Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαρροή καπνού από την καμινάδα του τζακιού μου


amarkou

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα  με τη σωστή λειτουργία της καμινάδας του τζακιού. Όταν ανάβω το τζάκι μου (Α όροφος) βγαίνει καπνός απο το κούφωμα στο σαλόνι του 4ου ορόφου. Αναζητούμε λύση φθηνή ( με σπατουλάρισμα κτλ) η μόνωση από ειδικό επίχρισμα η και τοποθέτηση σωλήνα μικρότερης διαμέτρου/διατομής ( η καμινάδα είναι τετραγωνικής διατομής, χτιστή). Εκτός από την ενδεδειγμένη κατά την άποψη σας λύση ξέρετε ποιος πρέπει να καλύψει το κόστος επισκευής; Ο ιδιοκτήτης του τζακιού; Αυτός που έχει το πρόβλημα διαρροής καπνού στο σπίτι του; Η το κόστος θα πρέπει να επιμεριστεί; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων να είστε καλά

Link to comment
Share on other sites

   Ο  "4ος" ειναι αυτος που "βλαπτεται"..εξ ενεργειων του 1ου...

   Εχει δικαιωμα να ζητησει δικαστικως την παυση της λειτουργιας του τζακιου, οπερ επιλυει το προβλημα μια και καλη.

  Αρα το προβλημα ειναι του "1ου"

Διαφορα "μαντζουνια" μπορει να χρησιμοποιηθουν σαν φθηνη λυση...., αλλα εχουν το ρισκο τους. Ζητας καποια διαβεβαιωση ως προς το αποτελεσμα απο τον "ειδικο"...

αν και φοβαμαι οτι αυτες οι ραγαδες/διαρροές   στο μελλον θα εμφανισθουν και αλλού....

  Για μπει σωληνα μικροτερη διατομης, υπαρχει το  τεχνικο προβλημα πως θα κουμπωσει καθε τμημα μεταξυ του...εκτος εαν εννοεις   "βιδωτα"

Εχεις ακομα θεμα και στο   κατω "ενωμα" με το τζακι...μοιαζει σαν εγχειρηση χωρις αναισθητικο...

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, dimitris GM said:

   Ο  "4ος" ειναι αυτος που "βλαπτεται"..εξ ενεργειων του 1ου...

   Εχει δικαιωμα να ζητησει δικαστικως την παυση της λειτουργιας του τζακιου, οπερ επιλυει το προβλημα μια και καλη.

  Αρα το προβλημα ειναι του "1ου"

Διαφορα "μαντζουνια" μπορει να χρησιμοποιηθουν σαν φθηνη λυση...., αλλα εχουν το ρισκο τους. Ζητας καποια διαβεβαιωση ως προς το αποτελεσμα απο τον "ειδικο"...

αν και φοβαμαι οτι αυτες οι ραγαδες/διαρροές   στο μελλον θα εμφανισθουν και αλλού....

  Για μπει σωληνα μικροτερη διατομης, υπαρχει το  τεχνικο προβλημα πως θα κουμπωσει καθε τμημα μεταξυ του...εκτος εαν εννοεις   "βιδωτα"

Εχεις ακομα θεμα και στο   κατω "ενωμα" με το τζακι...μοιαζει σαν εγχειρηση χωρις αναισθητικο...

Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Ωστόσο παρόλο που δεν ειμαι νομικός δεν ξέρω αν ισχύει αυτο που λες. Η ζημιά μάλλον έγινε απο σεισμό γιατι μετα απο αυτον άρχισε η διαρροή καπνού. Ως εκ τούτου δεν ξέρω πια ευθύνη φέρω εγώ. Με την οικογενεια του 4ου έχουμε άριστες σχέσεις και κάποια λύση θα βρούμε. Η δική μου αίσθηση ειναι πως θα πρεπει να επιμεριστουν τα έξοδα καθως εγώ δεν έκανα καμία ενέργεια για την βλάβη αλλα ήταν αποτέλεσμα ανωτέρας βίας. Σίγουρα όμως εσ΄υ τα ξέρεις καλύτερα τα νομικά και σε ευχαριστώ.  

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

τα περί "σεισμου" και "ανωτερας βιας", τα λες τωρα για πρωτη φορα.

Αυτο αποτελει "ενσταση" κατα καποιας αγωγης εναντιον σου, προτεινομενη στο Δικαστηριο και θα κριθει αναλογως.

Προφανώς,  εδω, δεν βγαζουμε αποφασεις  για μελλοντικες αγωγες.

Συζητησε το με τον δικηγορο σου [και τον γειτονα]

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καμινάδα που περνάει μέσα απο άλλες ιδιοκτησίες? 😡

Μου έχουν τύχει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις και μιλάμε για πολύ σαΐνια πολ. μηχανικούς ή αρχιτέκτονες που κάνουν  τέτοιες κατασκευές!!!!

Σε άλλες περιπτώσεις, μου έχουν τύχει να περάσουν και σωλήνες αποχέτευσης κουζίνας και λουτρού στο σαλόνι, στους απο κάτω ορόφους.

Και μάλιστα σε οικ. άδειες του 2000 και μετά! 

Ήθελα να ήξερα σε ποια σχολή πολυτεχνείου τους τα διδάσκουν αυτά....!!!!🤔

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.