Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προγράμματα Μηχανολόγων


Recommended Posts

Γειά σας, 

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής πρώην ΑΕΙ Πειραιά ΤΤ και σύντομα θα πάρω πτυχίο. Εργάζομαι σε οικογενειακή επιχείρηση και προσπαθώ να εξελιχθώ ως μηχανολόγος. Δεν έχω όμως άτομα που να με βοηθήσουν για να χρησιμοποιήσω τις θεωρητικές γνώσεις στη πράξη. Δεν ξέρω πέρα από γνωστά προγράμματα πχ Autocad, Inventor, Matlab, κλπ τι χρησιμοποιούν οι Μηχανολόγοι. Και αν όλοι πληρώνουν κανονικά τις εταιρείες για να έχουν τα προγράμματα ή αν τα βρίσκουν από αλλού πιό οικονομικά αν δεν ανήκουν σε μεγάλες εταιρίες. Πχ το Inventor της Autodesk που το χρειάζομαι για 3D σχεδίαση, πώς μπορώ να το έχω οικονομικά; 

Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να ενημερώνομαι πέραν της προσωπικής online έρευνας που κάνω για σεμινάρια που τρέχουν ή άλλα θέματα ακόμα και δωρεάν επιμόρφωσης (στη σχολή μας πρότειναν ορισμένα δωρεάν σεμινάρια ή ενημερωτικές ομιλίες). Γιατί βρίσκω αρκετά λίγα για μηχανικούς σε αντίθεση με τα Οικονομικά, marketing κλπ πχ. 

Εργάζομαι πάνω σε θαλάμους ελεγχόμενων συνθηκών, θερμοκρασίας, υγρασίας, αφύγρανσης, φωτισμού. Και θα χρειάζομαι να ξέρω να επιλέγω Αντλίες, ανεμιστήρες, συμπιέστες, συμπυκνωτές κλπ. Οποιοδήποτε πρόγραμμα βοηθητικό μπορεί να προτείνει κάποιος για κάτι από όλα αυτά, θα με βοηθούσε πολύ. Σας ευχαριστώ. Δυστυχώς δεν έχω στον κύκλο μου ή συμφοιτητές μου που να ασκούν το επάγγελμα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για την δουλειά που θέλεις να κάνεις δεν χρειάζεσαι κανένα από τα προγράμματα που ανέφερες. 

Αν υπάρχουν μελέτες από όπου να προκύπτουν οι απαραίτητες συνθήκες που θέλεις να έχεις στους θαλάμους, θα επιλέξεις τον κτάλληλο εξοπλισμό μελετώντας τα τεχνικά φυλλάδια του εκάστοτε εξοπλισμού. Δεν χρειάζεσαι κανένα πρόγραμμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2022 at 1:25 ΜΜ, Hara Chryssagi said:

... Δυστυχώς δεν έχω στον κύκλο μου ή συμφοιτητές μου που να ασκούν το επάγγελμα. 

Ευτυχώς όμως για εσένα εσύ άρχισες να ασκείς το επάγγελμα….

Πέραν αυτού καλώς όρισες

Όταν τελειώσεις να κάνεις και εγγραφή στο ΤΕΕ ακόμα και αν δεν είναι άμεσα απαιτητό στον κύκλο εργασίας σου

Τα προγράμματα που αναφέρεις ναι είναι ακριβά όμως παρ όλο αυτό και μόνο που έχεις μια εξοικείωση μαζί τους είναι σημαντικό.

Κοστολόγια ότι ξέρεις και οι «οικονομικές λύσεις» είναι να βρεις αντίστοιχα προγράμματα που κάνουν ότι και αυτά….. Για πιο οικονομικές λύσεις δεν είναι καν επιτρεπτό να υπάρχουν δημόσιες συζητήσεις για αυτό.

Μια καλή βάση αναζήτησης και εμπειρίας είναι εδώ που είσαι τώρα.

Υπάρχουν πολλοί ιδιαίτερα αξιόλογοι, έμπειροι και με διάθεση να βοηθήσουν συνάδερφοι της ειδικότητας σου.

Τσίγκλα τους εσύ ψάχνε στα παλαιότερα θέματα και θα βρεις πολλά.

