Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση οικοπέδου εντός οικισμού άρτιου κατά παρέκκλιση με μη άρτιο-οικοδομησιμότητα


Recommended Posts

Γειά σας...

1) Τα δεδομένα: Οικόπεδο επιφανείας Ε=30τ.μ. (!!!) με πρόσωπο σε δρόμο εντός οικισμού <2.000 κατοίκων το οποίο είναι κατά παρέκκλιση άρτιο κ οικοδομήσιμο (ως προυφιστάμενο) του ''κολλάμε'' τμήμα από διπλανό οικόπεδο επιφανείας Ε=170τ.μ.

2) Η Ερώτηση: Το οικόπεδο των Ε=200τ.μ. που προκύπτει είναι κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο και έχουμε Κάλυψη=70%*200=140τ.μ. & Δόμηση=100*1,6+100*0,8=240τ.μ. (αν μας παίρνουν οι διαστάσεις βέβαια)

ή ισχύει κάτι άλλο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε demakh

θεωρητικά και μόνο συνενώσεις που βελτιώνουν την παρεκκλιση επιτρέπονται

μου ακούγεται πολύ περίεργο αυτόνομο οικόπεδο 30 τ.μ

για ψάξτο λίγο

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ναι Θεοχάρη.

Στην Κω μας άφησαν κληρονομιά οι Ιταλοί κτηματολόγιο.. από το 1930..

Στα χωράφια έδιναν κτηματολογικές μερίδες με το χαρακτηριστικό "γαιών" και όπου υπήρχε σπίτι με την αυλή του έδιναν το χαρακτηριστικό "οικοδομών" ανεξάρτητη κτηματολογική μερίδα.

Σε όποιες λοιπόν από αυτές τις αρχικές κτηματολογικές μερίδες δεν έχει επέλθει κάποια αλλαγή (κατάτμηση) μέχρι σήμερα, έχουν χρόνο δημιουργίας το 1930.

Στην προκειμένη λοιπόν περίτπωση η Κ(τηματολογική) Μ(ερίδα) 346 Οικοδομών έχει επιφάνεια 32τ.μ., προυφίσταται του διατάγματος των 2.000 κατοίκων σύμφωνα με το Κτηματολόγιο Κω και έχει και πρόσωπο σε δρόμο. Αρα κατά παρέκκλιση άρτια κ οικοδομήσιμη.

Σύμφωνα λοιπόν και με την απάντησή σου μπορώ να κολλήσω τμήμα γειτονικής μερίδας που έχει εμβαδόν μεγαλύτερο από τον κανόνα και παραμένει κατά κανόνα άρτια και οικοδομήσιμη και να δημιουργήσω ένα οικόπεδο 32+278=310τ.μ. κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο.

Ελπίζω να είναι τόσο εύκολο, γιατί τα τόσο εύκολα με φοβίζουν, και δίνοντας το τοπογραφικό που έφτιαξα στον πελάτη να συντάξει το συμβόλαιο συγχώνευσης μην έρθει σε κανά εξάμηνο κ μου πει:'' μεγάλε πήγα να βγάλω άδεια και μου κόλλησαν το οικόπεδο στη μάπα γιατί δεν είναι οικοδομήσιμο''.

Οποια παρατήρηση δεκτή γιατί σε παρακολουθώ στο φορουμ και έχεις άποψη και κρίση.

Link to comment
Share on other sites

demakhs νομίζω πως κάνεις λάθος.

Το οικόπεδο το οποίο θα δημιουργηθεί τώρα δεν εμπίπτει στην παρέκκλιση κι αυτό διότι ο χρόνος δημιουργίας οικοπέδου είναι το 2009, άρα δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την παρέκκλιση και άρα κυνηγάς την αρτιότητα, την οποία μάλλον δεν την "πιάνεις". Το νέο οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά το άρθρο 25 του ν.1337.

 

θεωρητικά και μόνο συνενώσεις που βελτιώνουν την παρεκκλιση επιτρέπονται
Αυτό δεν ισχύει μόνο για πράξεις τακτοποίησης κτλ; Αντίστροφα σε περιοχή με κατα παρέκκλιση αρτιότητα 200τμ και κανόνα 500τμ αν έχεις ένα οικόπεδο 400τμ, μπορείς να το κόψεις σε 2 των 200τμ και να κρατήσεις την κατα παρέκκλιση αρτιότητα; Όχι!

 

Αν κάνω λάθος διορθώστε με σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε acnt, έχεις λάθος.

