Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΗ ΕΚΔΟΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΣΕ ΑΡΤΙΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΙΜΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ, ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ


Recommended Posts

Το οικόπεδο μου είναι άρτιο και οικοδομήσιμο επιφάνειας 1000 τ.μ σε Δήμο της Αθήνας στα Βόρεια Προάστεια. Σε αίτημα μου η Πολεοδομία του Δήμου απάντησε ότι με βάση το αρθ. 7 παρ 7 του ΝΟΚ 4067/12 δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια οικοδομής επειδή κάποια όμορα οικόπεδα δεν είναι  τακτοποιημένα.

Επικοινώνησα με τον ιδιοκτήτη των όμορων οικοπέδων και μου είπε ότι η τακτοποίηση έγινε το 1973. Με συμβόλαια (μου τα έδειξε) αγόρασε από τον Δήμο τα τεμάχια που απαιτούντο από τον πρόχειρο ατακτοποίητο δρόμο, αλλά ακόμη ο Δήμος δεν έχει ‘μετακινήσει’ τον δρόμο στην τελική του θέση. Κι έτσι η κατάσταση παραμένει όπως ήταν πρίν την πράξη τακτοποίησης.

Ενημέρωσα για όλα αυτά την πολεοδομία αλλά μου δήλωσε αδυναμία να αλλάξει την αρνητική της απόφαση.

Στην τακτοποίηση που έγινε πριν 50  περίπου χρόνια, το οικόπεδό μου δεν είχε εμπλακεί διότι η γειτνίαση υπάρχει στο πίσω όριο του.

Τι με συμβουλεύτε πρώην συνάδελφοι ; (είμαι συνταξιούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός του πολυτεχνείου της Πάτρας)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

- Αφενος,  ο ΝΟΚ οριζει οτι

. Δεν επιτρέπεται η δόμηση ακόμη και σε οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο, έστω και κατά το άρθρο 25 του ν.1337/1983 όπως εκάστοτε ισχύει, αν για οποιονδήποτε λόγο απαιτείται τακτοποίηση των γειτονικών του οικοπέδων και κατά την κρίση της πολεοδομικής υπηρεσίας, η δόμηση θα παρεμποδίσει ή θα δυσχεράνει με οποιονδήποτε τρόπο την τακτοποίηση.

-αφετερου, εχει ηδη συνταγει ΠΤ, η οποια τακτοποιησε ομορα οικοπεδα, χωρις συμμετοχη του δικου σου, αρα δεν εμποδιζεται η ανοικοδομηση των όμορων λογω δικης σου αδειας.

[ολες οι ΠΤ καταγραφονται σε εκεινα τα μεγαλα "διαφανη"  στους φοριαμους του 4ου οροφου...αν ησουνα Θεσσαλονικη. Ειναι ηδη καταχωρημενες στο PORTAL  του Δημου., Υποθετω οτι κατι παρομοιο θα ακολουθειται  και εκει.

Δξ γιατι  δεν ηταν ενημερη η ΥΔΟΜ για ολα αυτα]

Θα συγκεντρωσεις τα συμβολαια και την ΠΤ με την κυρωτικη αποφαση του Νομαρχη και το σχετικο πιστοποιητικο τελεσιδικιας  και θα τα καταθεσεις στον Δημο, με αιτημα θεραπειας αλλως με ενσταση κατα τη απορριπτικης αποφασης.

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dimitris GM said:

...

Θα συγκεντρωσεις τα συμβολαια και την ΠΤ με την κυρωτικη αποφαση του Νομαρχη και το σχετικο πιστοποιητικο τελεσιδικιας  και θα τα καταθεσεις στον Δημο, με αιτημα θεραπειας αλλως με ενσταση κατα τη απορριπτικης αποφασης.

Παρότι δεν είναι αρμοδιότητά μου, μήπως είναι καλύτερο η αίτηση θεραπείας να έχει τη μορφή εξωδίκου (με αναφορά στη ζημία που υφίσταται) ώστε να ταρακουνηθούν?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, dimitris GM said:

- Αφενος,  ο ΝΟΚ οριζει οτι

. Δεν επιτρέπεται η δόμηση ακόμη και σε οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο, έστω και κατά το άρθρο 25 του ν.1337/1983 όπως εκάστοτε ισχύει, αν για οποιονδήποτε λόγο απαιτείται τακτοποίηση των γειτονικών του οικοπέδων και κατά την κρίση της πολεοδομικής υπηρεσίας, η δόμηση θα παρεμποδίσει ή θα δυσχεράνει με οποιονδήποτε τρόπο την τακτοποίηση.

-αφετερου, εχει ηδη συνταγει ΠΤ, η οποια τακτοποιησε ομορα οικοπεδα, χωρις συμμετοχη του δικου σου, αρα δεν εμποδιζεται η ανοικοδομηση των όμορων λογω δικης σου αδειας.

[ολες οι ΠΤ καταγραφονται σε εκεινα τα μεγαλα "διαφανη"  στους φοριαμους του 4ου οροφου...αν ησουνα Θεσσαλονικη. Ειναι ηδη καταχωρημενες στο PORTAL  του Δημου., Υποθετω οτι κατι παρομοιο θα ακολουθειται  και εκει.

Δξ γιατι  δεν ηταν ενημερη η ΥΔΟΜ για ολα αυτα]

Θα συγκεντρωσεις τα συμβολαια και την ΠΤ με την κυρωτικη αποφαση του Νομαρχη και το σχετικο πιστοποιητικο τελεσιδικιας  και θα τα καταθεσεις στον Δημο, με αιτημα θεραπειας αλλως με ενσταση κατα τη απορριπτικης αποφασης.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.