Φυσικά σαν Μηχανολόγοι υπάρχουν και οι συνάδερφοι που έχουν μεγάλη ενασχόληση με τα Μηχανολογικά των κτιρίων και όχι των Μηχανών και Μηχανισμών που βασικά ενδιαφέρει εσένα σε αυτή την φάση….

Δες και στα Download αν βρεις χρήσιμα εργαλεία και για εσένα.

Επικουρικά αν μπορείς και στα πλαίσια των μηχανισμών που εργάζεσαι, να βρεις και εκθέσεις κατασκευαστών…. Και αν είναι δυνατό όχι μόνο στην Ελλάδα… (Ιταλία - Γερμανία είναι δυο βήματα και λίγες μέρες βόλτα 😄)

Καλό ξεκίνημα

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2022 at 5:31 ΜΜ, mecheng_ said:

Για την δουλειά που θέλεις να κάνεις δεν χρειάζεσαι κανένα από τα προγράμματα που ανέφερες. 

Αν υπάρχουν μελέτες από όπου να προκύπτουν οι απαραίτητες συνθήκες που θέλεις να έχεις στους θαλάμους, θα επιλέξεις τον κτάλληλο εξοπλισμό μελετώντας τα τεχνικά φυλλάδια του εκάστοτε εξοπλισμού. Δεν χρειάζεσαι κανένα πρόγραμμα.

Τα προγράμματα όπως το Inventor της Autodesk που ανέφερα, με ενδιαφέρουν πιό πολύ για να εξελίξω τη διαδικασία κατασκευής και παρουσίασης

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2022 at 8:49 ΜΜ, Didonis said:

Ευτυχώς όμως για εσένα εσύ άρχισες να ασκείς το επάγγελμα….

Πέραν αυτού καλώς όρισες

Όταν τελειώσεις να κάνεις και εγγραφή στο ΤΕΕ ακόμα και αν δεν είναι άμεσα απαιτητό στον κύκλο εργασίας σου

Τα προγράμματα που αναφέρεις ναι είναι ακριβά όμως παρ όλο αυτό και μόνο που έχεις μια εξοικείωση μαζί τους είναι σημαντικό.

Κοστολόγια ότι ξέρεις και οι «οικονομικές λύσεις» είναι να βρεις αντίστοιχα προγράμματα που κάνουν ότι και αυτά….. Για πιο οικονομικές λύσεις δεν είναι καν επιτρεπτό να υπάρχουν δημόσιες συζητήσεις για αυτό.

Μια καλή βάση αναζήτησης και εμπειρίας είναι εδώ που είσαι τώρα.

Υπάρχουν πολλοί ιδιαίτερα αξιόλογοι, έμπειροι και με διάθεση να βοηθήσουν συνάδερφοι της ειδικότητας σου.

Τσίγκλα τους εσύ ψάχνε στα παλαιότερα θέματα και θα βρεις πολλά.

Φυσικά σαν Μηχανολόγοι υπάρχουν και οι συνάδερφοι που έχουν μεγάλη ενασχόληση με τα Μηχανολογικά των κτιρίων και όχι των Μηχανών και Μηχανισμών που βασικά ενδιαφέρει εσένα σε αυτή την φάση….

Δες και στα Download αν βρεις χρήσιμα εργαλεία και για εσένα.

Επικουρικά αν μπορείς και στα πλαίσια των μηχανισμών που εργάζεσαι, να βρεις και εκθέσεις κατασκευαστών…. Και αν είναι δυνατό όχι μόνο στην Ελλάδα… (Ιταλία - Γερμανία είναι δυο βήματα και λίγες μέρες βόλτα 😄)

Καλό ξεκίνημα

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις ευχές! Θα τα κοιτάξω όλα! 

Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2022 at 1:25 ΜΜ, Hara Chryssagi said:

θαλάμους ελεγχόμενων συνθηκών, θερμοκρασίας, υγρασίας, αφύγρανσης, φωτισμού...

Τι θάλαμοι είναι αυτοί; Ποια είναι η κύρια διεργασία; Γιατί με βάση αυτό που λες:

On 16/9/2022 at 1:25 ΜΜ, Hara Chryssagi said:

επιλέγω Αντλίες, ανεμιστήρες, συμπιέστες, συμπυκνωτές κλπ.

ούτε το Autocad ούτε το Matlab σου κάνουν.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.