Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απασχόληση σε ΟΤΑ με μπλοκάκι. Αρθρο 39 ναι ή όχι;


NasB

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Πρόσφατα έκανα αίτηση για δουλειά σε ΟΤΑ για να μάθω ότι με προσλαμβάνουν με σύναψη σύμβασης μίθωσης έργου με ΔΠΥ. Καθότι έως τώρα άνεργη ή μισθωτή σε άσχετες δουλειές έχω πλήρη άγνοια τι με συμφέρει να κάνω ως μηχανικός (το ίδιο κ ο λογιστής μου...) κι από τον ΟΤΑ υπάρχει απροθυμία ενημέρωσης και πίεση χρόνου να τους ενημερώσω. Δικαιούμαι να ενταχθώ στο αρθρο 39 του ν4387/2016 αλλά με συμφέρει; Από την έως τώρα έρευνά μου βλέπω ότι καλύτερα να μην ενταχθώ και να καταβάλλω μόνη μου τις εισφορές υπαγόμενη στην ειδική ασφαλιστική κατηγορία των νέων ελευθερων επαγγελματιών της πρώτης 5ετίας. Έχει κανείς παρόμια εμπειρία; 

 

Ευχαριστώ.

Edited by NasB
Link to comment
Share on other sites

Αν δικαιούσαι να μην υπαχθείς, προτίμησέ το γιατί θα είναι απλούστερο για όλους.

Αν υπάγεσαι στο άρθρο 39, ο φορέας θα πρέπει να έχει ήδη τα λεφτά για τις εισφορές σου, οπότε είναι πιο διαστακτικοί να προχωρήσουν. Αν δεν υπάγεσαι μπορείς να ξεκινήσεις αμέσως και να σε πληρώσουν αυτοί όποτε μπορούν. Αλλά θα πρέπει να μπορείς να τους δώσεις πίστωση. Αυτό είναι και το νόημα να δουλεύεις με μπλοκάκι.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, georgios_m said:

Αν δικαιούσαι να μην υπαχθείς, προτίμησέ το γιατί θα είναι απλούστερο για όλους.

Αν υπάγεσαι στο άρθρο 39, ο φορέας θα πρέπει να έχει ήδη τα λεφτά για τις εισφορές σου, οπότε είναι πιο διαστακτικοί να προχωρήσουν. Αν δεν υπάγεσαι μπορείς να ξεκινήσεις αμέσως και να σε πληρώσουν αυτοί όποτε μπορούν. Αλλά θα πρέπει να μπορείς να τους δώσεις πίστωση. Αυτό είναι και το νόημα να δουλεύεις με μπλοκάκι.

Ευχαριστώ @georgios_m

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 9/26/2022 at 10:51 PM, georgios_m said:

Αν δικαιούσαι να μην υπαχθείς, προτίμησέ το γιατί θα είναι απλούστερο για όλους.

Αν υπάγεσαι στο άρθρο 39, ο φορέας θα πρέπει να έχει ήδη τα λεφτά για τις εισφορές σου, οπότε είναι πιο διαστακτικοί να προχωρήσουν. Αν δεν υπάγεσαι μπορείς να ξεκινήσεις αμέσως και να σε πληρώσουν αυτοί όποτε μπορούν. Αλλά θα πρέπει να μπορείς να τους δώσεις πίστωση. Αυτό είναι και το νόημα να δουλεύεις με μπλοκάκι.

Καλημέρα,

υπάρχει απάντηση βασισμένη σε νομοθετικό πλαίσιο στο αν κάποιος μπορεί από επιλόγη να μην υπαχθεί στο άρθρο 39;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.