Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΗΞΗ ΑΔΕΙΑΣ


Recommended Posts

εγώ καταλαβαίνω πολύ καλά ότι στην Ελλάδα η παρέκκλιση είναι ο κανόνας και μαζί με τα ξέρα καίγονται και τα χλωρά...

εσύ μάλλον (χωρίς να θέλω να σε θίξω) δεν καταλαβαίνεις αυτό που λέω ότι δεν μπορείς στο όνομα της όποιας "εξυπηρέτησης" των πολλών ( θεμιτής) να δεσμεύεις και τον έναν που θέλει να  ακολουθήσει τον κανόνα και όχι την παρέκκλιση ...

η οικονομική κατάσταση όλων θα μπορούσε να βοηθηθεί με άλλους τρόπους ( κατάργηση έμμεσης φορολογίας - προκαταβολής φόρου κ.π.α...)

απλώς η λογική της παρέκκλισης δεν μου αρέσει γενικότερα  - If you know what I mean... 

Το θέμα έχει κλείσει ούτως ή αλλιώς ευχαριστώ για τις απαντήσεις και εύχομαι καλό Σκ σε όλους...  

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, member2006 said:

Η λογική προφανώς είναι να κρεμόμαστε απο τα ... του κάθε υφυπουργού για να δούμε αν θα δώσει παράταση...

Η άδεια έχει λήξει και είχε παράταση έως 2022 ( πριν την νέα) ο πελάτης θέλει να μπει σε πρόγραμμα και να έχει τουλάχιστον 4 χρόνια μπροστά του να κάνει την επένδυση

Η λογική είναι πως το κράτος ορίζει την ισχύ των ΟΑ. Αυτό το κράτος λοιπόν όρισε πως η ισχύ των συγκεκριμένων αδειών παίρνει παράταση έως τότε....

Ο πελάτης θέλει να μπει σε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, ανακαίνισης/αποπεράτωσης, και μέμφεται το κράτος διότι δεν μπορεί να εκδώσει άδεια αποπεράτωσης. Δηλαδή ήξερε ότι θα βγει τέτοιο πρόγραμμα και σκόπιμα άφησε την ΟΑ να λήξει χωρίς να κατασκευάσει το κτίριο ώστε να εκδώσει άδεια αποπεράτωσης και να ενταχθεί στο πρόγραμμα.... Έτυχε να συμβεί αυτό το γεγονός και μακάρι να μπορέσει να το χρησιμοποιήσει... Δεν φταίει το κράτος όμως για αυτό.....

Όλοι οι ιδιοκτήτες που εκ της οικονομικής κατάστασης δεν μπόρεσαν να αποπερατώσουν έχουν βγει οφελημένοι, εκτός του δικού σου και πιθανά κάποιους λίγους σαν και αυτόν...

Στους μόνους που δημιουργούν πρόβλημα αυτές οι συνεχείς παρατάσεις είναι στους επιβλέποντες που έχουν ένα ανοιχτό πηγάδι για τόσα χρόνια....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Η λογική είναι πως το κράτος ορίζει την ισχύ των ΟΑ. Αυτό το κράτος λοιπόν όρισε πως η ισχύ των συγκεκριμένων αδειών παίρνει παράταση έως τότε....

Ο πελάτης θέλει να μπει σε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, ανακαίνισης/αποπεράτωσης, και μέμφεται το κράτος διότι δεν μπορεί να εκδώσει άδεια αποπεράτωσης. Δηλαδή ήξερε ότι θα βγει τέτοιο πρόγραμμα και σκόπιμα άφησε την ΟΑ να λήξει χωρίς να κατασκευάσει το κτίριο ώστε να εκδώσει άδεια αποπεράτωσης και να ενταχθεί στο πρόγραμμα.... Έτυχε να συμβεί αυτό το γεγονός και μακάρι να μπορέσει να το χρησιμοποιήσει... Δεν φταίει το κράτος όμως για αυτό.....

Όλοι οι ιδιοκτήτες που εκ της οικονομικής κατάστασης δεν μπόρεσαν να αποπερατώσουν έχουν βγει οφελημένοι, εκτός του δικού σου και πιθανά κάποιους λίγους σαν και αυτόν...

Στους μόνους που δημιουργούν πρόβλημα αυτές οι συνεχείς παρατάσεις είναι στους επιβλέποντες που έχουν ένα ανοιχτό πηγάδι για τόσα χρόνια....

 

Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε 

 το κράτος έκανε ότι έκανε.. ( αν και διαφωνώ με την λογική της μπανανίας) 

αυτό που λέω είναι ότι θα μπορούσε η παράταση να είναι προαιρετική , όποιος ήθελε κάνει χρήση να κάνει μια απλή αίτηση ή όποιος δεν θέλει να κάνει μια απλή αίτηση...

δεν νομίζω ότι είναι παράλογο...

τώρα το τι θέλει η δεν θέλει να κάνει ο κάθε πελάτης είναι άσχετο 

άποψη μου - η παράταση δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική (και ιδιαίτερα όταν έχει υπερβεί πλέον κατά πολύ τον αρχικό χρόνο) 

αλλά νομίζω ότι το εξαντλήσαμε 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.