το θέμα. 

Στον χώρο πίσω απο την πολυκατοικία έχουμε ο καθένας τα δικά του πάρκινγκ (ανοιχτά θα μπορούσες να τα πεις, απλώς με ένα σκεπαστρο). Τέλος πάντων, εχω έναν "παράξενο" δίπλα απο το πάρκινγκ που το βάζει τόσο κολλητά στο δικό μας αυτοκίνητο που δε χωράει ούτε η πόρτα να ανοίξει... επίσης δεν έχουμε ούτε γραμμές κάτω διαχωριστικες για πάρκινγκ... Το ερώτημα είναι (αν υπήρχε διαχωριστική γραμμή) στα _Ποσα Εκατοστά_ απο την πλευρά της "γραμμής μου", μπορώ να βάλω κάτι, (μια αποθήκη κήπου, μια εργαλειοθήκη), κάτι που να μη το χτίσω αλλά τουλάχιστον να εχω το νόμιμο στην απόσταση μεταξύ μας.?? 

Ευχαριστώ πολύ!

Screenshot_20220817_215323.jpg

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

στο ΦΕΚ Δ167/1993 υπαρχουν οι προδιαγραφες για τις διαστασεις ή τον τροπο  τοποθετησης

των υποχρεωτικων ΘΣΑ

Οι υπολοιπες θεσεις,  που δημιουργουνται με ιδιωτικη πρωτοβουλια, αποτυπωνονται σε καποιο σχεδιο χρησης ακαλυπτων με τα εμβαδα και τις διαστασεις τους και συνηθως υπαρχουν διαχωριστικες γραμμες.

Θα βαλεις την δικη σου "γραμμη" εκει που οριζει το συμβολαιο σου.

[προφανως παρκαρει "αριστερα σου" και φροντιζει να αφηνει χωρο για την δικη του εισοδοεξοδο....

Το σωστο ειναι,  οταν ανοιγει η πορτα του να μην "μπαινει" στον δικο σου χωρο.

Του μιλησες;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

στο ΦΕΚ Δ167/1993 υπαρχουν οι προδιαγραφες για τις διαστασεις ή τον τροπο  τοποθετησης

των υποχρεωτικων ΘΣΑ

Οι υπολοιπες θεσεις,  που δημιουργουνται με ιδιωτικη πρωτοβουλια, αποτυπωνονται σε καποιο σχεδιο χρησης ακαλυπτων με τα εμβαδα και τις διαστασεις τους και συνηθως υπαρχουν διαχωριστικες γραμμες.

Θα βαλεις την δικη σου "γραμμη" εκει που οριζει το συμβολαιο σου.

[προφανως παρκαρει "αριστερα σου" και φροντιζει να αφηνει χωρο για την δικη του εισοδοεξοδο....

Το σωστο ειναι,  οταν ανοιγει η πορτα του να μην "μπαινει" στον δικο σου χωρο.

Του μιλησες;

 

 

 

Δεν μπορώ να μαλώνω συνέχεια...

--Αρα αν μπει η γραμμή,  δικός μου χώρος είναι απο τη γραμμή και προς εμένα δηλαδή, χωρίς έξτρα απόσταση?--

(επίσης στο συμβόλαιο λέει κανονικά τα τετραγωνικά μου και το σημείο)

Προτιμώ να βάλω μια αποθήκη Κήπου να χωράει το αμάξι μου(χωρίς περίφραξη και θεμέλια), να αρχίζει ισα ισα απο εκεί που αρχίζει η γραμμή μου, παρά να μαλώνω. 

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, Ioannis898989 said:

...

--Αρα αν μπει η γραμμή,  ...

Γενικά προβλέπεται από γραμμή σε γραμμή για κάθε θέση στάθμευσης τα 2,50μ

Τώρα αν ο άλλος είναι γκάου (οδηγός) και παρκάρει στο όριο της γραμμής του είναι θέμα ψυχανάλυσης και όχι πολεοδομίας.

 

για να φτιάξεις "αποθήκη κήπου" θα πρέπει να έχεις το ιδιοκτησιακό δικαίωμα και να βγάλεις και οικοδομική άδεια, αν όχι θα τρέχεις για τα καλά μετά.

κι αυτό διότι από ανοικτή θέση στάθμευσης που έχεις σήμερα θα γίνει στεγασμένη θέση στάθμευσης κλπ κλπ..... 

(αν αντέχεις πρόστιμο καλημέρα με 10.000€ και κατεδαφιστέο προχώρα)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Didonis said:

Γενικά προβλέπεται από γραμμή σε γραμμή για κάθε θέση στάθμευσης τα 2,50μ

Τώρα αν ο άλλος είναι γκάου (οδηγός) και παρκάρει στο όριο της γραμμής του είναι θέμα ψυχανάλυσης και όχι πολεοδομίας.

 

για να φτιάξεις "αποθήκη κήπου" θα πρέπει να έχεις το ιδιοκτησιακό δικαίωμα και να βγάλεις και οικοδομική άδεια, αν όχι θα τρέχεις για τα καλά μετά.

έτοιμες αποθήκες αυτές που τις συναρμολογεις των 500€ (1.70Υ χ 3.10)... χωρίς δάπεδο!! 

ή έστω μια εργαλειοθήκη ξύλινη στα όρια της γραμμής να μη μου σπάσει τίποτα αυτός. 

Ευχαριστώ πολύ!! 

Edited by Ioannis898989
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Ioannis898989 said:

... έστω μια εργαλειοθήκη ξύλινη στα όρια της γραμμής να μη μου σπάσει τίποτα αυτός. 

...

εργαλειοθήκες γλάστρες και οτιδήποτε κινητό μη στεγασμένο κι ας είναι βαρύ, βάλε ότι θες (απο πολεοδομική άποψη μόνο αυτό)

Από ιδιοκτησιακά δικαιώματα κλπ κλπ όμως, μπορεί να έχετε αρκετή διασκέδαση τα επόμενα χρόνια στα δικαστήρια και φυσικά θα είσαστε η χαρά 2 δικηγόρων. Αν ζητηθεί και γνωμάτευση και τεχνική έκθεση Μηχανικού (για να γίνει πιο κιριλέ το δικαστήριο) θα βγάλουν κάτι και 2 Μηχανικοί.

 

βρες τρόπο να τα βρείτε. Κάλεσε τον για τραπέζι σπίτι σου με μπαρμπεκιού.... αν τα βρείτε όλα τα άλλα θα είναι εύκολα.

Αλλά πάλι δεν είναι θέμα Μηχανικών αυτό.

καλή όρεξη

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Didonis said:

εργαλειοθήκες γλάστρες και οτιδήποτε κινητό μη στεγασμένο κι ας είναι βαρύ, βάλε ότι θες (απο πολεοδομική άποψη μόνο αυτό)

Από ιδιοκτησιακά δικαιώματα κλπ κλπ όμως, μπορεί να έχετε αρκετή διασκέδαση τα επόμενα χρόνια στα δικαστήρια και φυσικά θα είσαστε η χαρά 2 δικηγόρων.

 

βρες τρόπο να τα βρείτε. Κάλεσε τον για τραπέζι σπίτι σου με μπαρμπεκιού.... αν τα βρείτε όλα τα άλλα θα είναι εύκολα.

Αλλά πάλι δεν είναι θέμα Μηχανικών αυτό.

καλή όρεξη

 

Κρατάω το "ότι μετακινείται" και το "BBQ" αχαχαχα αυτό με βοηθά πολυ. Να σαι καλα!!  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.