Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροποποίηση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε βάρος όμορων διαμερισμάτων


Christos123

Recommended Posts

9 hours ago, Didonis said:

πρώτον βάζε τόνους στο κείμενο σου

και 2ον το Διαμέρισμα σου είναι οροφοδιαμέρισμα. Δηλαδή στον ίδιο όροφο υπάρχει μόνο ένα διαμέρισμα (το δικό σου) και το κλιμακοστάσιο ή και ανελκυστήρας ?

ή υπάρχει κι άλλο διαμέρισμα στον ίδιο όροφο.

Και όπως καταλαβαίνεις εμείς εδώ ούτε τα σχέδια του σπιτιού σου έχουμε ούτε πρόσφατη μέτρηση πραγματικής υφιστάμενης κατάστασης έχουμε και εσύ τα λες όπως τα κατάλαβες και λογικό είναι να μη είναι σίγουρο τι κατάλαβες. 

Στον όροφο μου υπάρχει το διαμέρισμα που θέλω να πουλήσω, μια γκαρσονιέρα (που είναι επίσης δική μου) και ναι υπάρχει κ ανελκυστήρας όπως κ σε όλους τους άλλους ορόφους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

*@Christos123 δεν είναι και τόσο φοβερό μπλέξιμο η τακτοποίηση διαφορετικής διαμερισμάτωσης.
Πριν προχωρήσεις σε ό,τι σου πει ο μηχανικός, πρέπει να ενημερώσεις τον συμβολαιογράφο για την τροποποίηση που θα ακολουθήσει την τακτοποίηση.
Ρώτησε για ποιο λόγο να εμπλακούν και οι άλλοι ιδιοκτήτες, αφού η διαφορετική διαμερισμάτωση αφορά δύο δικές σου ιδιοκτησίες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Justice_Guard said:

*@Christos123 δεν είναι και τόσο φοβερό μπλέξιμο η τακτοποίηση διαφορετικής διαμερισμάτωσης.
Πριν προχωρήσεις σε ό,τι σου πει ο μηχανικός, πρέπει να ενημερώσεις τον συμβολαιογράφο για την τροποποίηση που θα ακολουθήσει την τακτοποίηση.
Ρώτησε για ποιο λόγο να εμπλακούν και οι άλλοι ιδιοκτήτες, αφού η διαφορετική διαμερισμάτωση αφορά δύο δικές σου ιδιοκτησίες. 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου να απαντήσεις στο ερώτημα μου. Πιστεύω σύντομα να έχω θετικές εξελίξεις, τόσο από το μηχανικό όσο και το νομικό, σε συνεργασία με τον συμβολαιογράφο....

Link to comment
Share on other sites

Εσύ με διαμέρισμα και γκαρσονιέρα στον ίδιο όροφο και με διαμρισμάτωση μεταξύ τους δεν έχεις πρόβλημα

Σε άλλες περιπτώσεις όμως υπάρχει πρόβλημα. Κάνε αναζήτηση "ΠΟΜΙΔΑ" και θα βρεις μια ανάρτηση πριν από 5 με 8 μέρες που αναλύει πότε υπάρχει πρόβλημα στις μεταβιβάσεις 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.