Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιτοιχος λεβητας φυσικου αεριου


Giannis80x

Recommended Posts

Καλησπερα.

Σε καινουρια εγκατασταση θερμανσης και υδραυλικων,λογω ανακαινισης,με καινουρια ατομικο λεβητα φυσικου αεριου(τα παντα καινουρια),δοκιμασμενα,πρεσσαρισμενα,πως γινεται ο λεβητας καθε μηνα να θελει 0,1 εως 0,3 bar συμπληρωμα νερου;

Εχουν ελεγχθει ολα για διαρροη και τα παντα ειναι οκ.

Εφοσον μιλαμε για κλειστο συστημα.

Που πηγαινει αυτο το νερο ;

(Δεν μου εχει απαντησει ουτε ο καυστηρατζης και εγκαταστατης,ουτε ο υδραυλικος)

Επισης κατι ακομη αν γνωριζει καποιος.

Ειμαι στον δευτερο οροφο και η εγκατασταση του λεβητα εγινε ακριβως απο πανω στην ταρατσα,μια υψομετρικη διαφορα δηλαδη περιπου 3-4 μετρων, υπολογισμενης και της βασης που στηριχθηκε ο λεβητας.

Μου λεγανε πως δεν χρειαζεται να μπει εξτρα δοχειο διαστολης και αρκει του λεβητα.

Οταν εγινε η εγκατασταση εγω δεν ημουν εδω και δεν ξερω τι ρυθμισεις κανανε κλπ.

Εγω ολον τον χειμωνα ειχα μια χαρα ζεστη με θερμοκρασια εισαγωγης νερων τους 55 βαθμους.

Το μονο που διαπιστωσα ηταν πως στα 3 μεγαλυτερα σωματα και πιο απομακρυσμενα,κατω κατω ηταν απλα χλιαρα ενω πανω καιγανε κανονικα.

Φετος λοιπον στο service το ετησιο φουσκωσε το δοχειο διαστολης 1,4 και τα νερα στον λεβητα το ιδιο.Του ανεφερα και αυτο για τα σωματα αλλα μου ειπαν πως ετσι δουλευει.

Εγινε και εξαερωση και ολα ηταν κομπλε χωρις καποιο σωμα να εχει αερα.

Να συμπληρωσω πως μπηκανε κολλεκτερ στην εγκατασταση  και το καθε σωμα εχει την δικη του γραμμη.

7 σωματα συνολικα και μια πετσετοκρεμαστρα.

Διαβαζωντας το manual του λεβητα βλεπω πως λεει η πιεση στα νερα να ειναι 1-1,2 και το δοχειο ειναι προγεμισμενο στο 1 bar.

Προσεξτε τωρα.

Ο καυστηρατζης μου λεει πως δεν χρειαζεται εξτρα δοχειο γιατι δεν εχει πανω απο 50 λιτρα νερο η εγκατασταση.

Το manual λεει πως πανω απο 124 λιτρα να προβλεφθει και εξτρα δοχειο.

Ο υδραυλικος δεν ξερει αν πρεπει να μπει επισης.

Εμενα με απασχολει πως μπορω να αποφευγω το συμπληρωμα νερου (ξερω αλλους που συμπληρωνουν μια φορα στο εξαμηνο)και πως θα ζεσταινονται αυτα τα 3 σωματα εως κατω οπως και τα υπολοιπα.

Και ποια θα ηταν η σωστη πιεση στο δοχειο,στα νερα του λεβητα και αν πρεπει να μπει εξτρα δοχειο.

Επισης να πω πως εχω ρωτησει για τον κυκλοφορητη και οντως ειναι ο πιο μεγαλος που μπαινει σε αυτην την σειρα,πως ολη η εγκατασταση ειναι ολοκαινουρια,σωληνες μπηκανε τουμποραμα φ18.

Δεν τσιγκουνευτηκα την εγκατασταση ουτε να κανω κατι ακομη αν χρειαστει.

Οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε πολυ να βγαλω μια ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,  μελέτη θέρμανσης είχε κάνει πριν την υλοποίηση κάποιος μηχανολόγος; 

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Giannis80x said:

Δεν τσιγκουνευτηκα την εγκατασταση ουτε να κανω κατι ακομη αν χρειαστει.

