Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπικός λυγισμός μεταλλικού μέλους ή χτύπημα?


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω,αν γνωρίζει κάποιο μέλος, στις φωτογραφίες που επισυνάπτω αν η αστοχία που βλέπουμε στους μεταλλικούς στύλους οφείλεται σε τοπικό λυγισμό ή σε χτύπημα από παλέτα/κλαρκ. Πρόκειται για κτίριο με χρήση αποθήκης και κολώνες ΗΕΑ240. Το τσάκισμα παρατηρείται σε δύο γειτονικές κολώνες περίπου στο μέσο της κάτοψης 25χ60μ (κάνναβος υποστυλωμάτων ανά 6μ) καθώς και σε μία τρίτη σε ακραίο κύριο πλαίσιο. Ύψος κορφιά 8.20 και στις κολώνες 6.80. Αν ήταν χτύπημα δε θα έπρεπε να είχε φύγει μπογιά?

1664290122927.jpg

1664290122953.jpg

1664290122903.jpg

Edited by meteogus
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, meteogus said:

... Ύψος κορφιά 8.20 και στις κολώνες 6.80. Αν ήταν χτύπημα δε θα έπρεπε να είχε φύγει μπογιά? 

Δεν θα έδινα μεγάλη βαρύτητα στην βαφή διότι μπορεί να είναι πιο πρόσφατη από το πρόβλημα. Εκτός αν γνωρίζεις με βεβαιότητα ότι είναι παλαιά και δεν είχε τίποτα πριν.

Σε κάθε περίπτωση όμως είναι μεγάλο έως τεράστιο έλλειμα σε επαγγελματικό χώρο με κλάρκ και πίεση χρόνου εργασιών, και αλλαγές οδηγών στα κλαρκ να μη υπάρχουν προστατευτικές μπάρες περιμετρικά στα Η (και με μεγάλο ύψος αν κατάλαβα καλά)

Ως σκέψη απλή οι 2 πρώτες φώτο ενδεχόμενα έχουν κρουστικό σχήμα αλλά επ αυτού δεν είμαι ειδικός σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Didonis said:

Δεν θα έδινα μεγάλη βαρύτητα στην βαφή διότι μπορεί να είναι πιο πρόσφατη από το πρόβλημα. Εκτός αν γνωρίζεις με βεβαιότητα ότι είναι παλαιά και δεν είχε τίποτα πριν.

Σε κάθε περίπτωση όμως είναι μεγάλο έως τεράστιο έλλειμα σε επαγγελματικό χώρο με κλάρκ και πίεση χρόνου εργασιών, και αλλαγές οδηγών στα κλαρκ να μη υπάρχουν προστατευτικές μπάρες περιμετρικά στα Η (και με μεγάλο ύψος αν κατάλαβα καλά)

Ως σκέψη απλή οι 2 πρώτες φώτο ενδεχόμενα έχουν κρουστικό σχήμα αλλά επ αυτού δεν είμαι ειδικός σε καμία περίπτωση.

Λίγο δύσκολο να βάφτηκε μετά το χτύπημα, αλλά όχι και απίθανο! πάντως δε φαίνεται να έχει περαστεί νέα βαφή. Εκτός αυτού, ο υπεύθυνος επιμένει οτι δεν έγινε κάποιο χτύπημα (βέβαια μπορεί να θέλει να το αποκρύψει). Όπως και να έχει συνάδελφε, πιο πολύ με ανησυχεί η τρίτη φωτό που δε φαίνεται απότομο τσάκισμα αλλά ελαφριά καμπύλωση σε σχετικά μεγάλο μήκος στη βάση και "βυζί¨ στον κορμό, που πιο πολύ παραπέμπει σε τοπικό λυγισμό επειδή αυτή η καμπύλωση είναι εμφανής και στα 2 πέλματα

Edited by meteogus
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, meteogus said:

...πιο πολύ με ανησυχεί η τρίτη φωτό που δε φαίνεται απότομο τσάκισμα αλλά ελαφριά καμπύλωση σε σχετικά μεγάλο μήκος στη βάση και "βυζί¨ στον κορμό,....

