Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύνδεση με Αποχετευτικό και Αντλία λόγω υψομετρικής διαφοράς


Dejandroga

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Μετα απο χρόοοοονια περνάει η αποχέτευση από τον δρόμο μας, και σύντομα;΄΄θα πρέπει να συνδεθούμε.

Το πρόβλημα είναι ότι η αποχέτευση περνάει σε βάθος 1,5μ από τον δρόμο, ενώ στο υπόγειο υπάρχουν μπάνια + ο βόθρος είναι προφανώς πιο κάτω (υπολογίζω στα 4-5 μέτρα από τον δρόμο.

Προφανώς θα χρειαστεί αντλία.

Η ερωτησή μου είναι η εξής: Η αντλία μπαίνει μέσα στον βόθρο και διοχετεύει στο φρεάτιο ελέγχου; Διότι διαβάζω σε κάτι κανονισμούς αυτό απαγορεύεται και οτι οι παλιοί βόθροι πρέπει να αχρηστευτούν; Εαν ισχύει αυτό, πώς θα γίνεται η άντληση; Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο ώστε να μην κινδυνεύει να πλημυρίσει το σπίτι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος (ή βλάβης αντλίας). Με το να χρησιμοποιείται ο υπάρχον βόθρος, αυτό δίνει μια Α ασφάλεια.

 

Υπάρχει άλλος τρόπος;;

Edited by Dejandroga
Link to comment
Share on other sites

Εκτός εάν εννοούν την καταστροφή βόθρων οταν μπορεί να βγούν τα ακάθαρτα με φυσική ροή κατευθείαν πρίν εισέλθουν στον βόθρο;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, αυτό που κάνει η εταιρία αποχ/σης εδώ στην Θεσ/νίκη είναι ότι σε περίπτωση που αποχευτεύονται τα υπόγεια, υπογράφει ο ιδιοκτήτης υ/δ ότι δεν θα έχε αξιώσεις αποζημίωσης σε περίπτωση που πλημμυρίσει το υπόγειο.

Κατά τα άλλα και επειδή ο βόθρος θα καταργηθεί, υπάρχουν λύσεις αποχέτευσης με αντλίες ανύψωσης που έχουν μαχαίρια μέσα και στέλνουν τα ακάθαρτα προς τα πάνω, με τα όποια όμως προβλήματα πχ. σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η αντλία "κουμπώνει" πάνω στην έξοδο της εσωτερικής αποχέτευσης (πρίν τον βόθρο);

Τότε γιατί να μην βάλω μια βυθιζόμενη και να μην καταργήσω τον βόθρο (ή τέλος πάντων να τον ημι-μπαζώσω), ώστε να τραβάει απο εκεί και να έχω και μια σχετική ασφάλεια σε διακοπή ρεύματος;

Edited by Dejandroga
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Dejandroga said:

.. και να μην καταργήσω τον βόθρο (ή τέλος πάντων να τον ημι-μπαζώσω), ...

Μια πρώτη ερώτηση και σημαντική.

Ποια είναι η υφιστάμενη θέση του βόθρου σήμερα σε σχέση με το κτήριο?

Κάτω από το κτήριο (δηλαδή κάτω από το υπόγειο του)

Έξω από το περίγραμμα του κτηρίου.

Αν έξω, σε πόση απόσταση από το περίγραμμα του κτηρίου.

Συνολικοί όροφοι του κτηρίου?

 

Πέραν αυτού.

Άποψη μου είναι να γίνει ανάθεση σε Μηχανολόγο Μηχανικό να σας κάνει μια νέα μελέτη εφαρμογής ώστε να επιδιώξει όλοι οι άνω της στάθμης του ισογείου η κεντρική κάθετη στήλη αποχέτευσης να καναλατζαριστεί προς τον αγωγό αποχέτευσης (με τις δέοντες προδιαγραφές και ανεπίστροφο), οπότε το μεγαλύτερο ποσοστό των αποχετεύσεων δεν θα εξαρτηθούν ούτε από ρεύμα ούτε θα είναι ο συνολικός όγκος που θα απαιτεί και μεγαλύτερες αντλίες να τα υπερυψώσει αν πήγαιναν στον βόθρο.

