Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση με μεμονωμένα πέδιλα


 

Recommended Posts

Θα μπορούσε κάποιος να μου παραθέσει κάποιους παράγοντες που επηρεάζουν την μορφή του θεμελίου?

Συγνώμη αν υπάρχει ηδη καποιο ίδιο θέμα, εψαξα αλλα ήταν όλα πολυ εξειδικευμένα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

φίλε μου μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος? εννοείς για τον τύπο της θεμελίωσης που θα επιλέξεις ή παράγοντες που επηρρεάζουν τις διαστάσεις συγκεκριμένου τύπου?

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεμονωμενα θεμελια δενε χω χρησιμοποιησει και δεν νομιζω πως θα χρησιμοποιησω ποτε. Δεν εχω δει ουτε σε μελετη συναδελφου...Ειναι και κατασκευαστικα δυσκολο να εφαρμοστουν...(ειδικα τα δυσκαμπτα)..Γτ δεν προτιμας πεδιλοδοκους?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ για την επιλογή ανάμεσα σε εύκαμπτο ή δυσκαμπτο θεμέλιο?? δηλαδή τι με περιορίζει για την επιλογή μου αυτή??

 

αν έχεις εφελκυσμο προτιμας το box για αντίβαρο κατα τη γνώμη μου...

αλλά όπως είπε και ο terry, η πεδιλοδοκός είναι καλύτερη...άσε που πλέον τα μεμονωμένα τεινουν να εκλείψουν

 

μεμονωμένα πλέον βλέπεις μόνο σε μεταλλικές κατασκευές και είναι και θηρία με ένα συνδετήριο περιμετρικά 50/30...

εγώ ακόμη και στις μεταλλικές βάζω πεδιλοδοκούς

Link to comment
Share on other sites

Και απο οικονομικης αποψης δεν νομιζω οτι κερδιζεις κατι...οτι θα φαει το πεδιλο θα φαει και το φτερο της πεδιλοδοκου...Ειδικα τα δυσκαμπτα δεν τα κατασκευαζει κανεις...Τωρα θυμηθηκα μελετη που ειχε μεμονωμενα πεδιλα και τελικα εφαρμοστηκαν πεδιλοδοκοι..

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ για την επιλογή ανάμεσα σε εύκαμπτο ή δυσκαμπτο θεμέλιο?? δηλαδή τι με περιορίζει για την επιλογή μου αυτή??

Εύκαμπτο πέδιλο: κατασκευαστικά πιο εύκολο, λίγο περισσότερο σκυρόδεμα, καλύτερη συμπύκνωση, μεγαλύτερο πρόβλημα σε διάτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.