Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανοχή 2% στις διαστάσεις κτιρίων_Παρανομία ή όχι


Kostas24

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 5/9/2022 at 9:13 ΜΜ, Kostas24 said:

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την άποψή σας για το παρακάτω.

Βάση σχεδίων, οικοδομή έχει μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση 100τμ, και χτίζει ένα τετράγωνο μονοόροφο κτίριο πλευράς 10μ (10*10=100τμ).

Σε έλεγχο οι διαστάσεις (με σοβά) μετρούνται 10,24μ έκαστη.

Αφαιρούμε σοβά 5εκ (2,5 εκ από κάθε άκρο) και πάμε σε διαστάσεις κτίστη 10,19μ .

Υπάρχει υπέρβαση δόμησης 3,84τμ, καθώς η πραγματική δόμηση είναι 103,84τμ (10,19μ*10,19μ) αντί 100τμ.

Ωστόσο οι διαστάσεις κτιρίου είναι εντός της απόκλισης 2% και 20εκ.

Υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή/παρανομία ή οτιδήποτε παράνομο που πρέπει να αποκατασταθεί ή ο ιδιοκτήτης απλά κερδίζει 3,84τμ στη δόμηση?

 

 

 

 

 

Καλησπέρα κ από εμένα.

 

Η ταπεινή μου άποψη:

ΔΕΝ υπάρχει αυθαιρεσία. Θεωρητικά πρέπει να γίνει ενημέρωση φακέλου.

 

Η δική μου προσέγγιση: αν το κτίριο είναι χαμηλής αξίας, θα αδιαφορούσα για την ενημέρωση φακέλου. Αν είναι μέσης ή και υψηλής αξίας, θα προχωρούσα σίγουρα σε ενημέρωση. Και όλα αυτά για να προλάβω συναδέφλους που σε μελλοντικό έλεγχο θα έλεγαν την αντίθετη δική τους άποψη, καθώς οι αποκλίσεις που περιγράφεις ακροβατούν στο απόλυτο άκρο των ανοχών. Υπάρχουν και συνάδελφοι που για πολύ μικρότερες αποκλίσεις γίνονται θύματα της αδυναμίας σκέψης και της ευθυνοφοβίας τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν υπάρχει αυθαίρετο και σαφώς πρέπει να προστατεύεται με ενημέρωση ο πελάτης από την πιθανή μελλοντική έκθεση σε "αυστηρό" συνάδελφο ή στην ελαττωματική μετροταινία του, όταν η απόκλιση πλησιάζει την μέγιστη ανοχή.

Για του αυστηρότερους υπενθυμίζω ότι στην επιστήμη του μηχανικού δεν νοείται μέγεθος χωρίς ανοχή. Δεν πιστεύω να θεωρούμε ότι το ιδρύσαμε με τα αυθαίρετα.

 

  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σέβομαι τις απόψεις όλων!

Όμως στις περιπτώσεις (σαν κι αυτή), που καλείται κάποιος "ν' ακροβατήσει" διαλέγω πάντα τον ευκολότερο και σίγουρο δρόμο!!! Προφανώς βεβαίως η κάθε επιλογή έχει "υπέρ και κατά". Αδιαφορώντας για το π.χ. χιλιαρικάκι, που θα πληρώσει ο ιδιοκτήτης "εξαφανίζονται δια παντός" τα "κατά".... 

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2022 at 6:53 ΜΜ, [email protected] said:

Καλησπέρα κ από εμένα.

 

Η ταπεινή μου άποψη:

ΔΕΝ υπάρχει αυθαιρεσία. Θεωρητικά πρέπει να γίνει ενημέρωση φακέλου.

 

Η δική μου προσέγγιση: αν το κτίριο είναι χαμηλής αξίας, θα αδιαφορούσα για την ενημέρωση φακέλου. Αν είναι μέσης ή και υψηλής αξίας, θα προχωρούσα σίγουρα σε ενημέρωση. Και όλα αυτά για να προλάβω συναδέφλους που σε μελλοντικό έλεγχο θα έλεγαν την αντίθετη δική τους άποψη, καθώς οι αποκλίσεις που περιγράφεις ακροβατούν στο απόλυτο άκρο των ανοχών. Υπάρχουν και συνάδελφοι που για πολύ μικρότερες αποκλίσεις γίνονται θύματα της αδυναμίας σκέψης και της ευθυνοφοβίας τους.

@[email protected] Στην ενημέρωση φακέλου, δηλώνονται οι πραγματικές διαστάσεις κτιρίου. Όμως δεν υπάρχει πρόβλημα που η δόμηση ξεπερνά την μέγιστη προβλεπόμενη? Πως ξεπερνιέται αυτό?