Οι Τουαλέτες που είναι κάτω από την στάθμη του κεντρικού αγωγού, για αυτές και μόνο αυτές η μελέτη να προβλέψει να πηγαίνουν προς την αγωγό με μοτεράκι. (πολύ λιγότερες οι απαιτήσεις και για οποιοδήποτε πρόβλημα δεν θα το έχει όλο το κτήριο). Φυσικά και ειδικά για την στάθμη του υπογείου διπλή ανάγκη να μπει ανεπίστροφο.

Edited by Didonis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι θα δοθεί μελετη, απλα ήθελα να ειμαι λίγο υποψιασμένος.

ο βόθρος ειναι κάτω απο το οίκημα (βασικα κατω απο το γκαραζ που ειναι στα πλαγια της οικοδομης), αλλα καταλαβαίνω οτι αυτό ειναι εντος περιγράμματος.

το φρεατιο του ειναι περιπου 2-3 μετρα απο τον δρόμο.


επειδη απο τους διαφορους οροφους (2) καταλήγουν σωλήνες καθετα στις διάφορες γωνειες του σπιτιου στο υπόγειο, και απο το πάτωμα αυτού στον βόθρο

Οποτε ουσιαστικα εχουμε:

- μια σωληνα που φερνει κουζινα +1 μπάνιο+ μπανιο υπογειου

- μια σωληνα που κατεβαζει ενα αλλο μπανιο οροφου

η δευτερη μπορεί να βγει με φυσικη ροη, αλλα για την πρωτη (και μόνο για το τμημα απο το ισογειο και ανω) υπάρχει το θέμα οτι για να ενωθει με την δευτερη πχ (ή να βγει έξω) θα πρέπει να σκαφτει περιμετρικά το σπίτι ώστε να συνδεθουν όλα αυτα σε μια κεντρική σωλήνα στο υψος του ισογείου…


πράγμα που μαλλον ΔΕΝ θα κανω γιατι ειναι μεγαλη ταλαιπωρια και κόστος (τοσο για την κατασκευή όσο και για την επιδιορθωση μετα σε πλακακια εξωτερικα κλπ.

 

Γιαυτο ήθελα να μαθω αν γινεται ξέρει κανεις αν μπορει να κατασκευαστει πχ δεξαμενη αναμονης, μετα ανεπιστεπτη, φρεατιο ελεγχου κλπ και συνδεση με την δημοσια αποχέτευση, και η αρχικη δεξαμενη να «γεμιζει» με αντλια από τον βόθρο κατευθείαν ωστε να μην γίνουν παρεμβάσεις σε ολα τα άλλα….

 

αλλιώς, μια χαρά είναι και ο βόθρος

 

 

 

Edited by Dejandroga
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Dejandroga said:

Δηλαδή η αντλία "κουμπώνει" πάνω στην έξοδο της εσωτερικής αποχέτευσης (πρίν τον βόθρο);

Τότε γιατί να μην βάλω μια βυθιζόμενη και να μην καταργήσω τον βόθρο (ή τέλος πάντων να τον ημι-μπαζώσω), ώστε να τραβάει απο εκεί και να έχω και μια σχετική ασφάλεια σε διακοπή ρεύματος;

Αυτές που έχω βάλει εγώ ήταν συνδεδεμένες δίπλα στα καζανάκια των τουαλετών και εν συνεχεία τα στέλνανε σε ένα φρεάτιο ελέγχου πριν την αποχ/ση που ήταν πιο ψηλά, για τον βόθρο είσαι σίγουρος ότι θα σε αφήσουν να τον δουλέψεις έστω και  έτσι όπως περιγράφεις ή θα πρέπει να τον  μπαζώσεις/καταργήσεις;

Σε 1η φάση θα πρότεινα και εγώ μελέτη από συνάδελφο ΜΜ όπως προτείνεται πιο πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Dejandroga said:

Εννοείται οτι θα δοθεί μελετη, απλα ήθελα να ειμαι λίγο υποψιασμένος.

ο βόθρος ειναι κάτω απο το οίκημα (βασικα κατω απο το γκαραζ που ειναι στα πλαγια της οικοδομης), και εντος περιγράμματος.

...

μ αρέσει η έκφραση "υποψιασμένος" ..... πλάκα έχει.

