Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροποποίηση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε βάρος όμορων διαμερισμάτων


Christos123

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω στην κατοχή μου ένα διαμέρισμα σε ένα 3 οροφο κτήριο το οποίο θέλησα να πουλήσω.

Βρέθηκε αγοραστής , προχωρήσαμε κανονικά με τακτοποιήσεις κλπ και ξαφνικά μετα απο 3 μήνες ο δικηγόρος με ενημέρωσε ότι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε μιας και υπάρχει το θέμα αυτό και η λύση του ειναι δύσκολη σαν να μου λέει ότι δε γινεται να πουληθεί. Μου πρότεινε βέβαια τη λύση της συμμετοχής ολων των ιδιοκτητών με υπογραφές αλλα αυτο ειναι δυσκολο λογω των οχι καλών σχέσεων με κάποια διαμερίσματα, επίσης υπάρχουν επικαρπωτές σε δυο από αυτά και γενικά αυτό είναι ανέφικτο...

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με το θέμα και αν υπάρχει λύση στο θέμα αυτο;

 

Εχω απογοητευθει αρκετά με την έκβαση αυτή, ειχα κανονίσει αλλιώς τα σχέδια μου για να μετακομίσω σε άλλη πόλη  και με ενημερωσαν τελευταία στιγμή έχοντας ήδη καθυστερήσει και σπαταλήσει χρηματα με τακτοποιήσεις/ταυτότητες/πρόστιμα για να το ξεμπλέξω....

 

Οποιαδήποτε βοήθεια/γνώμη θα ήταν χρήσιμη.

Σας ευχαριστώ.

Edited by Christos123
Link to comment
Share on other sites

"δεν μπορούμε να προχωρήσουμε μιας και υπάρχει το θέμα αυτό και η λύση του ειναι δύσκολη σαν να μου λέει ότι δε γινεται να πουληθεί."

 

να ελεγες τις αυθαιρεσιες και σε τι αφορα "το θεμα"

 

Link to comment
Share on other sites

Καθε οροφος απαρτιζεται απο μια γκαρσονιερα και ενα διαμερισμα. Εγω εχω στην κατοχη μου ολο το δευτερο οροφο, εχω δλδ μια γκαρσονιερα που συνορευει με το διαμερισμα μου που θελω να πουλησω... 

 

Απο οτι καταλαβα απο αυτα που μου ειπε ο δικηγορος εχει παρθει χωρος απο ολα τα διαμερισματα εις βαρος των γκαρσονιερων...

 

Συγνωμη δεν ειμαι μηχανικος, δε γνωριζω πολλες λεπτομεριες προσπαθησα να συγκρατησω τα πιο βασικα απο αυτα που μου ειπε...

Edited by Christos123
Link to comment
Share on other sites

Λογικά από τα γραφόμενά σου αντιλαμβανόμαστε ότι υπάρχει παράβαση διαφορετικής διαμερισμάτωσης ή υπάρχει κάποια καταπάτηση σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής.  Είναι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά νομιζα οτι ηταν καταπατηση σε κοινοχρηστο χωρο, αλλα αυτο διαβασα οτι λυνεται μονομερως.... Επικοινωνησα μαζι του ξανα και μου ειπε οτι δεν ειναι εις βαρος του κοινοχρηστου χωρου.... Αρα μιλάμε για παραβαση διαφορετικης διαμερισματωσης...

 

Για να βοηθησω επίσης λίγο την κατάσταση μου ειπε οτι αυτο που τον απασχολει ειναι οτι δεν γνωριζει αν η εκαστοτε κτηματολογος θα προχωρησει σε πραξη μεταγραφης.....

Edited by Christos123
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,

τι γραφει η κατοψη στην αδειααδεια;

τι γραφει η συσταση; ποιος πηρε και απο πού και τί;

Εχεις ολον τον οροφο δικο σου, ό,τι και να εγινε....ό,τι θες κανεις...

Μηχανικο ρωτησες;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω συναντηση με το μηχανικο τη Δευτερα ... Τι να πω σας , προχθες με ενημερωσε για αυτη την εκβαση ο δικηγορος και επεσα απο τα συννεφα... Τελευταια στιγμη...

 

Τοτε γιατι μου ειπε οτι εμπλεκονται ολοι οι οροφοι; Και ο πανω και κατω δεν θεωρουνται ομοροι;

Edited by Christos123
Link to comment
Share on other sites

πρώτον βάζε τόνους στο κείμενο σου

και 2ον το Διαμέρισμα σου είναι οροφοδιαμέρισμα. Δηλαδή στον ίδιο όροφο υπάρχει μόνο ένα διαμέρισμα (το δικό σου) και το κλιμακοστάσιο ή και ανελκυστήρας ?

ή υπάρχει κι άλλο διαμέρισμα στον ίδιο όροφο.

Και όπως καταλαβαίνεις εμείς εδώ ούτε τα σχέδια του σπιτιού σου έχουμε ούτε πρόσφατη μέτρηση πραγματικής υφιστάμενης κατάστασης έχουμε και εσύ τα λες όπως τα κατάλαβες και λογικό είναι να μη είναι σίγουρο τι κατάλαβες. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες Βρέθηκε αγοραστής , προχωρήσαμε κανονικά με τακτοποιήσεις κλπ 

εννοείς πολεοδομικές τακτοποιησεις; Αν όχι να ξέρεις ότι επειδή και μπλέχτηκα με μια μεταβίβαση πρόσφατα , είναι το πρώτο (ή από τα πρώτα) που πρέπει να κάνουμε. Συντριπτικο ποσοστό των περιπτώσεων έχει θέματα αυθαιρεσιων. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.