Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθεσία για σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας


Recommended Posts

@georgecv : όσα δικαστήρια και να κάνουν δίκιο δεν θα βρούν. Το οικόπεδο για την πολεοδομία είναι ένα. Η μόνη λύση είναι να μοιραστούν οι άλλοι δύο κατ αναλογία το υπολοιπόμενο της δόμησης.

 

@ napoleon :

1) ναι

2) φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

GRTOPO, μα αφού μπορεί να δώσει μηδέν δόμηση σε κάποιον, γιατί θα πρέπει να ελέγξει και αν μπορεί να οικοδομήσει?

 

Ξέρω κατά βάθος πως πρέπει να μπορεί να οικοδομήσει, αλλά έτσι όπως το έγραψα δεν ακούγεται παράλογο?

 

Δεν μπορώ δηλαδή να θέλω (ως συνιδιοκτήτης) μόνο ένα τμήμα εμβαδού 20μ², για να βάζω το αυτοκίνητό μου?

Link to comment
Share on other sites

@ erling : όταν είπα ότι μπορεί να δώσει σε κάποιο τμήμα μηδενική δόμηση εννοώ την περίπτωση όπου δίνεται δόμηση 0τμ στο κοινόχρηστο τμήμα του οικοπέδου. Γιατί ας πούμε 100~200 τμ που είναι ο διάδρομος που οδηγεί ή χωρίζει κάθετες και που είναι κοινόχρηστο ... να έχει ποσοστό δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

@napoleon

Συμπληρώνοντας τη "λιτή" απάντηση του GRTOPO στη δεύτερη ερώτηση, θέλω να προσθέσω ότι ο έλεγχος οικοδομησιμότητας αφορά, προφανώς, στο τμήμα που έχει χιλιοστά δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

τι ορίζεται οικοδομησιμότητα σε τέτοια περίπτωση όμως?

έχω περίπτωση διανομής σε κληρονόμους με κάθετες όπου υπάρχει μεριδιούχος με ποσοστό 8% σε έκταση 1.1 στρ και με συντελεστή δόμησης 0.3 και κάλυψης 30%. αυτός χτίζει 26τ.μ. τι μπορώ να ελέγξω εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Από τα στοιχεία που παραθέτεις δεν μπορώ να καταλάβω πώς υπολογίζεις τη δόμηση στα 26 τμ.

Ο σδ 0,3 είναι σε όλο το οικόπεδο ή στο τμήμα του 8% ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει σύσταση καθέτου ... τότε δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου.

Είναι συνιδιοκτήτης με 8% εξ αδιαιρέτου.

Εάν ανεγείρουν πολυκατοικία ιδίοις εξόδοις... θα πάρει μια γκαρσονιέρα....

Αλλέως θα του εξαγοραστεί το ποσοστό του από κάποιον άλλο συνιδιοκτήτη ή όταν δοθεί αντιπαροχή.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει αν θέλει ο κληρονόμος να μπορεί να χτίσει τα 26μ αυτοτελώς στην καθετη του αν γουστάρει?

 

edit:μιλάω για νεα σύσταση που θα γίνει τώρα

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ.....

Θεωρητικά μιλώντας πάντα, ναι.

Αλλά εγείρονται κάποια τεχνικά θέματα .... για παράδειγμα αποστάσεις από τα όμορα οικόπεδα, από τα άλλα κτίρια των συνιδιοκτητών.... πρόσβαση κλπ κλπ. Αν λυθούν αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.