Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστατήρες οπλισμού σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Εγώ χρησιμοποιώ τσιμεντένιους αποστάτες. Κατασκευασμένους στο έργο. Φτιάχνω καλούπι με DOW στο οποίο ανοίγω τρύπες και κατασκευάζω αποστάτες 5χ5 με συρματάκι για να δένονται στους οπλισμούς. Μονόδρομος για δεξαμενές νερού, πισίνες.

 

Καμια φωτο για να δουμε και εμεις :oops:

Link to comment
Share on other sites

πως στερεωνονται δηλαδη οι μπετονιενοι?

 

παντως για τους αποστατες τους πλαστικους:

 

1. στις πλακες με απλο συρμα ειναι ενταξει, δεν θελουν καρφια

 

2. στα δοκαρια το ιδιο

 

3. στα υποστυλωμα-τοιχωματα ισως οι αποστατες 'μαργαριτα' ειναι η λυση, μιας και δεν θελουν καρφια ή αυτοι που αναφερει ο κος Ροδοπουλος. (αληθεια αυτοι με συρμα στερεωνονται? δεν εχω δει ποτε)

Link to comment
Share on other sites

για τους TRIO

 

http://www.choromonotiki.gr/show.ssub.asp?cid=17&subcatno=17.2&ssubno=17.2.1

 

+10 για τους χειροποίητους. Ασε που μπορείς να κάνεις και παραγωγή. Απλά πρόσεχε το σύρμα να είναι συμβατό με τον οπλισμό. Οι ιδέες αυτές πατεντάρονται. Τελικά αυτό το φόρουμ θα πρέπει να γράψει ενα βιβλίο με λύσεις (τόμος Ι-ΙΙΙ). Εκδοτικό οίκο βρίσκουμε εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

@sundance,

 

Όταν φτιάχνεις τους μπετονένιους περνάς μέσα τους σύρμα κατά την σκλήρυνση τους και έτσι στερεώνονται στους οπλισμούς. Τους φτιάχνω σε πάχος 3εκ και 5εκ. Η μαργαρίτα δεν σε καλύπτει απόλυτα καθώς μπορεί να μετατοπιστεί (από οριζόντια σε κάθετη θέση) κατά την σκυροδέτηση.

 

@gio

Συνάδελφε, δεσμέυομαι για φωτογραφίες την Δευτέρα!

 

@Ροδόπουλος

Για το βιβλίο δεν έχετε άδικο! το φόρουμ έχει τρελή γνώση συσσωρευμένη.

Link to comment
Share on other sites

1.Mε τι σκυροδεμα φταιχνεις του αποστατες αυτους???

2.Γτ η δοιατομη σου ειναι 5*5εκ... Ειναι γενικα μεγαλη διάσταση για αποστάτες...

3. Αν ες 3*3εκ τι κανεις???

4. Οταν βαγζεις το DOW δεν αφηνει πανω υπολλειματά του???

5. Οταν ξεκαλουπώνεις φαινονται οι αποστατες αυτοι??? Του καλυπτει το σκυρόδεμα οπως πρέπει???

Link to comment
Share on other sites

@terry

 

1) Τους φτιάχνω με γαρμπιλόδεμα εργοταξιακό.

2,3) Συνήθεις διαστάσεις 4χ4 ή 5χ5. Το 3χ3 να σου πώ δεν το έχω δοκιμάσει αλλά μου φαίνεται μικρό. Πάντως το 5χ5χ3 δεν είναι μεγάλο.

4) Αφήνει μικρά υπολλέιματα στα πλάγια, τα οποία ξεφορτώνεσαι πανέυκολα με μία φαλτσέτα. Πανέυκολα και πολύ γρήγορα. Ούτε λόγος.

5) Τους καλύπτει καλύτερα από τους πλαστικούς.

Link to comment
Share on other sites

Αρα οχι με εργοστασιοκο σκυροδεμα...

 

Τους φταιχνεις και του πας απο εργο σε εργο φανταζομαι...

 

Επισης θα ηθελα να δω τα καλουπια, αν εχεις καμια φωτογραφια....

 

Το θεμα ειναι τα εργατικα. Πρεπει να βαλλεις καποιον να φτιαξει τα καλουπια, να ριξει μπετο σε καθε τρυπα, να περασει το συρμα, να ξεκαλουπωσει κτλ..

 

Εμενα οι εργατες και καφε βαριουνται κα φταιξουν....τον παιρνουν απο την καφετερια (αν υπαρχει κοντα...)

 

Τις τρυπες στο DOW πως τις ανοιγεις.?? Μου ηρθαν στο μυαλλο τα τσερκα της μαγειρικης που κανουν και τα μπισκοτα, πιστευω θα δουλεψει...

 

Επισης δεν ξερω ποσο θα μπορει να συνεργαστει το σκυροδεμα αυτο (του αποστατη) με το σκυροδεμα της σκυροδετησης.. Μιλαμε για δυο σχεδον διαφορετικα υλικα.. Και δεν εννοω οτι χρειαζομαι συνεργασια στην επικαλυψη. Αλλα φοβαμαι μηπως στο σημειο του αποσταση δημιουργω μια ασθενη περιοχη...

 

Για να γυρισω στο κοστος... Στο λινκ του κ. Ροδοπουλου εχει αποστασεις απο ινοπλισμενο σκυροδεμα με 0.15Ε το κομματι... Δεν νομιζω να σου παει πιο φτηνα εσενα (βαλλε το κοστος του DOW που παει για πεταμα, το σκυροδεμα, το συρμα, τα εργατικα....)

Link to comment
Share on other sites

Οι αποστάτες φτιάχνονται από το ίδιο το σκυρόδεμα της κατασκευής (κατά την προηγούμενη σκυροδέτηση). Ή, αν δεν βολεύει, από άλλο σκυρόδεμα που φτιάχνεται για τον σκοπό αυτό. Δεν κολλάνε στο καλούπι του, γίνονται πολύ γεροί και ενσωματώνονται απολύτως στο σκυρόδεμα του δομικού στοιχείου.

 

Edit: Α, καλά, έμεινα μερικά μηνύματα πίσω... :)

Link to comment
Share on other sites

 

Εμενα οι εργατες και καφε βαριουνται κα φταιξουν....τον παιρνουν απο την καφετερια (αν υπαρχει κοντα...)

 

 

 

LOLOL!! Καλό!

 

Ένας εργάτης μπορεί να σου βγάλει άνετα 200 αποστάτες την μέρα. Άρα το €0.15/τμχ δεν νομίζω να το φτάνω, αλλά δεν είμαι και πολύ μακρυά. Αλλά βρίσκω ότι πάντα θα βρείς έναν εργάτη σε μια "αργή" μέρα να στο κάνει, τσιμέντα και συρματάκια βρίσκονται πάντα στο εργοτάξιο, οπότε δεν μου κοστίζει τίποτα στην πραγματικότητα. Ειδικά σε μεγάλο έργο.

Το DOW κόψιμο επίσης με φαλτσέτα, γρήγορα και απλά. Πάντως και η ιδέα με το καλούπι μαγειρικής με ιντρίγκαρε λίγο! Θα βάλω φωτό την Δευτέρα γιατί τυχαίνει να είμαι σε "φάση παραγωγής" για νέα οικοδομή!

Link to comment
Share on other sites

Tους χρησιμοποιεις μονο για κολωνες?? Ή βαζεις και σε δοκαρια - πλάκες???

 

Σε καθε κολωνα ποσους καθυψος βαζεις αλλα πλευρα???πχ σε κολωνα 30*60εκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.