Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχεδιασμός κτηρίων Με και Χωρίς Αυξημένες Απαιτήσεις Πλαστιμότητας (ΜΑΑΠ - ΧΑΑΠ)


 

Recommended Posts

Όχι βέβαια, αλλά στον ακριβή υπολογισμό των βελών κάμψης, πχ για πλάκες, λαμβάνεις υπόψη σου και τον οπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Και στις πλάκες βοηθάει και πολύ να λάβεις υπόψη σου τον οπλισμό για να μειωθεί κάπως το πάχος τους. Όχι πολύ, περίπου 2εκ ίσως για συνήθεις πλάκες...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν βρω χρόνο (γιατι ως γνωστόν ειμαι πολύ busy) θα σκανάρω αυτά με τη "διαμάχη" για το q μεσα από το δελτίο του ΤΕΕ κατά το διάστημα 2000-2001:

 

1. Αναστασιαδη - Αβραμίδη - Μορφίδη. τ2094/20Μαρ2000 (q=1)

 

2. Πολιτοπουλου - Πολυχρονοπουλου - Ανδρουτσελη, τ.2110/17Ιουλ2000 (q>1)

 

3. Αναστασιαδη - Αβραμίδη - Μορφίδη. τ2120/9Οκτ2000 (q=1)

 

4. Πολιτοπουλου - Πολυχρονοπουλου - Ανδρουτσελη, τ.2140/27Φεβ2001 (q>1)

 

Όμως πρέπει να πω κάποια πράγματα.

 

Ο σεισμός της Αθήνας έδειξε ότι με οποιονδήποτε κανονισμό, αν έχει γίνει ορθη όπλιση (όπως επιβάλει ο κάθε κανονισμός) δεν υπήρξε καμμία κατάρρευση.

 

Αυτό ειναι σημαντικό γιατί η φιλοσοφία των παλιών ειναι η ελαστική συμπεριφορά των κτιρίων (απλά παίρναν πολυ μικρές επιταχύνσεις).

 

Επιπλέον υπάρχει μια ενδιαφέρουσα παρατήρηση στις αστοχίες που μάλλον δεν ετυχε (απ'όσο ξέρω ή μπορώ να συνδιάσω αυτή τη στιγμή στο μυαλό μου) της απαιτούμενης διερεύνησης.

 

Σε κτίρια ορθά οπλισμένα με ΝΕΑΚ, δεν παρατηρήθηκαν αστοχίες στις κρίσιμες περιοχές των υποστυλωμάτων (αναμενόμενο).

 

Όμως παρατηρήθηκε το "παράδοξο" φαινόμενο αστοχιών στη μέση των υποστυλωμάτων.

 

και αυτό μαζί με τα σκαναρισμένα

Link to comment
Share on other sites

Για να σε γλιτώσω από λίγο κόπο:

Ι. Αβραμίδης Σχεδιασμός με βάση την επίδοση. Πλήρης - Μερική αντισεισμική προστασία.

Δελτίο Συλλόγου Πολ. Μηχ. Ελλάδας, τευχ. 287(Ιούν.-Ιούλ.), 26-30, και 288 (Αύγ.), 30-31, 2001.

 

Ι. Αβραμίδης Πλήρης και μερική αντισεισμική προστασία κτηρίων

Δελτίο Συλλόγου Πολ. Μηχ. Ελλάδας, τεύχ. 297, Μάϊος-Ιούνιος 2002, σελ. 16-22.

 

Ι. Αβραμίδης Ο μύθος του επαχθούς κόστους αντισεισμικών κατασκευών που μελετώνται για ελαστική συμπεριφορά υπό τον σεισμό σχεδιασμού.

14ο Ελληνικό Συνέδριο Σκυροδέματος, Κως, 15-17 Οκτ. 2003.

 

Πλήρη κείμενα ορισμένων δημοσιεύσεων του Ι. Αβραμίδη θα βρείτε στον ιστότοπό του και πιο συγκεκριμένα ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

τα σκαναρα όλα για να παραμείνει η τεχνοτροπία στο διάβασμα σας ίδια

 

και να μην μου κουράζεστε

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=95599#post95599

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.