Εφόσον σε άρτιο οικόπεδο προσθέσεις (συννενώσεις) άλλο οικόπεδο (ακόμα και μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο) τότε απλά βελτιώνεις το αρχικό οικόπεδο, δεν χάνεις την αρτιότητα.

Το έχω κάνει αλλά το έχουμε συζητήσει, πολλάκις, και εδώ μέσα.

 

Το αντίστροφο που λες, προφανώς είναι σωστό αφού τότε δημιουργείς νέο οικόπεδο με κατάτμηση.

 

edit:

Ενα παλαιότερο σχετικό θέμα είναι το Αρτιότητα και συνένωση

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά..και εγώ ξέρω ότι σύμφωνα με την υπ' αρ. Γ. 37719/8625/22-1-80 απάντηση της Δ/νσης Γ4/β (πρώην Υ.Δ.Ε.) (την οποία σημειωτέον δε μπορώ να τη βρω κάπου) μπορεί ένα ακίνητο υπαγόμενο στην παρέκκλιση, να επαυξήσει την επιφάνειά του χωρίς να χάσει την ιδιότητά του κατά παρέκκλιση.

Το άλλο που με προβληματίζει είναι το άρθρο που αναφέρει για το αν εγγράφεται κάτοψη 5μ. και 50τ.μ. γιατί στην περίπτωση μου με 32 τ.μ. οικόπεδο είμαι off. Η συζήτηση γίνεται με την προυπόθεση ότι αυτό το άρθρο δεν έχει ισχύ στους οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων. Γιατί αν έχει κακώς συζητάμε. Το γνωρίζει κάποιος αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 25 του ν.1337/1983 είχε (και έχει) στόχο να δώσει τη δυνατότητα δόμησης ακόμη και στα οικόπεδα που δεν πληρούν τα όρια αρτιότητας της περιοχής με μόνες προϋποθέσεις το πρόσωπο σε ΚΧ 5μ. και εγγραφή κάτοψης 50τμ. Επομένως, δεν μπορεί να θεωρηθεί ως επί πλέον ΟΔ αλλά ως ακόμη μία δυνατότητα δόμησης του οικοπέδου.

 

Συμπερασματικά, αν το οικόπεδό σου δομείται με τους ισχύντες ΟΔ δεν έχεις σχέση με το άρθρο 25 του 1337/83.

Link to comment
Share on other sites

απόλυτα σωστή η άποψη του συναδέλφου MAKAP

η άποψη του υπερ-συντονιστή acnt δεν με βρίσκει σύμφωνο δεν δημιουργούμε νέο οικόπεδο αλλά βελτιώνουμε την οικοδομική και πολεοδομική εκμετάλλευση ενός κατα παρέκκλιση αρτιου και οικοδομήσιμου

συνάδελφε demakhs

το αρθρο 25 του 1337/83 το οποίο κάκιστα αναφέρουμε έτσι όλοι μας ακόμη

είναι κατα κάποιο τρόπο 'ευεργέτημα' για μικροοικόπεδα προυφιστάμενα του 1977

η για οικόπεδα που αποδίδονται απο πράξη εφαρμογής όταν δεν υπάρχει άλλη λύση

στην περιοχή σου τα μικροικόπεδα όπως αναφέρεις είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό δεν σε αφορά όμως αφού είναι προυφιστάμενα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σε άρτιο οικόπεδο προσθέσεις (συννενώσεις) άλλο οικόπεδο (ακόμα και μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο) τότε απλά βελτιώνεις το αρχικό οικόπεδο, δεν χάνεις την αρτιότητα.
Δεν διαφωνώ βρε Erling! Όταν έχει ήδη ένα άρτιο, ναι!

Κοίτα όμως τι λέει στο 1ο ποστ του:

2) Η Ερώτηση: Το οικόπεδο των Ε=200τ.μ. που προκύπτει είναι κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο
Μπορείς να δημιουργήσεις κατα παρέκκλιση άρτιο με συνένωση;;;

Τώρα δεν ξέρω αυτή την υπ' αρ. Γ. 37719/8625/22-1-80 απάντηση της Δ/νσης Γ4/β (πρώην Υ.Δ.Ε)...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε acnt

επιμένεις ενώ σου αναφέρουμε το τι ακριβώς συμβαίνει

μην μπερδεύεσαι με την συνένωση δύο μή αρτίων που γίνεται πάντα στο κανόνα και όχι στη παρέκκλιση

ένα οικόπεδο δεν χάνει ποτέ την αρτιότητα παρα μόνο σε ειδικές περιπτώσεις

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.