Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός Sprinkler


THEFHMMY

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σχετικά με τον υπολογισμό των sprinkler, μπορώ να τον κάνω μόνο με υπολογιστικό πρόγραμμα; 

Θα μπορούσε να γίνει μέσω του τεύχους της ΤΟΤΕΕ ή έχει να κάνει και με ποια διάταξη ή διάταγμα χρησιμοποιούμε;

Εναλλακτικά υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Κάποιο υπόδειγμα ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η πρώτη σου φορά που κάνεις sprinkler, χρειάζεται πολύ καλό διάβασμα και κατανόηση της ΤΟΤΕΕ 2451/1986, χρειάζονται και διάφορα κατασκευαστικά εγχειρίδια και έχουν ιδιαίτερους υπολογισμούς.

Αν έχεις χρόνο και διάθεση για διάβασμα ξεκίνα αλλά να έχεις υπόψη σου οτι είναι δύσκολη περίπτωση... και μην πεις έχω το πρόγραμμα της τάδε εταρείας (ξέρετε όλοι ποιο εννοώ) και είμαι γ@μ@ω και δέρνω, γιατί όσες τέτοιες μελέτες έχουν πέσει κατα τύχη στα χέρια.. είναι γ@μ@τ@! 

 

Ένας λόγος παραπάνω να μην το ρισκάρεις, είναι επειδή είσαι ηλεκτρολόγος υπολογιστών που δεν έχεις διδαχθεί στο πολυτεχνείο πράγματα (υδραυλική και ρευστομηχανική), που θα σε βοηθούσαν πάρα πολύ στη μελέτη των sprinklers.

Το παραπάνω σχόλιο, να το εκλάβεις μόνο συναδελφικά και όχι με οποιαδήποτε άλλη έννοια.

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, dib said:

Αν είναι η πρώτη σου φορά που κάνεις sprinkler, χρειάζεται πολύ καλό διάβασμα και κατανόηση της ΤΟΤΕΕ 2451/1986, χρειάζονται και διάφορα κατασκευαστικά εγχειρίδια και έχουν ιδιαίτερους υπολογισμούς.

Αν έχεις χρόνο και διάθεση για διάβασμα ξεκίνα αλλά να έχεις υπόψη σου οτι είναι δύσκολη περίπτωση... και μην πεις έχω το πρόγραμμα της τάδε εταρείας (ξέρετε όλοι ποιο εννοώ) και είμαι γ@μ@ω και δέρνω, γιατί όσες τέτοιες μελέτες έχουν πέσει κατα τύχη στα χέρια.. είναι γ@μ@τ@! 

 

Ένας λόγος παραπάνω να μην το ρισκάρεις, είναι επειδή είσαι ηλεκτρολόγος υπολογιστών που δεν έχεις διδαχθεί στο πολυτεχνείο πράγματα (υδραυλική και ρευστομηχανική), που θα σε βοηθούσαν πάρα πολύ στη μελέτη των sprinklers.

Το παραπάνω σχόλιο, να το εκλάβεις μόνο συναδελφικά και όχι με οποιαδήποτε άλλη έννοια.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα την ΤΟΤΕΕ, ωστόσο μου δημιουργούνται αρκετές απορίες. Υπάρχει κάποιος που να έχει μια ολοκληρωμένη μελέτη για ΜΥΠΔ και για Sprinkler με αναλυτικούς υπολογισμούς ώστε να έχουμε έναν καλό μπούσουλα? Ή εναλλακτικά να μπορεί να παραδώσει κάποιο μάθημα? Καταλαβαίνω βέβαια ότι κάποιος δύσκολα θα μοιραζόταν τέτοια δουλειά, οπότε αν νομίζει κάποιος ότι θα μπορούσε να με βοηθήσει θα πρότεινα να μου στείλει ένα μήνυμα inbox για να συνεννοηθούμε και για τα περαιτέρω.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
η εγκατάσταση sprinkler πλέον υπολογίζεται υποχρεωτικά με το ΕΝ 12845 και όχι με την ΤΟΤΕΕ.

Edited by stelios-v
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, THEFHMMY said:

Το πρότυπο αυτό είναι ελεύθερο ή χρειάζεται αγορά;

Το αγοράζεις από τον ΕΛΟΤ.

Ελεύθερα στο internet μπορείς να βρεις οδηγίες για την εφαρμογή του.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.