Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτηση για κανονισμους κλιμακοστασιων


nav

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλημερα,

πριν απο μερικες μερες συγγενης μου, εχασε τη ζωη της στις σκαλες μια πολυκατοικίας(κατ. '77) όπου ενοικίαζε ενα διαμέρισμα.

Μου προκαλει μεγαλη απορια εαν μερος του κοινόχρηστου κλιμακοστάσιου μεταξυ επιπεδων μπορει να ειναι χωρις καποιο κιγκλίδωμα ή κουπαστή.

μπορει καποιος παρακαλώ να μου πει εαν γνωριζει εαν αυτο ειναι νόμιμο ή να με κατευθύνει προς καποιο κανονισμό προκείμενου να το βγάλω απο το μυαλό μου?

 

Βασικα ενα μεγαλο μερος της σκαλας δεν εχει καποια κουπαστη και περιπου ειναι οπως το σχεδιο που επισυναπτω. συγγνωμη για τη προχειροτητα του. μπορω να βγαλω και μια φωτογραφια του, εαν ειναι να βοηθησει...

ευχαριστω εκ των προτερων....

 

 

παρατήρηση.

Βάζε τόνους στο κείμενο σου για να μη κλειδώσει.

Κάνε διόρθωση επιλέγοντας τις 3 τελίτσες ... άνω δεξιά του κειμένου και επέλεξε επεξεργασία

Didonis

 

 

840-04.jpg

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Κτιριοδομικός Κανονισμός

Άρθρο 16: Χειρολισθήρες (κουπαστές)

1. Στα κτίρια και στις δομικές κατασκευές πρέπει να τοποθετείται χειρολισθήρας τουλάχιστον στη μια πλευρά κάθε κλίμακας και κάθε ράμπας που έχει κλίση μεγαλύτερη από 6%. Σε κλίμακες με ελεύθερο πλάτος μεγαλύτερο από 1,20 μ., πρέπει να τοποθετούνται χειρολισθήρες και στις δυο πλευρές της.
Ο χειρολισθήρας πρέπει να είναι συνεχής σε όλο το μήκος κάθε κλάδου σκάλας και ράμπας.
Τα πλατύσκαλα δεν είναι υποχρεωτικό να έχουν χειρολισθήρες.

Link to comment
Share on other sites

@Ymeorter ο κτηριοδομικός είναι του 89 οπότε δεν υπήρχε κατα την ανέγερση της οικοδομής.

@nav  θα πρέπει να ψάξεις στον ΓΟΚ του 73 αν αναφέρει τίποτα για χειρολισθήρες, διαφορετικά σε σχετική νομοθεσία της εποχής.

Πάντως ασχέτως με την υποχρέωση ή όχι του εργολάβου να τοποθετήσει κάγκελα, θα έπρεπε να το είχαν κάνει οι ενοικοί. Είναι εξόφθαλμα επικίνδυνο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@nav

Στον Γενικό Οικοδομικό Κανονισμό του 1973 αναφέρεται σχετικά:
ΑΡΘΡΟΝ-89
ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΕΦΑΡΜΟΖΟΜΕΝΑΙ ΕΙΣ ΑΠΑΝΤΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΔΟΜΗΣΕΩΣ
Στηθαία
1. Δώματα, εξώσται, κλίμακες και οιαδήποτε προσιτά δάπεδα των οποίων η στάθμη υπέρκειται της στάθμης του περιβάλλοντος χώρου, πλέον του 1,00 μέτρου πρέπει να περιβάλλονται δια στηθαίου συμπαγούς ή κιγκλιδωτού ύψους 1,00 - 1,20 του μέτρου.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 Σας ευχαριστώ όλους για το κόπο σας.

 

αρα θα πρέπει να μετρήσω το μέγιστο ύψος του ακάλυπτου πλατύσκαλου, αλλα είμαι σχεδόν βέβαιος οτι ειναι πάνω απο 1 μέτρο.

 

Καταλαβαίνω οτι μάλλον εχω μπλέξει και πρέπει να συμβουλευτώ μηχανικούς και δικηγόρους για το εαν μπορώ να κανω κάτι, αλλά τι και  προς ποιους?

και επίσης και τα υπόλοιπα μέλη της οικογενείας εαν θα πρέπει/θέλουν να κινηθούμε νομικά

 

υγ. εχει κάποιος καποια εμπειρία ή γνωρίζει τι μπορω/πρεπει να κανω?

υγ.2, edit δεν μπορώ να κανω αφού δεν μου δείχνει αυτη την επιλογή.

 

ευχαριστώ και πάλι.

Edited by nav
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι καθαρά νομικής φύσεως.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε δικηγόρο που ασχολείται με θέματα αγωγών και αποζημιώσεων.
Αυτός θα κρίνει αν χρειάζεται τεχνική έκθεση μηχανικού ή οτιδήποτε άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλήμερα, ευχαριστώ.

θα πάω μέσα στο ΣΚ να μετρήσω , αν και ειμαι σίγουρος οτι είναι περίπου 1.5 μέτρα το ακάλυπτο κομμάτι.

θα τραβήξω και φωτογραφίες και θα απευθύνω σε κάποιο δικηγόρο οπως λετε και εσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω την προηγούμενη απάντησή μου, με την παρατήρηση ότι λόγω του έτους κατασκευής ο μηχανικός και ο εργολάβος είναι, λογικά, παροπλισμένοι.
Ευθύνη για ατυχήματα στην πολυκατοικία φέρει και ο διαχειριστής αυτής.
Επομένως, πριν αποφασίσεις να κινηθείς νομικά πρέπει να εξετάσεις και αυτά τα δεδομένα.
Σεβόμενος απολύτως την εξαιρετικά δυσάρεστη κατάσταση που αντιμετωπίζεις, επαναδιατυπώνω την τοποθέτηση του συναδέλφου Gousgounis: 
Σε διάστημα 45 ετών, δεν σκέφτηκε κανένας ένοικος ότι πρέπει να ολοκληρωθεί η κουπαστή;

Edited by Bolshevikos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση πως κανένας δεν μερίμνησε να κανει κατι. θα ρωτήσω όποιους βρω εκει μηπως γνωρίζουν εαν ειχε γινει κάποια ενέργεια/πρωτοβουλία παλαιότερα και γιατι δεν εχουν κανει κάτι...αλλα δεν νομιζω να καταλήξω καπου ...

Ειναι και μεγάλη πολυκατοικία, δηλ δεν εχει μόνο 3-4 διαμερίσματα.

θα αναρτήσω φωτογραφίες τις επόμενες μέρες για να δειτε το σημείο όπου αναφέρομαι.

ευχαριστώ για τη βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.