Δεν τσιγκουνευτήκατε την εγκάτασταση ... αλλά τσιγκουνευτήκατε την αμοιβή του μηχανολόγου να σας κάνει μια πλήρη μελέτη θέρμανσης!

Όσο για τα ερωτήματα που κάνετε, αν είχατε αναθέσει σε μηχανολόγο τη  μελέτη θέρμανσης, θα είχατε γραπτώς όλες τις απαντήσεις!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, kcher said:

Καλησπέρα,  μελέτη θέρμανσης είχε κάνει πριν την υλοποίηση κάποιος μηχανολόγος; 

Φυσικα εκανα και αν την χρειαζεστε μπορω να την στειλω

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, dib said:

Δεν τσιγκουνευτήκατε την εγκάτασταση ... αλλά τσιγκουνευτήκατε την αμοιβή του μηχανολόγου να σας κάνει μια πλήρη μελέτη θέρμανσης!

Όσο για τα ερωτήματα που κάνετε, αν είχατε αναθέσει σε μηχανολόγο τη  μελέτη θέρμανσης, θα είχατε γραπτώς όλες τις απαντήσεις!

Εκανα μελετη,οποτε μην βιαζεστε να κρινετε.

Η μελετη λεει για τις σωληνες την διαμετρο κλπ,ηξερε πως θα γινει η εγκατασταση,λεει τα σωματα.δεν γραφει ομως κατι για τις πιεσεις στο δοχειο διαστολης.

Αν την θελετε μπορω να σας την στειλω.

 

Edited by Giannis80x
Link to comment
Share on other sites

Ανατρέξτε στη μελέτη,  στον υπολογισμό του δοχείου διαστολής αναφέρει τον ελάχιστο απαιτούμενο όγκο του δοχείου. Πόσα λίτρα αναφέρει; 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βιάστηκα να κρίνω (λόγω των ερωτήσεων που κάνατε και βάσει αυτών απάντησα), αλλά αφού λέτε οτι δεν γράφει για πιέσεις στο δοχείο διαστολής...

 

....μάλλον δεν έγινε σωστή μελέτη!

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, kcher said:

Ανατρέξτε στη μελέτη,  στον υπολογισμό του δοχείου διαστολής αναφέρει τον ελάχιστο απαιτούμενο όγκο του δοχείου. Πόσα λίτρα αναφέρει; 

Και τωρα την μελετη κοιταγα.

Δεν γραφει πουθενα για το δοχειο διαστολης.

Γραφει για τις σωληνες,τα σωματα kw,τις θεσεις τους.

Ολα αυτα τηρηθηκαν.

Οπως και πως η θερμανση θα ηταν με λεβητα αεριου.

Ουτε εκανα κατι αλλο απο την μελετη.

Το μονο που δεν τηρησα ειναι η θερμοκρασια που γραφει 80 βαθμους.

Με 55 μια χαρα ζεσταινομουν ακομη και με τα χιονια.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πρότεινα να επικοινωνήσετε με το μηχανολόγο που υπογράφει τη μελέτη.  Αυτός θα σας λύσει όλες τις απορίες. Αυτός είναι ο πλέον αρμόδιος... 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, dib said:

Μπορεί να βιάστηκα να κρίνω (λόγω των ερωτήσεων που κάνατε και βάσει αυτών απάντησα), αλλά αφού λέτε οτι δεν γράφει για πιέσεις στο δοχείο διαστολής...

 

....μάλλον δεν έγινε σωστή μελέτη!

Ναι δεν γραφει.και την μελετη την εδωσα φυσικα και στον εγκαταστατη του λεβητα και στον υδραυλικο.

Καταννοω τον σχολιασμο για την μελετη και ισως να σας απαντησα και λιγο αποτομα.

Ειλικρινα δεν λυπηθηκα τιποτε.γενικα ειμαι τυπικος και επειδη εγινε ολικη ανακαινιση(αντιλαμβανεστε τα κοστη)ολα εγιναν με μελετες,με αδειες πολεοδομικες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.