Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανακεφαλαιωτικός πίνακας σε παροχή υπηρεσίας


EFI_HAL

Recommended Posts

Η εταιρεία μου ανέλαβε το έργο (παροχή υπηρεσίας και όχι έργο) μετά απο διαγωνισμό, για τη μερική ανακαίνιση διαμερισμάτων (ηλεκτρικά υδραυλικά ελαιοχρωματισμοί). Ας υποθέσουμε ότι το τελικό ποσό της σύμβασης είναι 10.000 ευρώ. Με την πάροδο ενός μήνα μας αποστέλλουν να υπογράψουμε έναν ανακεφαλαιωτικό πίνακα όπου μειώνουν το ποσό της κάθε ομάδας (σύνολο ομάδων 4) τροποποιώντας όλα τα επιμέρους άρθρα (προσθαφαίρεση υλικών σε κάθε διαμέρισμα) με αποτέλεσμα να μειωθεί το συμβατικό ποσό κατά 3.000 ευρώ. Σημείωση έχουν αγοραστεί τα υλικά για τις ανακαινίσεις. Μέσα στον προϋπολογισμό υπήρχαν και υλικά με μηδενική ποσότητα με τον όρο ότι αν χρειαστεί να τοποθετηθούν θα πληρωθούν έξτρα με τις αναγραφόμενες τιμές. Έρχονται τώρα λοιπόν και θέλουν με νέο ανακεφαλαιωτικό πίνακα (2ο), να κάνουμε και αυτές τις εργασίες και να τις πληρωθούμε με νέο ΑΠΕ αυξητικό. Γνωρίζει αρχικά κάποιος αν νόμιμα μπορεί να γίνει ΑΠΕ σε παροχή υπηρεσίας και κατά δεύτερον με τα υλικά της αρχικής σύμβασης που έχω αγοράσει και μου τα μείωσαν σε ποσότητα τι κάνω? Προσπάθησα να βγάλω άκρη με τη νομοθεσία αλλά μπλέχτηκα περισσότερο. Το εργο είναι δημόσιο και οχι ιδωτικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παροχή υπηρεσιών αλλά, αφού περιλαμβάνει και τα υλικά, είναι έργο

Κατα τα λοιπά, το συμφωνητικό τι λέει?

ΑΠΕ σε ιδιωτικό έργο, πρώτη φορά συναντώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.