Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής όγκου σε εκτός σχεδίου δόμηση


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

για τον υπολογισμό του όγκου σε εκτός σχεδίου δόμηση όπου έχω 7,50m+1,20m (στέγη) = 8,70m ύψος, θα χρησιμοποιήσω συντελεστή 4,5 ?

 

Ή είναι ανεξάρτητο της στέγης οπότε πάω στο 5 ?

 

Ή σε άλλη περίπτωση κατεβαίνω στα 8,50m χαμηλώνοντας τη στέγη 20cm ?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης συμπληρώνω την εξής: το μέγιστο ύψος είναι 7,50μ άρα ισχύει το 5,00χσ.δ. Στο ΦΕΚ 270/Δ/31.05.85 αρ.1 ορίζεται σ.δ.=0,2 ενώ στο αρ.6 (που αφορά τις κατοικίες) ορίζεται μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια κτιρίου (...με τις γνωστές ''κουλές'' εξισώσεις)..... Τελικα θα κάνω τον υπολογισμό με σ.δ.=0,2 ?!

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

arch_g καλησπέρα, σε ενημερώνω ότι, το ύψος τής στέγης είναι ανεξάρτητο του ύψους του κτιρίου. Δηλαδή ύψος κτιρίου σου στην περιοχή είναι τα 7,50 άρα πας με το 5.

 

a.a.vasileiou, δεν κατάλαβα την ερώτηση και μην περιμένεις να γνωρίζουμε τι λέει το ΦΕΚ απ΄εξω. Θα πρέπει να δημοσιεύσεις απόσπασμα για να λάβεις απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

...έχεις δίκιο!!! πάντος προσπάθησα να κάνω ''κάποια'' επισύναψη αλλά μπλόκαρα στο copy-paste!!!

τελικα έδωσα μόνη μου την απάντηση.... γιατι στην ουσία διάβασα πιο προσεχτικά τον νόμο για να κάνω την παραπάνω διατύπωση. δηλαδή διαφορά σ.δ. με μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια!!!!

.... να και κάτι καλό!!!

ευχαριστω για τον χρόνο σου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης συμπληρώνω την εξής: το μέγιστο ύψος είναι 7,50μ άρα ισχύει το 5,00χσ.δ. Στο ΦΕΚ 270/Δ/31.05.85 αρ.1 ορίζεται σ.δ.=0,2 ενώ στο αρ.6 (που αφορά τις κατοικίες) ορίζεται μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια κτιρίου (...με τις γνωστές ''κουλές'' εξισώσεις)..... Τελικα θα κάνω τον υπολογισμό με σ.δ.=0,2 ?!

 

ευχαριστώ

 

Εφ'όσον κάνεις κατοικίες έχεις τα 200 τ.μ. + 2% για τα επόμενα 4000 + 1% για τα υπόλοιπα.

Εάν κατασκευάζεις άλλη χρήση πας με το 0,2

 

Αν ρωτάς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον κάνεις κατοικίες έχεις τα 200 τ.μ. + 2% για τα επόμενα 4000 + 1% για τα υπόλοιπα.

Εάν κατασκευάζεις άλλη χρήση πας με το 0,2

 

Αν ρωτάς αυτό.

 

το 0,2 είναι ο γενικος σ.δ. για εκτός σχεδίου. για τις κατοικίες δίνει ''μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια οικοδομής = 200μ2+(Εοικοπεδου-4000)χ0,02''. αρα για τον υπολογισμό του σ.ο.=5,00χ0,2..... εκτός και αν ισχύει κάτι άλλο που δεν το ξέρω... (προς το παρόν :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μπορεί κάποιος να μου πει που αναφέρεται το +2% γιατί δε το συνάντησα κάπου; Με ενδιαφέρει η περιοχή Τριλόφου Θεσ/νίκης, εκτός σχεδίου και στην αναζήτηση μου βρήκα το ΦΕΚ 537 13/12/07 και το άρθρο 162 (Γενικοί όροι και περιορισμοί δόμησης), από όπου συμπέρανα πως δικαιούμαι μόνο 200τμ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.