Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρανομία σε εξοικονομώ


nostos78

Recommended Posts

  1. Επειδή έχω μια οικονομική  διαφορά με δύο επαγγελματίες θα ήθελα να προβώ σε μια καταγγελία. Η καταγγελία αφορά κατοικία στην οποία ο μεν πρώτος δεν έχει κάνει την μόνωση του κέλυφος.Ο δε δεύτερος πολιτικός  μηχανικός έχει κλείσει παράτυπα το β ενεργειακό πιστοποιητικό,έχει κάνει ψεύτικο  photoshop στο σπίτι(για να φαίνεται το κέλυφος) και έχει κλείσει ψευδώς τον φάκελο του προγράμματος.

    2.Η  καταγγελία θα γίνει στο Ετεαν ως δικαιούχος του προγράμματος ? Θα γίνει στο ΤΕΕ ή και στην πολεοδομία που ανήκω?.Ευχαριστώ. 

   3. Η καταγγελία δεν αφορά το δικό μου σπίτι απλά είναι μοχλός πίεσης για να πάρω τα χρήματα μου.

Edited by nostos78
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, nostos78 said:
  1. Επειδή έχω μια οικονομική  διαφορά με δύο επαγγελματίες θα ήθελα να προβώ σε μια καταγγελία. Η καταγγελία αφορά κατοικία στην οποία ο μεν πρώτος δεν έχει κάνει την μόνωση του κέλυφος.Ο δε δεύτερος πολιτικός  μηχανικός έχει κλείσει παράτυπα το β ενεργειακό πιστοποιητικό,έχει κάνει ψεύτικο  photoshop στο σπίτι(για να φαίνεται το κέλυφος) και έχει κλείσει ψευδώς τον φάκελο του προγράμματος.

    2.Η  καταγγελία θα γίνει στο Ετεαν ως δικαιούχος του προγράμματος ? Θα γίνει στο ΤΕΕ ή και στην πολεοδομία που ανήκω?.Ευχαριστώ. 

   3. Η καταγγελία δεν αφορά το δικό μου σπίτι απλά είναι μοχλός πίεσης για να πάρω τα χρήματα μου.

Συγχαρητήρια για τον τρόπο που επέλεξες!

Κάποιον πιο έντιμο τρόπο δεν μπορείς να βρεις;

Και μη μου πεις ότι το κάνεις για λόγους δημοσίου συμφέροντος, το κάνεις για αμιγώς δικό σου συμφέρον...

ΥΓ μου άρεσε η σημείωση 2 ότι δεν πρόκειται για το δικό σου σπίτι. Ε αυτό να βλέπαμε και τι άλλο στον κόσμο... Αυτοκαταγγελια... 

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

Παρότι η καταγγελία έχει ιδιοτελή κίνητρα (και ποιά, άλλωστε, είναι ανιδιοτελής?), αν έχουν γίνει τέτοια πράγματα (κι επειδή κάποτε θα πρέπει να αποβληθούν από την πιάτσα τα διάφορα λαμόγια τα οποία στερούν δουλειές από έντιμους συναδέλφους), η καταγγελία είναι επιβεβλημένη. Όχι μόνο στο ΕΤΕΑΝ, αλλά και στο ΥΠΕΝ (ενεργειακοί επιθεωρητές). Και χωρίς προειδοποίηση διότι είναι ΚΑΙ δημόσιο συμφέρον.

Τους ανέντιμους, μόνο με τη νομιμότητα μπορείς να τους πολεμήσεις

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kotor9 said:

 

Συγγνώμη από την σύγχυση μου ξέχασα να αναφέρω.

1)Ο μηχανικός έκανε 29 μήνες να βγάλει την άδεια. 

2)Ο δε σκεπατζης όλο τον καιρό έλεγε να βγεί η άδεια και έρχομαι. Έχει ένα χρόνο που βγήκε η άδεια και δεν έρχεται.

3) Εννοείται ότι πήγα σε δικηγόρο για διαπραγματεύσεις επιστροφής των χρημάτων μου. Ματαια.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nostos78 said:
  1. Επειδή έχω μια οικονομική  διαφορά με δύο επαγγελματίες θα ήθελα να προβώ σε μια καταγγελία. Η καταγγελία αφορά κατοικία στην οποία ο μεν πρώτος δεν έχει κάνει την μόνωση του κέλυφος.Ο δε δεύτερος πολιτικός  μηχανικός έχει κλείσει παράτυπα το β ενεργειακό πιστοποιητικό,έχει κάνει ψεύτικο  photoshop στο σπίτι(για να φαίνεται το κέλυφος) και έχει κλείσει ψευδώς τον φάκελο του προγράμματος.

    2.Η  καταγγελία θα γίνει στο Ετεαν ως δικαιούχος του προγράμματος ? Θα γίνει στο ΤΕΕ ή και στην πολεοδομία που ανήκω?.Ευχαριστώ. 

   3. Η καταγγελία δεν αφορά το δικό μου σπίτι απλά είναι μοχλός πίεσης για να πάρω τα χρήματα μου.

Συγγνώμη από την σύγχυση μου ξέχασα να αναφέρω.

1)Ο μηχανικός έκανε 29 μήνες να βγάλει την άδεια. 

2)Ο δε σκεπατζης όλο τον καιρό έλεγε να βγεί η άδεια και έρχομαι. Έχει ένα χρόνο που βγήκε η άδεια και δεν έρχεται.

3) Εννοείται ότι πήγα σε δικηγόρο για διαπραγματεύσεις επιστροφής των χρημάτων μου. Ματαια.

Και οι δύο τους είναι εμπλεκόμενοι με το συγκεκριμένο εξοικονομώ. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tetris said:

Παρότι η καταγγελία έχει ιδιοτελή κίνητρα (και ποιά, άλλωστε, είναι ανιδιοτελής?), αν έχουν γίνει τέτοια πράγματα (κι επειδή κάποτε θα πρέπει να αποβληθούν από την πιάτσα τα διάφορα λαμόγια τα οποία στερούν δουλειές από έντιμους συναδέλφους), η καταγγελία είναι επιβεβλημένη. Όχι μόνο στο ΕΤΕΑΝ, αλλά και στο ΥΠΕΝ (ενεργειακοί επιθεωρητές). Και χωρίς προειδοποίηση διότι είναι ΚΑΙ δημόσιο συμφέρον.

Τους ανέντιμους, μόνο με τη νομιμότητα μπορείς να τους πολεμήσεις

Εγώ δεν έγραψα πουθενά ότι δεν είναι δημόσιο συμφέρον. Εγραψα ότι δεν το κάνει για λόγους δημοσίου συμφέροντος.

Νομίζω ότι πιο συνετό είναι να κινηθεί εναντίον των 2 κακών επαγγελματιών εξαιτίας της δικής του περίπτωσης και όχι άλλης.

Δηλ αν αύριο διορθωθούν τα κακώς κείμενα της περίπτωσης του... θα γίνουν αυτές οι παράπλευρες καταγγελίες; πιστεύω πως Όχι. Άλλωστε το είπε ο άνθρωπος : μοχλός πίεσης είναι. Δεν θέλει να μας ταράξει στη νομιμότητα . Να λυθεί το πρόβλημα του θέλει.

Αυτά και συγνώμη για την νέα παρέμβαση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.