 

Link to comment
Share on other sites

το νόημα της ενημέρωσης φακέλου είναι να ελεγχθούν οι προϋποθέσεις εφαρμογής της ανοχής (παραβίαση κοινοχρήστων χώρων κλπ.) και να καταγραφεί η πραγματική συνολική επιφάνεια για φορολογική και συμβολαιογραφική χρήση.

Η δόμηση δεν αλλάζει, παραμένει ως είχε... (μοιάζει με τα δίλιτρα αυτοκίνητα που είναι 1996 κυβικά... 😉)

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Kostas24 said:

@[email protected] Στην ενημέρωση φακέλου, δηλώνονται οι πραγματικές διαστάσεις κτιρίου. Όμως δεν υπάρχει πρόβλημα που η δόμηση ξεπερνά την μέγιστη προβλεπόμενη? Πως ξεπερνιέται αυτό?

 

Καλημέρα.

 

Ναι, υπάρχει πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. Τώρα αν εσύ είσαι τόσο άτυχος και η περίπτωσή σου είναι αληθινή, σου απαντώ πώς θα αντιμετώπιζα εγώ το πρόβλημα:

1. Αν το ακίνητο είναι χαμηλής αξίας, θα αδιαφορούσα πλήρως, καθώς δεν θα ήταν κανείς πρόθυμος να με πληρώσει ανάλογα για να λύσω το πρόβλημα, και ενώ το γράμμα του νόμου λέει ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία, το ίδιο γράμμα του νόμου λέει ότι απαιτείται ενημέρωση φακέλου.

2. Αν δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, μαζί με την ενημέρωση ως προς τις διαστάσεις του κτιρίου θα ενημέρωνα και τις διαστάσεις του οικοπέδου, έτσι ώστε να αυξηθούν κατ' ελάχιστο ώστε να νομιμοποιείται η πλεονάζουσα επιφάνεια με την ενημέρωση φακέλου, μιας και το διάγραμμα κάλυψης δεν θα το γλύτωνα να το εκπονήσω. Περιορισμός σε αυτή την προσέγγιση είναι αν υπάρχει τοπογραφικό και τίτλος, αυτά να είναι πριν το 2013.

3. Αν το 2 δεν το δεχόταν ο πελάτης ή δεν μπορεί να γίνει, θα παρουσίαζα τη λύση στον πελάτη να πληρώσει ένα μικρό τετραψήφιο για τακτοποίηση όπως λέει ο Ιάσωνας, παρά ένα μεσαίο-μεγάλο τετραψήφιο (ίσως και μικρό πενταψήφιο) για ενημέρωση φακέλου. Χωρίς μαλακίες, η διαδικασία είναι fast track και έχει το πλεονέκτημα ότι καλύπτει στο μέλλον τις αμφιβολίες ενός συναδέλφου που δεν θα έπρεπε να έχει άδεια άσκησης επαγγέλματος αλλά παρόλα αυτά έχει.

4. Αν τίποτε από τα παραπάνω δεν γινόταν δεκτό, θα έδινα κανονικά βεβαίωση/ταυτότητα και θα ανέφερα το θέμα (υπάρχει υποχρέωση να αναφερθούν) να το φάει ο επόμενος.

 

Γενικά αν κάτσει κάποιος να διαβάσει αναλυτικά και εξονυχιστικά τα άρθρα 81 και 82 του 4495, θα συνειδητοποιήσει ότι το 99,9% των ακινήτων στην Ελλάδα απαιτεί νομιμοποίηση, έστω και για να εισπράξει το κράτος ένα παράβολο ανά ιδιοκτησία ακόμα και αν πρόκειται για ένα κουνημένο παράθυρο ή για ένα δοκάρι με καθαρό ύψος διέλευσης μικρότερο των 2.00 μ, ή για μια πόρτα πυρασφάλειας που ανοίγει ανάποδα από τη διαφυγή.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/9/2022 at 11:09 ΠΜ, [email protected] said:

Καλημέρα.

 

Ναι, υπάρχει πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. Τώρα αν εσύ είσαι τόσο άτυχος και η περίπτωσή σου είναι αληθινή, σου απαντώ πώς θα αντιμετώπιζα εγώ το πρόβλημα:

1. Αν το ακίνητο είναι χαμηλής αξίας, θα αδιαφορούσα πλήρως, καθώς δεν θα ήταν κανείς πρόθυμος να με πληρώσει ανάλογα για να λύσω το πρόβλημα, και ενώ το γράμμα του νόμου λέει ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία, το ίδιο γράμμα του νόμου λέει ότι απαιτείται ενημέρωση φακέλου.

