Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση με μεμονωμένα πέδιλα


 

Recommended Posts

Νομίζω ότι σε κτίρια με μεγάλες αποστάσεις στύλων και σχετικά μικρά φορτία (π.χ. ένα ισόγειο σούπερ μάρκετ όπου ο ιδιοκτήτης επιθυμεί λίγους στύλους -άρα π.χ. αποστάσεις της τάξεως ας πούμε 7-8 m), η λύση με τα μεμονωμένα πέδιλα (κατά προτίμηση εύκαμπτα, για κατασκευαστικούς λόγους...) με συνδετήριες είναι ίσως ιδιαίτερα ανταγωνιστική σε θέματα κόστους, αλλά και στατικής «οικονομίας» (είναι ίσως αχρείαστες τόσο τεταμένες πεδιλοδοκοί).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

 

μεμονωμένα πλέον βλέπεις μόνο σε μεταλλικές κατασκευές και είναι και θηρία με ένα συνδετήριο περιμετρικά 50/30...

εγώ ακόμη και στις μεταλλικές βάζω πεδιλοδοκούς

 

Με μεγάλο πλάτος? Ανάλογο ενός πεδίλου?

Link to comment
Share on other sites

Παίζει μεγάλο ρόλο και το έδαφος αλλά και το είδος της ανωδομής σου. Δεν υπάρχει κανόνας. Πολλές φορές χρειάζεται να επιλύσεις 2-3 φορές το ίδιο κτίριο για να δεις πως συμπεριφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς μικρότερο πλάτος

 

Γιατί μικρότερό? Βάζεις πεδιλοδοκούς και στην διεύθυνσή των πλαισίων?

Πώς το υπολογίζεις?

 

Δες εδώ και αν έχεις την καλοσύνη πες την γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ για να κοιμόμουν ήσυχος θα έκανα μια εσχάρα πεδιλοδοκών, τώρα για τις διαστάσεις θα εκτιμήσης έδαφος και φορτία που ενδέχεται να δρουν στην κατασκεύη

Link to comment
Share on other sites

Θα είσαι πολύ πιο αντιοικονομικός με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Τι να σου κάνει μια πεδιλοδοκός μήκους >10 μέτρα (πλάτος πλαισίου) ?

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις μεμονωμένα πέδιλα σε μελετες που έχουν γίνει στα ξενα υπερπρογραμματα μεταλλικών τα οποία δεν υποστηρίζουν περιεργως πεδιλοδοκους! Και τα αντιστοιχα ελληνικά βεβαιως βλέπε Steel 4M, metalcad και αλλα..

Εγω δεν τα συμπαθώ καθόλου παντως γιατι με προβληματίζει ο τρόπος προσομοίωσης και ο τρόπος που επιλύονται απο τα προγραμματα..

Εχω δεί παντως και σε μελέτες και την τεχνική να χρησιμοποιούνται και πεδιλοδοκοι και

δυσκαπτα θεμέλια ταυτοχρονα με την περινέτρική πεδιλοδοκο να λειτουργεί ως συνδετήρια, Αυτός νομίζω ότι ειναι ο πιο ασφαλής τρόπος θεμελίωσης μεταλλικών κτιρίων όπου δεν μπορεις να έχεις εσχάρα πεδιλοδοκών. Για κτίρια απο οπλ.σκυριοδεμα που εχεις αυητήν την σχάρα προτίνω πεδιλόδοκο.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις μεμονωμένα πέδιλα σε μελετες που έχουν γίνει στα ξενα υπερπρογραμματα μεταλλικών τα οποία δεν υποστηρίζουν περιεργως πεδιλοδοκους! Και τα αντιστοιχα ελληνικά βεβαιως βλέπε steel 4m, metalcad και αλλα..

Εγω δεν τα συμπαθώ καθόλου παντως γιατι με προβληματίζει ο τρόπος προσομοίωσης και ο τρόπος που επιλύονται απο τα προγραμματα..

Εχω δεί παντως και σε μελέτες και την τεχνική να χρησιμοποιούνται και πεδιλοδοκοι και

δυσκαπτα θεμέλια ταυτοχρονα με την περινέτρική πεδιλοδοκο να λειτουργεί ως συνδετήρια, Αυτός νομίζω ότι ειναι ο πιο ασφαλής τρόπος θεμελίωσης μεταλλικών κτιρίων όπου δεν μπορεις να έχεις εσχάρα πεδιλοδοκών. Για κτίρια απο οπλ.σκυριοδεμα που εχεις αυητήν την σχάρα προτίνω πεδιλόδοκο.

 

 

Σε κτίριο από Ω.Σ που δημιουργείς εσχάρα πεδιλοδοκών πράγματι οι πεδιλοδοκοί είναι η καλύτερη και η ασφαλέστερη λύση

Link to comment
Share on other sites

γιατί στο ΟΣ ειναι η περισσότερο ασφαλής λύση από τη λύση: περιμετρικά τοιχώματα με πέδιλα+πεδιλα εσωτερικά+συνδετήρια?

 

σε βράχο ας πούμε είναι στο βρόντο η πεδιλοδοκός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.