Δεν έχει όμως καθόλου πλάκα >>ο Βόρθος κάτω απο το οίκημα<< άρα και κάτω απο τα θεμέλια του κλπ κλπ...

Οπότε τέλος ο Δημοκρατικός Διάλογος.

1η και πιο σημαντική προτεραιότητα είναι να σφραγιστεί όσο το δυνατό πιο σύντομα και ΣΩΣΤΑ με σκυρόδεμα κιόλας ο υφιστάμενος βόθρος.

 

Πίστεψε με αν έστω και λίγο μπορούσες να "υποψιαστείς" πόσο πρόβλημα ήταν και είναι μέχρι να ολοκληρωθεί αυτό δεν θα κοιμόσουν τα βράδια και δεν θα ήταν η ανησυχία σου αν συμφέρει τάδε αντλία ή άλλο.

Προσωπικά δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Didonis said:

μ αρέσει η έκφραση "υποψιασμένος" ..... πλάκα έχει.

Δεν έχει όμως καθόλου πλάκα >>ο Βόρθος κάτω απο το οίκημα<< άρα και κάτω απο τα θεμέλια του κλπ κλπ...

Οπότε τέλος ο Δημοκρατικός Διάλογος.

1η και πιο σημαντική προτεραιότητα είναι να σφραγιστεί όσο το δυνατό πιο σύντομα και ΣΩΣΤΑ με σκυρόδεμα κιόλας ο υφιστάμενος βόθρος.

 

Πίστεψε με αν έστω και λίγο μπορούσες να "υποψιαστείς" πόσο πρόβλημα ήταν και είναι μέχρι να ολοκληρωθεί αυτό δεν θα κοιμόσουν τα βράδια και δεν θα ήταν η ανησυχία σου αν συμφέρει τάδε αντλία ή άλλο.

Προσωπικά δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

 

Μάλλον δεν το περιέγραψα σωστά.

Ο βοθρος είναι δίπλα στο κτήριο, 20% κάτω απο το γκαράζ, το υπόλοιπο κάτω απο την ράμπα του γκαράζ. Το οποίο γκαραζ, εφάπτεται με το οίκημα. Γιαυτό το θεώρησα "εντός περιγράμματος". Και φαίνεται ότι η απόσταση ανάμεσα στον τοίχο του βόθρου και στην "κάθετη" γραμμή της οικοδομής είναι περίπου 1-2 μέτρα απόσταση.

Οπότε ουσιαστικά (βέβαια η μελέτη θα το δείξει) δεν φαίνεται να είναι στα θεμέλια (ούτε εφάπτεται άμεσα με αυτά).

Εγώ θα σκεφτόμουν πολύ να τον μπαζώσω με σκυρόδεμα σε ποσοστό π.χ. 50% προς την πλευρά που είναι το οίκημα, ώστε να έχει ακόμα μεγαλύτερη απόσταση απο αυτό, και ότι απομείνει να είναι ουσιαστικά.

 

Το ερώτημα είναι όμως, αυτό (το να χρησιμοποιείς "Εσωτερική δεξαμενή/φρεάτιο" και μετά να έχεις αντλία, επιτρέπεται ή απαγορεύεται;

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Dejandroga said:

..Και φαίνεται ότι η απόσταση ανάμεσα στον τοίχο του βόθρου και στην "κάθετη" γραμμή της οικοδομής είναι περίπου 1-2 μέτρα απόσταση.

...

πιο καλά... μεν αλλά όχι καλά

η απόσταση 1-2 μέτρα δεν επαρκεί. (σε ρώτησα και για ορόφους αλλά δεν είπες τίποτα. Οι Όροφοι θα βοηθούσαν λίγο ελάχιστα ενδεικτικά για την ελάχιστη απόσταση

Στο δια ταύτα

Πάλι τέλος ο Δημοκρατικός διάλογος. Είσαι σε σίλβερ αλέρτ τώρα (ελπίζω)

Πας Τεχνικό Γραφείο

Μηχανολόγος μελέτη για τα λύματα με κατάργηση βόθρου 100%

Μηχανικός ΠΜ ή και άλλο για σφράγισμα γέμισμα βόθρου (100%+) και να δει (αν μπορέσει) αν έχει μεγαλώσει η περίμετρος του από την διάβρωση των λυμάτων στα χώματα.

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.