Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνένωση οικοπέδου εντός οικισμού άρτιου κατά παρέκκλιση με μη άρτιο-οικοδομησιμότητα


Recommended Posts

Kαλά κάνω κι επιμένω! Δες την παράθεση του erling και θα καταλάβεις το γιατί. Στο link που έδωσε όμως και όση ώρα απαντούσες το διάβαζα, εξηγούν οι άλλοι συνάδελφοι πολύ καλά τι συμβαίνει και είναι αυτό που λες. Δυστυχώς δεν είμαι τοπογράφος για να τα ξέρω όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδιά...σας ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε και βοηθήσατε να καταλήξω κάπου....έτσι νομίζω τουλάχιστον μέχρι την επόμενη ανατροπή!

*** Ενα οικόπεδο 32τ.μ. εντός οικισμου κάτω των 2000 κατοίκων προυφιστάμενο και με πρόσωπο είναι κατά παρέκκλιση άρτιο κ οικοδομήσιμο και δεν το "πιάνει" το άρθρο 25 του Ν. 1337/83 (αυτό μου το είχε αναφέρει κάποιος υπάλληλος πολεοδομίας που το κατέχει το άθλημα και μετά τις διευκρινίσεις σας το κλείδωσα). Αρα "κολλώντας" τμήμα από όμορη μερίδα βελτιώνω την παρέκκλιση και έχω ένα πολύ ωραίο οικοπεδάκι 300τ.μ. το οποίο δε δημιουργείται σήμερα για να αναζητήσω τον κανόνα.***

Αν δεν τα πα καλα πατριώτες διορθώστε με μην πάθω καμία ζημιά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι grtopo ευχαριστώ...το οριστικοποίησα και εγώ γιατί το άρθρο 25 δεν έχει ισχύ στους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων.

Το βρίσκουμε στο ΓΟΚ εκεί όπου αναφέρει ως προς την ισχύ των άρθρων κλπ κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι grtopo ευχαριστώ...το οριστικοποίησα και εγώ γιατί το άρθρο 25 δεν έχει ισχύ στους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων.

Το βρίσκουμε στο ΓΟΚ εκεί όπου αναφέρει ως προς την ισχύ των άρθρων κλπ κλπ....

keep going!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

γειά σας.

έχω πέντε μερίδες εντός σχεδίου πόλεως Ρόδου. όλες οι μερίδες είναι όμορες μεταξύ τους. οι 4 είναι μη άρτιες και μη οικοδομήσιμες και μόνο η μία είναι μη άρτια και κατα παρέκκλιση οικοδομήσιμη με βεβαιώσεις 651/77. στην περιοχή ισχύει κανονισμός του κτηματολογίου Ρόδου.

Η ερώτηση είναι: είναι απαραίτητο να προβούμε σε συνένωση των μερίδων με νομική πράξη? η εγκύκλιος 39/95 καταργεί την ανάγκη για συνένωση? τί θα κέρδιζε κανείς αν έκανε και τη συνένωση και είχε μια ενιαία μερίδα άρτια και κατά παρέκκλιση οικοδομήσιμη?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

αναβατη καλημερα

 

- Τι σημαινει "μεριδες"?

- Ποιός ειναι ιδιοκτητης καθε "μεριδας"?

- με ποια διαταξη ειναι η "παρεκκλιση" της μιας ...μήπως με το 25????

 

[τι εγινε εν τελει με εκεινη τη "δασικη εκταση" προ 10ημερου?]

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα dimitrisGM.

-οι 'μερίδες' αναφέρονται σε κτηματολογικές μερίδες ΚΜ ΧΧΧ ΓΑΙΩΝ ΡΟΔΟΥ π.χ., τον χρησιμοποιούμε καθημερινά (!) τον όρο εδώ λόγω της ύπαρξης κτηματολογίου από παλιά.

-παρέλειψα να πω ότι πρόκειται για τον ίδιο ιδιοκτήτη, ναι.

-όχι είναι κατά παρέκκλιση οικοδομήσιμη λόγω ειδικών όρων δόμησης του σχεδίου πόλεως της περιοχής που προβλέπουν ελάχιστο πρόσωπο 16μ. για κατά κανόνα άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα, 8μ. για κατά παρέκκλιση και η εν λόγω ΚΜ έχει 10μ. (ΦΕΚ 117Δ/'63)

 

[η έκταση τελικά ήταν ιδιωτική όπως υποστήριζα κι εγώ. λόγω του Κτηματολογίου που υπάρχει εδώ από πολύ παλιά δεν υπάρχει θέμα αμφισβήτησης/αλλαγής ιδιοκτησιακού καθεστώτος μέσω του χαρακτηρισμού δασικής έκτασης. Δεν ισχύει το ίδιο όμως και στις υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδας που πρέπει με τον χαρακτηρισμό να αποδεικνύεται και η κατοχή για συγκεκριμένη διάρκεια ετών του παρελθόντος]

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

πολυ ευχάριστα τα νεα για το "δασικο"

 

 

Για τα του κτηματολογιου,

οιπως ειναι γνωστο, με προσφατη γνωμοδοτηση του εισαγγελεα του ΑΠ,

δεν ισχυει πλεον

αυτη η ΝΣΚ του 2011, που είχε γνωμοδοτησει για την υποχρεωτικη συνενωση ομορων γηπεδων του αυτου ιδιοκτητη.

Αρα, νομιζω οτι,

εχεις ενα το κατα παρέκκλιση

και- ανάλογα αν- μπορεις να αξιοποιησεις τα υπολοιπα, είτε ολα μαζι ειτε καθ΄ομαδες...

κανοντας τις γνωστές χωρικες μεταβολές...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα.

και 1 τοπογραφική ερώτηση σχετικά με τους όρους άρτιο και οικοδομήσιμο που χρησιμοποιούμε συχνά.

σε τι αναφέρεται το άρτιο και σε τι το οικοδομήσιμο.?

Π.χ. στην παραπάνω περίπτωση οι όροι δόμησης προβλέπουν:

-ελάχιστο εμβαδόν οικοπέδου 1000τ.μ. (κατά παρέκκλιση 150τ.μ.)

-ελάχιστο πρόσωπο (κατά παρέκκλιση 8μ. )

ένα οικόπεδο έχει εμβαδόν 620τ.μ. και εντούτοις στη δήλωση 651/77 (πρόσφατη) αναφέρεται ως μή άρτιο και μή οικοδομήσιμο.το ένα που αναφέρεται ως μη άρτιο και κατ' εξαίρεση οικοδομήσιμο έχει εμβαδόν 116τ.μ. και πρόσωπο 10μ. Συμπεραίνω αυτόματα ότι η αρτιότητα προϋποθέτει την ύπαρξη προσώπου σε δημόσιο δρόμο (με μήκος το ελάχιστο κατά κανόνα ή κατά παρέκκλιση) και δεν αφορά μόνο επιφάνεια οικοπέδου. σωστά? (δεν υπάρχει δηλαδή η περίπτωση "μή άρτιο αλλά οικοδομήσιμο"). μπορεί να ακούγονται δεδομένα αλλά καλό είναι να τα ξεκαθαρίσουμε...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.