Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας


Paschal

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι σε αναζήτηση για αντλία θερμότητας. Το σπίτι είναι περίπου 100 τετραγωνικά, έχει καινούρια κουφώματα αλλά οι τοίχοι δεν είναι μονωμένα. Το σπίτι είναι κατασκευής κάπου στο 2002 και έχει μονοσωληνιο σύστημα (4 γραμμές για 7 σώματα + 1 μποιλερ).

Μου πρότειναν σαν οικονομική αντλία της Hyundai. Έχει κάποιος εμπειρία από αυτή την εταιρία να μου πει γνώμη του;

Κάθε σχόλιο δεκτό

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Ζητήστε από μηχανολόγο να σας εκπονήσει μελέτη θέρμανσης. Αυτός θα σας καθοδηγήσει ποια Α/Θ είναι καταλληλότερη για το διαμέρισμά σας, γιατί από τη μελέτη θα προκύψουν οι "ανάγκες" του διαμερίσματός σας. Δεν είναι όλες οι Α/Θ ιδανικές για όλα τα διαμερίσματα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kcher said:

...Δεν είναι όλες οι Α/Θ ιδανικές για όλα τα διαμερίσματα

και όλες τις κλιματολογικές συνθήκες στην χώρα μας ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Paschal said:

Μου πρότειναν σαν οικονομική αντλία....

Ο μόνος τρόπος να πετύχετε οικονομική λύση, είναι πρώτα από όλα να αναθέσετε σε μηχανολόγο μηχανικό, που να είναι γνώστης του θέματος και κατά προτίμηση να μη εργάζεται στον πωλητή Α.Θ. να σας κάνει μία μελέτη επί πληρωμή.

Χωρίς αυτό, είναι πιθανότερο να πιάσετε το joker, παρά να πετύχετε οποιαδήποτε οικονομική και σωστή λύση, με οποιαδήποτε Α.Θ.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2022 at 3:47 ΜΜ, antloukidis said:

Ο μόνος τρόπος να πετύχετε οικονομική λύση, είναι πρώτα από όλα να αναθέσετε σε μηχανολόγο μηχανικό, που να είναι γνώστης του θέματος και κατά προτίμηση να μη εργάζεται στον πωλητή Α.Θ. να σας κάνει μία μελέτη επί πληρωμή.

Χωρίς αυτό, είναι πιθανότερο να πιάσετε το joker, παρά να πετύχετε οποιαδήποτε οικονομική και σωστή λύση, με οποιαδήποτε Α.Θ.

Δηλαδή όλοι αυτοί που βάζουν Α.Θ. το έχουν αναθέσει σε μηχανικό; Δε νομίζω.

Παρόλα αυτά όμως όλοι λένε ότι έχουν οικονομική θέρμανση. 

Δε συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2022 at 2:31 ΜΜ, Didonis said:

και όλες τις κλιματολογικές συνθήκες στην χώρα μας ....

Πώς γίνονται αυτές οι μελέτες;

Υπάρχουν τύποι που μετράνε απώλειες από παράθυρα, τοίχους κτλ;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Paschal said:

Πώς γίνονται αυτές οι μελέτες;

....

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς....

μάθημα για μελέτες θέρμανση? (αν ναι πας πολυτεχνείο και μετά απο 5-6 χρόνια θα γνωρίζεις τα βασικά)....

ή τι είναι κλιματολογικές συνθήκες ?

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Paschal said:

Πώς γίνονται αυτές οι μελέτες;

Υπάρχουν τύποι που μετράνε απώλειες από παράθυρα, τοίχους κτλ;

Προφανώς υπάρχουν 'τυποι' που είναι αντικείμενο των μηχανικών.

. Πάντως εγώ που έχω αντλία πρώτα μου έκανε μια μελέτη ένας μηχανολόγος μηχανικός.

Επίσης θα πρέπει να προσέξεις λίγο τι σημαίνει οικονομική λύση αντλιας. Δηλ να γλιτώσεις κάνα χιλιάρικο αγοραζοντας μια πιο no mane αντλία και να την πληρώσεις μετά σε ρεύμα και παρελκόμενα περισσότερο.

 

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

δυστυχώς στην ελλάδα υποτιμούμε συχνά την αξία μιας μελέτης. κανονικά μια μελέτη θα έπρεπε να συνταχθεί από κάποιον ειδικό ο οποίος δεν εμπορεύεται ΑΘ και δεν είναι υπάλληλος κάποιου που εμπορεύεται ΑΘ.

Στα πλαίσια μιας τέτοιας αντικειμενικής μελέτης θα απεικονίζονταν τα πάντα ακόμα και οι προβλέψεις κόστους κατανάλωσης.

Στη συνέχεια αυτή η μελέτη μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως σημείο αναφορά και να συγκρίνεται με τις όποιες κατευθυνόμενες ή μη μελέτες των εμπόρων ΑΘ.

Ασχέτως τούτου δεν θα έβαζα αντλία θερμότητας σε κύρια κατοικία...είναι single point of failure και πολύ πολύπλοκη, εδώ ένα ψυγείο χαλάει (που δεν είναι και ότι πιο πολύπλοκο) και το πετάει ο κόσμος-επαναλμβάνω προσωπική μου άποψη.

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Didonis said:

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς....

μάθημα για μελέτες θέρμανση? (αν ναι πας πολυτεχνείο και μετά απο 5-6 χρόνια θα γνωρίζεις τα βασικά)....

ή τι είναι κλιματολογικές συνθήκες ?

Ρωτάω τι λαμβάνετε υπόψιν σε μια τέτοια μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.