Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό;


baso@!

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλά εντάξει, μην ανησυχείς...mechanical..το παλεύει το ΤΕΕ και η ΕΜΔΥΔΑΣ ακόμα.

Αυτό βρήκες να ρωτήσεις στο θέμα, αυτό σου έκανε εντύπωση ?

 

Αν έχεις πρώτο τίτλο σπουδών μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό, αν δεν σε υποχρεώνουν στις κατατακτήριες να μην είσαι σε μεταπτυχιακό, μπορείς να κάνεις κι αυτό αλλά θέλει χρόνο, και βέβαια να μην δουλεύεις,

εκτός κι αν μιλάμε για τον νέο Μ. Ναπολέοντα

Link to comment
Share on other sites

baso@ αν σε ενδιαφέρει να έχεις δικαιώματα χωρίς περιορισμούς δώσε κατατακτήριες για πολιτικός μηχανικός στην ξάνθη. Επίσης και απο θέμα γνώσεων ένα πέρασμα απο πολυτεχνείο μόνο καλό θα σου έκανε.το μεταπτυχιακό δεν σου δίνει δικαιώματα παρα μόνο κάποια καλύτερη εικόνα για εύρεση εργασίας.Αν μπορείς να συνδυάσεις και δουλειά παράλληλα μην το σκέφτεσαι καθόλου. Διαφορά θα υπάρχει πάντα μεταξύ πολυτεχνείου και Α.Τ.Ε.Ι και δεν το λέω με την κακή έννοια γιατί μπορεί να δουλεύεις μια χαρά και σαν απόφοιτη τ.ε.ι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπητοι Συναδελφοι,θα ηθελα αν εχει καποιος την ευγενη καλοσυνη να με διαφωτισει οσον αφορα το εξης θεμα:

Οταν εδινα για πανελληνιες ηθελα να περασω στην Αρχιτεκτονικη στο Μετσοβιο..Λογω του οτι δεν καταφερα να γραψω στην Ιστορια τον απαιτουμενο βαθμο για να βγαλω και τα απαιτουμενα μορια,σαν 2η επιλογη μυ ειχα την σχολη των Πολ.Δομ.Εργων και αυτο γιατι δεν ειχα την καταλληλη ενημερωση απο τον περιγυρο μου για οτι αφορα αυτη την σχολη..Παρολα αυτα,περασα στην σχολη αυτη και ειμαι στο 7ο εξαμηνο.Αυτα για τα οποια θα ηθελα να ενημερωθω απο καποιον υπευθυνα και σοβαρα ειναι τα εξης 3 ερωτηματα:

1ον.Μπορει καποιος τελειωνοντας να κανει ενα μεταπτυχιακο στο ΕΜΠ ειτε στο τμημα πολ.μηχ ειτε στο τμημα Αρχ.μηχ και τι χρειαζεται???

2ον.Εαν κατι τετοιο μπορει να επιτευχθει,τι γινεται με τα επαγγελματικα δικαιωματα μου???εξακολουθω να ειμαι σε αυτο το αδιεξοδο ή υπαρχει φως στην ακρη του τουνελ???

3ον.Οσο θυμαμαι τον εαυτο μου ελεγα οτι θελω να γινω αρχιτεκτονας,το οποιο και θα κανω τελειωνοντας το τει!τι θα ηταν πιο φρονιμο να κανω???να τελειωσω το τει και να κανω ενα μεταπτυχιακο ωστε να μπορω να δουλεψω με πληρη επαγγελματικα δικαιωματα (αν αυτο μπορει να γινει με τον μεταπτυχιακο τιτλο σπουδων) και να δωσω κατατακτηριες για Αρχιτεκτονικη Ή να δωσω στα καπακια για Αρχιτεκτονικη???

 

Σας ευχαριστω πολυ,εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι δεν θα σε πάρουν, ενώ "στα χαρτια" έχεις το δικαίωμα να δοκιμάσεις

2.-

3. οι μεταπτυχιακοί τίτλοι δεν δίνουν παραπάνω δικαιώματα. δώσε κατατακτήριες , μην το σκέφτεσαι

Link to comment
Share on other sites

Το μεταπτυχιακό αποδυκνείει εξειδίκευση ΔΕΝ προσφέρει κάτι στα επαγγελματικά δικαιώματα...

Link to comment
Share on other sites

να τελειωσω το τει και να κανω ενα μεταπτυχιακο ωστε να μπορω να δουλεψω με πληρη επαγγελματικα δικαιωματα (αν αυτο μπορει να γινει με τον μεταπτυχιακο τιτλο σπουδων) και να δωσω κατατακτηριες για Αρχιτεκτονικη Ή να δωσω στα καπακια για Αρχιτεκτονικη???

κατ' αρχάς άλλο πράγμα το επαγγελματικό δικαίωμα και άλλο η γνώση

 

αν σε ενδιαφέρει η αρχιτεκτονική, το κενό της γνώσης δεν το καλύπτουν οι μεταπτυχιακές σπουδές (που όπως είπαν και οι συνάδελφοι πιο πάνω δε δίνουν ούτε επαγγελματικά δικαιώματα)

 

για εμένα ή δίνεις κατατακτήριες ή ξαναδίνεις πανελλήνιες

(ότι θεωρείς πως σου είναι πιο εύκολο)

ή πας εξωτερκό

Link to comment
Share on other sites

μεταπτυχιακό, δουλειά-προυπηρεσία=γνώση

πανελλήνιες ή εξωτερικό=επαγγελματικά διακιώματα εφόσον δεν είναι κατοχυρωμένα από τη σχολή σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.