Η ενημέρωση είναι άσχετη με τον έλγχο της αυθαιρεσίας.Απλά σου λέει οτι μπορείς να κάνεις απλή ενημέρωση οποτεδήποτε ,δεν έχει υποχρέωση.Για την ενημέρωση όμως θέτει max 20 cm , στην περίπτωση που ο φίλος είχε 0,21μ  πχ καθαρή υπερβαση αλλά ταυτοχρονα <2%  τότε πάλι νόμιμος δεν είναι?(ερώτημα πως θα το αντιμετωπίζατε μην μου πείτε για 1-2 πόντους κτλ πχ αν πηγαίνατε σαν ελεγχος και βλεπατε οτι είχε γίνει ταυτότητα -μεταβίβαση.Λογικά θα μπορούσατε να το τακτοποίουσατε και εκ των υστέρων ασχετως το είδος βεβαίωσης)

 

On 9/9/2022 at 11:09 ΠΜ, [email protected] said:

2. Αν δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, μαζί με την ενημέρωση ως προς τις διαστάσεις του κτιρίου θα ενημέρωνα και τις διαστάσεις του οικοπέδου, έτσι ώστε να αυξηθούν κατ' ελάχιστο ώστε να νομιμοποιείται η πλεονάζουσα επιφάνεια με την ενημέρωση φακέλου, μιας και το διάγραμμα κάλυψης δεν θα το γλύτωνα να το εκπονήσω. Περιορισμός σε αυτή την προσέγγιση είναι αν υπάρχει τοπογραφικό και τίτλος, αυτά να είναι πριν το 2013.

Ωραιός!!!  αλλά και μετά το 2013 να είναι μπορείς να ενημερώσεις έως 40 cm 

3. Αν το 2 δεν το δεχόταν ο πελάτης ή δεν μπορεί να γίνει, θα παρουσίαζα τη λύση στον πελάτη να πληρώσει ένα μικρό τετραψήφιο για τακτοποίηση όπως λέει ο Ιάσωνας, παρά ένα μεσαίο-μεγάλο τετραψήφιο (ίσως και μικρό πενταψήφιο) για ενημέρωση φακέλου. Χωρίς μαλακίες, η διαδικασία είναι fast track και έχει το πλεονέκτημα ότι καλύπτει στο μέλλον τις αμφιβολίες ενός συναδέλφου που δεν θα έπρεπε να έχει άδεια άσκησης επαγγέλματος αλλά παρόλα αυτά έχει.

4. Αν τίποτε από τα παραπάνω δεν γινόταν δεκτό, θα έδινα κανονικά βεβαίωση/ταυτότητα και θα ανέφερα το θέμα (υπάρχει υποχρέωση να αναφερθούν) να το φάει ο επόμενος.     Λογικό

 

Γενικά αν κάτσει κάποιος να διαβάσει αναλυτικά και εξονυχιστικά τα άρθρα 81 και 82 του 4495, θα συνειδητοποιήσει ότι το 99,9% των ακινήτων στην Ελλάδα απαιτεί νομιμοποίηση, έστω και για να εισπράξει το κράτος ένα παράβολο ανά ιδιοκτησία ακόμα και αν πρόκειται για ένα κουνημένο παράθυρο ή για ένα δοκάρι με καθαρό ύψος διέλευσης μικρότερο των 2.00 μ, ή για μια πόρτα πυρασφάλειας που ανοίγει ανάποδα από τη διαφυγή.

Απαιτεί για την έκδοση κάποιας πράξης .Στην Ταυτότητα μπορείς να πάς με την περίπτωση Θ του άρθρου 82 λογικά (εδώ το αναφέρω να μας πουν γνώμες πα΄ντα λαμβανοντας τον νόμο  οχι αν είναι σωστό ή έτσι θα ε΄κανα κτλ) οταν απλά μεταβιβάσεις και να τακτοποιήσεις μεταγενέστερα

 

έγινε αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας, ελέγχω μια οριζόντια ιδιοκτησία για να δω αν έχει αυθαιρεσίες. Στην κάτοψη διαπίστωσα ότι μία εξωτερική διάσταση τοίχου είναι  4,75m. Εσωτερικά όμως έχει πάχος τοίχων 0,30m κάθε πλευρά και 4,20 η διάσταση του δωματίου. Σύνολο 4,80m. Ξέρω ότι είναι μικρή διαφορά αλλά η απορία μου είναι πιο από τα δύο θεωρώ σωστό; (Νέα μηχανικός 😁)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το πάχος του τοίχου (στο σχέδιο) είναι 0,25 μ. Αν βάλεις από 2,5 εκ επίχρισμα εκατέρωθεν, έχεις πάχος 30 εκ. και εξωτερική διάσταση 4.75 +2*0.025=4.80 μ

άρα, δεν υπάρχει πρόβλημα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.