Μετάβαση στο περιεχόμενο

φασαρια και κουφωματα


Guest

Recommended Posts

παιδιά μένω σε δεύτερο όροφο μπροστά από δρομο πολυσυχναστο και εχω τρελαθει από το θορυβο των οχηματων τι κουφωματα να βαλω??? δεν αντέχω αλλο...το προηγουμενο σπίτι μου ηταν πολύ ησυχο

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, αλκηστη σιαρκου said:

...εχω τρελαθει από το θορυβο των οχηματων τι κουφωματα να βαλω???..

αν πράγματι είναι τόσο δυνατός (θα μπορούσε να μετρηθεί σε ντεσιμπέλ) τα διπλα κουφώματα (αν δεν τα έχει) θα βοηθήσουν αλλά δεν θα γίνει μηδενικός ο ήχος... Οπότε βοηθούν κάπως άλλα δεν επαρκούν ως παρέμβαση.

Και φυσικά παρεμβάσεις αυτού του είδους αξίζει να γίνουν όταν το διαμέρισμα είναι δικό σου που δεν το διευκρινίζεις. 

Link to comment
Share on other sites

ειναι δικό μου...σκεφτόμουν για τριπλά τζαμια

διπλά κουφωματα?

τι ειναι?

διπλό τζαμι εννοείτε?

τι μπορώ γενικα΄να κάνω???

μενω θεσσαλονικη σε ποιά ειδικότητα πρέπει να απευθυνθώ πολιτικό μηχανικό???

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

διπλά ή τριπλά τζάμια και σίγουρα ανοιγόμενα (όχι συρρόμενα, γιατί έχουν κενά)

Όσο πιο βαρύ είναι το ηχοπέτασμα, τόσο πιο πολλά Db κόβει... και τα διπλά τζάμια ακόμα βγαίνουν σε βαρύτερες εκδόσεις από τις κοινές και κάνουν δουλειά. Προσοχή και το κουτί του ρολλού να είναι μονωμένο γιατί μεταφέρει και αυτό ήχο!!

Αναζητήστε εταιρίες που ασχολούνται με ηχομόνωση για σωστή μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

στις σωστές επισημάνσεις του συναδέρφου @ppanag και αφού είναι δικό σου, δες αν επ ευκαιρία της αναβάθμισης των κουφωμάτων κάνεις και κέλυφος για ενεργειακή αναβάθμιση του ακινήτου σου. 

Το κέλυφος αυτό πέραν της μείωσης των θερμικών απωλειών που θα έχεις θα έχει και σημαντική μείωση των ντεσιμπέλ ήχου που περνάει από τους εξωτερικούς τοίχους.

Επικουρικά δες και αν μπορείς στον εξώστη να βάλεις υαλοπέτασμα ή με κάποιο τρόπο ένα ηχοπέτασμα που να μειώνει κι αυτό.

2 ώρες πριν, αλκηστη σιαρκου said:

... σε ποιά ειδικότητα πρέπει να απευθυνθώ πολιτικό μηχανικό???

και σε Πολιτικό Μηχανικό και Αρχιτέκτονα Μηχανικό και Μηχανολόγο Μηχανικό.

Φυσικά ισχύει το να βρεις εταιρία ή Τεχνικό Γραφείο στην όμορφη Θεσσαλονίκη που να έχει την ανάλογη εμπειρία και εξοπλισμό 

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, αλκηστη σιαρκου said:

εχω κανει θερμοπροσοψη το κέλυφος είναι κάτι διαφορετικό??? ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Ως προς τα τριπλά τζάμια να σου πω ότι εγώ τέτοια έχω. Για την ακρίβεια όταν τα είχα βαλει το 2011 ήταν δύο κολλημένα συν ένα με διάκενο . Πράγματι σε σύγκριση με το διπλανό σπίτι της μάνας μου (που έχει ακριβώς την ίδια μόνωση και τα ίδια κουφώματα αλλά με διπλά τζάμια ) ο ήχος από το πολυσύχναστο πεζοδρόμιο από κάτω είναι αισθητά χαμηλότερος. Δηλ τα τριπλά κάνουν δουλειά .

 

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

ΣΧΕΔΟΝ ΕΞΑΛΕΙΦΕΤΑΙ Ο ΗΧΟΣ?

Η χρήση κεφαλαίων σε κείμενο δημοσίευσης και τίτλου δεν επιτρέπεται. Επίλεξε «επεξεργασία» (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, απευθύνσου σε κάποιον αρχιτέκτονα ή μηχανολόγο που μπορεί να κάνει μια μελέτη ηχομόνωσης. 'Εχοντας σωστά δεδομένα από τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί στο σπίτι θα βγούνε πιο σωστά συμπεράσματα.

Μπορεί πχ να αλλάξεις τα τζάμια με ένα μεγάλο κόστος και να δεις ελάχιστη διαφορά....

Όταν έγινε η θερμοπρόσοψη δεν υπήρχε το πρόβλημα? Θα μπορούσες να το είχες μειώσει αισθητά τότε με πετροβάμβακα-ορυκτοβάμβακα αντί για την κλασσική εξηλασμένη πολυστερίνη. Όλα τα δεδομένα όμως ξαναλέω, πρέπει να μπούνε σε ένα λογισμικό (διαστάσεις, εμβαδά, συντελεστές κλπ) από έναν ειδικό

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2022 at 9:50 ΠΜ, Γιάννης said:

Γνώμη μου, απευθύνσου σε κάποιον αρχιτέκτονα ή μηχανολόγο που μπορεί να κάνει μια μελέτη ηχομόνωσης. 'Εχοντας σωστά δεδομένα από τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί στο σπίτι θα βγούνε πιο σωστά συμπεράσματα.

Μπορεί πχ να αλλάξεις τα τζάμια με ένα μεγάλο κόστος και να δεις ελάχιστη διαφορά....

Όταν έγινε η θερμοπρόσοψη δεν υπήρχε το πρόβλημα? Θα μπορούσες να το είχες μειώσει αισθητά τότε με πετροβάμβακα-ορυκτοβάμβακα αντί για την κλασσική εξηλασμένη πολυστερίνη. Όλα τα δεδομένα όμως ξαναλέω, πρέπει να μπούνε σε ένα λογισμικό (διαστάσεις, εμβαδά, συντελεστές κλπ) από έναν ειδικό

αυτο θα κανω!! μπορει καποιος να μου συστησει καποιον στη θεσσαλονικη??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.