Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομοθεσία για σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Η πρώτη μου κάθετη ιδιοκτησία, (συνημμένο .zip με κατόψεις, τοπογραφικό και την απόπειρά μου να συντάξω τον πίνακα).

 

Διάβασα ότι μπορούσα από τα υπάρχοντα μηνύματα σχετικά με το θέμα και αποκόμισα πολλές και καλές γνώσεις. Σε συνδυασμό όμως με διάφορες γνώμες άλλων συνάδελφων, τελικά τα έμπλεξα εντελώς.

 

Η περίπτωσή μου έχει ως εξής:

Οικόπεδο 155μ² με 15μ πρόσωπο σε επαρχιακή οδό, εντός παραδοσιακού οικισμού.

Υπάρχουν δύο κτίρια προ ‘55, κτίριο 1 (2*35=70μ²) και κτίριο 2 (2*26,91=53,82μ²). Ο ιδιοκτήτης (παππούς) άφησε διαθήκη που επιθυμεί το κτίριο 1 να δοθεί στο ένα του εγγόνι και το κτίριο 2 στο άλλο.

 

Πρέπει να γίνει σύσταση δύο κάθετων:

Κτίριο 1, που θα περιλαμβάνει δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες, ισόγειο κατάστημα Κ1 και διαμέρισμα ορόφου Δ1.

Κτίριο 2, που αποτελείται από μια διώροφη κατοικία Δ2.

 

Στο ανατολικό όριο του οικοπέδου υπάρχει κατηφορικό δρομάκι 1,5μ πλάτος που εξυπηρετεί τους ίδιους τους ιδιοκτήτες του ακινήτου αλλά από πάντα (με αντάλλαγμα ένα κοτόπουλο λέει η γιαγιά) επέτρεπαν σε τρίτο να περνάει προκειμένου να έχει πρόσβαση σε ένα αμπέλι. Ακόμα επιθυμούν να του επιτρέπουν να περνάει άρα μαζί με τις κάθετες γίνεται και σύσταση μιας δουλείας διόδου).

 

Τώρα η ερωτήσεις μου:

1. θα δώσω την δόμηση 50-50 σε κάθε κάθετη και τα χιλιοστά που αναλογούν σε οικόπεδο, πρέπει να χωρίσω και το οικόπεδο ακριβώς στην μέση και να το δείξω ; Με ένα λογικό χώρισμα, ανάμεσα από τα κτίρια, το κτίριο 1 παίρνει 10μ² παραπάνω και αυτό δεν ενοχλεί τους ιδιοκτήτες.

2. πιο εμβαδόν χρησιμοποιώ, το ολικό 155 η 155 μείων το εμβαδόν του κοινόχρηστου δρόμου (δουλείας) προκειμένου να γίνει η κατανομή μεταξύ των κάθετων;

3. η δουλεία δεν εξυπηρετεί οχήματα αλλά μόνον πεζούς, μπορεί να έχει πλάτος 1,5μ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας

dwg1.zip

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άγγελε, δυστυχώς δε μπορώ να σου δώσω εγώ λύση. Γράφω μόνο γιατί συγκλονίστηκα από το γεγονός ότι ακόμα υπάρχουν άνθρωποι με λόγο και μπέσα, τον οποίο κοι τηρούν. ΜΠΡΑΒΟ στον παππού!!!

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε,

1. Ναι, μπορείς να δώσεις δόμηση 50-50 χωρίς να είναι και στο έδαφος το οικόπεδο 50-50, αν αυτή είναι η επιθυμία των ιδιοκτητών, αρκεί το 50% της δόμησης να καλύπτει την ήδη κατασκευασμένη δόμηση.

2. Το ολικό.

3. Εφόσον συμφωνούν όλοι οι εμπλεκόμενοι, ναι.

Αλλά γιατί να το βάλεις στον πίνακα?

Απλά επάνω στο οικόπεδο θα περιγράψεις το τμήμα και το εμβαδό του, Ε(8,Δ,Ε,Ζ,Η,Θ,Ι,Κ,13,12,11,10,9,8-)=33,73μ²

 

Βέβαια με προβληματίζει η επαρχιακή οδός που αναφέρεις.

Αν είναι εκτός σχεδίου, δεν μπορεί να γίνει κάθετη συνιδιοκτησία, παρά μόνο οριζόντια.

Link to comment
Share on other sites

erling,

 

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Σχετικά με την επαρχιακή τι πρόβλημα βλέπεις; Το ακίνητο είναι εξ'ολοκλήρου εντός οριοθετημένου παραδοσιακού οικισμού. Ο κεντρικός δρόμος που περνάει μέσα από το χωριό είναι δευτερέυον επαρχιακός.

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...
Συνάδελφοι εδώ (Μυτιλήνη) συμφωνα με παληες οδηγίες εισαγγελέα,στην σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας στον μέν τοπογραφικό δείχνεται επακριβώς η θέση των μελοντικών κτισμάτων ,επιπλέον δε προσαρτώνται και κατόψεις μελοντικών κτισμάτων.Αυτό σε άλλες περιοχές γίνεται?

 

 

 

Αυτό όντως ισχύει στη Μυτιλήνη... Για μια σύσταση απαιτούνται να σχεδιαστούν και τα τυχον μελλοντικά κτίσματα... (Αν και δεν είναι λάθως γιατί για το λόγω αυτό γίνεται η κάθετη δηλ "για να αναγείρουν σε αυτό οικοδομές" όπως αναγράφουν στα συμβόλαια οι συμβολαιογράφοι)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Έχω μπροστά μου ένα παραχωρητήριο οικοπέδου (από διανομή) το οποίο αναφέρει ότι: "το οικόπεδο αποτελεί ιδανικό μερίδιο επί του συνόλου της έκτασης που διατίθεται (από τη διανομή) κτλ κτλ". Αυτό σημαίνει ότι το οικόπεδο είναι ένα (το σύνολο της διανομής) και είναι χωρισμένο κατά χρήση στους δικαιούχους;

Το βασικό πρόβλημά μου είναι αν το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο καθώς είναι 500 τ.μ. και η αρτιότητα είναι στα 4.000 τ.μ. καθώς είναι εκτός οικισμού.(270Δ/85).

Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.