Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστατήρες οπλισμού σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Τι γνώμη έχετε για τον αποστατήρα κορδόνι?Έχετε χρησιμοποιήσει?Πιστεύω οτι λόγω σχήματος είναι πιο πιθανόν να μην περνάει εύκολα ο τσιμεντοπολτός.

 

 

 

Αποστάτης κορδόνι 20 mm .Κυρίως για πλάκες, κολώνες, δοκούς, τοιχεία

Ρολά 100 m μήκους

 

  • Σημειακή επαφή με ξυλότυπο και σίδηρο οπλισμού
  • Οικονομικό και γρήγορο
  • Το μόνο σε κουλούρα για ευκολία χρήσης
  • Σπειροειδές σχήμα που λειτουργεί σαν εγκοπή επάνω-κάτω

post-573-131887224241_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μεγαλη φωτο εχουμε??? Εχω δεν το εχω χρησιμοποιησει....Αλλα απο κατω πως θα περασει ο τσιμεντοπολτος??? Βγαινει μονο 20χιλ??? Αν θες δηλαδη 30-40χιλ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτούσιο το χρησιμοποιώ για πλάκες μόνο. Σε δοκούς και υποστηλώματα κόβω κομμάτια 20 εκ. και βάζω ανά 1μ περίπου. Αντί να βάλω αστεράκια σε δοκούς και υποστηλώματα ή τον άλλο τον αποστάτη που είναι σε σχήμα Π, βάζω αυτό γιατί αν έχω fibran είναι το μόνο που με το σφίξιμο των υπ/των δεν το τρυπάει.

Πιστέυω ότι για τις πλάκες είναι καλό διότι δεν σπάει με το πάτημα των εργατών και έχεις σίγουρα το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Βέβαια δεν ξέρω αν θα το έβαζα σε 12άρα πλάκα γιατί στην ουσία κόβει σε μια γραμμή την πλάκα. Και από 12άρα να γίνει 10άρα δεν είναι ότι καλύτερο.

Μετά το ξεκαλούπωμα φαίνεται μια γραμμούλα πάχους 1-2χιλ, [στο μάυρο, δεν ξέρω αν με το γκρι που έχεις στη φωτογραφία σου δεν ισχύει αυτό], οπότε όσοι θέλετε εμφανή ξανασκεφτείτε το.

Δεν το έχω δει σε 4άρι.

Link to comment
Share on other sites

Κατε μέ καλύτερα είναι οι βέργες τύπου ferofix με εγκοπές και απο τις 2 μερίες είναι πολύ ανθεκτικές και τοποθετούνται πολύ ευκολα χωρίς κάρφωμα

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά σκληρό υλικό και πετυχαίνεις την επικάλυψη του οπλισμού στις πλάκες. Ο τσιμεντοπολτός που περνάει από κάτω όμως είναι ελάχιστος , πάρα πάρα πολύ λεπτός και πολλές φορές εμφανίζεται μία τριχοειδής ρωγμή καθ' όλο το μήκος κάτω από αυτό το πλαστικό υλικό. Αυτό με κάποια δόνηση, κάποια θερμοκρασιακή μεταβολή απότομη, μπορεί να φανεί μελλοντικά και στο σοβάτισμα πράγμα αντιαισθητικό (και ανησυχιτικό μέχρι να καταλάβεις από τι προέρχεται). Για τα εμφανή δε, δεν το προτείνω με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον αποστατήρα αναφέρεσαι; Αυτό της φωτογραφίας στο μήνυμα #1 ή στο ferofix;

 

 

Αναφέρομαι σε αυτόν της φωτογραφίας στο μήνυμα #1.

pronto-fer aποστάτης “kορδόνι”

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

τσιμεντοπολτός δύσκολα να περάσει. Αποστάτες ινοπλισμένου ΤRIO για υποστυλώματα, FEROFIX-1 U-FIX W για πλάκες και δοκούς, ΖΖ για θεμέλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.