ναι αυτό είχα δει κι εγώ για αυτό έκανα την πάπια για αυτή..... αλλά όπως είπα δεν είμαι ειδικός....

Με λίγο υπομονή πιθανά άλλοι συνάδερφοι με σχετική εμπειρία να μπορούν να βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι (στις δύο πρώτες φωτο) πρόκειται για χτύπημα (ο λυγισμός έχει άλλου είδους παραμόρφωση).

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα

Η καμπύλωση του πέλματος, στην τρίτη, είναι λίγο περίεργη (δεν ξέρω αν ήλθε έτσι στο έργο). Φαίνεται να έχει προκληθεί από εφαρμογή ομοιόμορφου(?) φορτίου στη μια πλευρά του πέλματος. Πιθανολογώ ότι οφείλεται στο "ντάνιασμα" κατά τη μεταφορά και την εναπόθεσή της στο έργο. Πάντως, με σιγουριά μπορώ να πω ότι δεν οφείλεται σε αστοχία λόγω φορτίων.

Σε κάθε περίπτωση, και για να μην υπάρξουν μελλοντικά προβλήματα, θα πρέπει να γίνουν άμεσα επισκευαστικές επεμβάσεις

 

Link to comment
Share on other sites

Μια σκέψη ακόμα.....

Μπας και είναι πιο σωστό να γίνει μια πλήρη περιγραφή του υφιστάμενου φορέα με όλα τα πραγματικά φορτία που έχει και δέχεται και να γίνει επίλυση μπας και πάσχει από αυτό?

Με ενδεχόμενη ανάγκη απαιτούμενων ενισχύσεων του φορέα

ή έστω η στατική μελέτη που είχε και για τα φορτία που είχε υπολογιστεί ισχύουν?

 

Συχνά πυκνά σε αποθήκες μεγάλου ύψους βάζουν και ενδιάμεσα "πατάρια" με στερεώσεις και στον φορέα και ανεβάζουν σημαντικά τα κινητά φορτία που αρχικά είχαν υπολογιστεί.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, meteogus said:

Όπως και να έχει συνάδελφε, πιο πολύ με ανησυχεί η τρίτη φωτό που δε φαίνεται απότομο τσάκισμα αλλά ελαφριά καμπύλωση σε σχετικά μεγάλο μήκος στη βάση και "βυζί¨ στον κορμό, που πιο πολύ παραπέμπει σε τοπικό λυγισμό επειδή αυτή η καμπύλωση είναι εμφανής και στα 2 πέλματα

Από τη θέση - καθ' ύψος - στην οποία έχει εκδηλωθεί και από την "πάκτωση" του κατακόρυφου στοιχείου (κρίνοντας και από τη διάταξη των αγκυρίων της βάσης) και εγώ είμαι της άποψης ότι δεν πρόκειται για λυγισμό.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, JohnnyHoliday said:

Από τη θέση - καθ' ύψος - στην οποία έχει εκδηλωθεί και από την "πάκτωση" του κατακόρυφου στοιχείου (κρίνοντας και από τη διάταξη των αγκυρίων της βάσης) και εγώ είμαι της άποψης ότι δεν πρόκειται για λυγισμό.

οπότε δηλαδή και στην 3η φωτό που δεν φαίνεται εμφανές "χαστούκι" μάλλον τελικά δεν πρόκειται για λυγισμό?στο συγκεκριμένο κτίριο θα γίνει ούτως ή άλλως ΜΣΕ μιας και προστέθηκε στέγαστρο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, meteogus said:

οπότε δηλαδή και στην 3η φωτό που δεν φαίνεται εμφανές "χαστούκι" μάλλον τελικά δεν πρόκειται για λυγισμό?

Δεν είναι τόσο το τι φαίνεται, όσο το πώς αναμένεται να εκδηλωθεί μια περίπτωση τοπικού λυγισμού. Γνώμη μου είναι πως όχι λοιπόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενας προβληματισμος για μενα πως στην 2η φωτο το λυγισμα ειναι προς τα εξω. Σε εκεινο το σημειο δυσκολο να χτυπηθηκε απο κλαρκ (αν και δεν φαινεται μια συνολικη φωτο του εσωτερικου χωρου με τη θεση των στυλων )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.