Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχουμε 2 γραφεία που εγώ έκανα αλλαγή χρήσης το 2022 σε διαμερίσματα και είχε γίνει συνένωση με ΣΟΙ το 1988. Παρόλα αυτά όταν μεταβιβάστηκαν το 2021 μεταβιβάστηκαν ως 2 και συνεχίζουν να έχουν 2 ΚΑΕΚ. Τώρα που κάνω ΗΤΚ συνεχίζω και τα δηλώνω ως χωριστές ιδιοκτησίες, με διαφορετικά ΚΑΕΚ με σημείωση/σχόλιο πως υπάρχει συνένωση; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 Εάν εγινε τροποποιηση της συστασης απο δυο σε ενα το 1988  και μεταγραφηκε υπαρχει μια ΟΙ.

Αυτη επρεπε να δηλωθει στο ΕΚ.

Εαν εγινε απλη συνενωση  εχεις μια καθαιρεση μεσοτοιχιας και παραμενουν 2.

Αρα σωστα εγινε η μεταβιβαση το 2021  σαν δυο, με τακτοποιηση την αυθαιρετη καθαιρεση μεσοτοιχιας..

Εσυ, το 2022  τι τακτοποίησες;

Ξαναδες τα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν κατάλαβα αν έχει γίνει τακτοποίηση των 2 γραφείων για την συνένωση, αν δεν έχει γίνει, τότε θεωρώ προβληματικό και το συμβόλαιο και την άδεια που βγήκε για την όποια αλλαγή χρήσης. Εκτός δεν έχω καταλάβει εγώ κάτι.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Λες "συνένωση με ΣΟΙ" και μετά "μεταβιβάστηκαν ως δυο ανεξαρτητες ΟΙ"....  δεν παίζει! 

Το πιο πιθανό είναι να έχεις μια πολεοδομική συνένωση και δυο μεταβιβάσεις. Αρα πας για δυο ΗΤΚ.

Μπορείς να γραψεις οτι πολεοδομικά είναι λειτουργικά συνενωμένες σύμφωνα με την κζ/29/4495.

 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να το ολοκληρώσουμε και αφού έλαβα όλες τις πράξεις. Τα γραφεία ήταν 2 και αυθαίρετα είχαν συνενωθεί. Έγινε τακτοποίηση της συνενώσεως καθώς και κάποιας μετατροπής εμβαδού αφού τμήμα του κοινόχρηστου χώρου είχε εισχωρήσει στις ιδιοκτησίες εκ κατασκευής του κτηρίου. Μετά την τακτοποίηση έγινε πράξη τροποποίησης οριζόντιας ιδιοκτησίας και αναφέρεται ρητά πως πλέον η Δ2 και η Δ3 ιδιοκτησίες είναι Δ2-3, ενιαία ιδιοκτησία. Όταν μεταβιβάστηκαν παρέμειναν με 2 ΚΑΕΚ αλλά στη τελευταία δήλωση άλλαξαν και τα ΚΑΕΚ και έγιναν ένα πλέον. Άρα όλα σωστά.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές

Edited by evaki
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

θα ήθελα, αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει. Διάβασα όλο το φόρουμ, αλλά και πάλι δεν κατέληξα σε συμπέρασμα.

Έχω κάνει Τακτοποίηση Αλλαγής Διαμερισμάτωσης / Συνένωσης 2 Όμορων Οριζόντιων Ιδιοκτησιών (δηλ. συνένωσης 2 γειτονικών Διαμερισμάτων σε 1, μετά από αφαίρεση μεσοτοιχίας).

Ο ιδιοκτήτης των 2 οριζοντίων είναι ο ίδιος.

Για την Τροποποίηση της Σύστασης (δηλ. την κατάργηση των 2 Ο.Ι και συγχώνευση αυτών σε 1 Ο.Ι)  απαιτείται Ηλεκτρονική Ταυτότητα.

Τι κάνω εδώ;

Πρέπει :

1) να εκδώσω 2 ΗΤΚ για τις 2 Οριζόντιες Ιδιοκτησίες και μετά την ολοκλήρωση του Συμβολαίου Τροποποίησης Σύστασης, να ζητήσω αρχειοθέτηση αυτών και να εκδώσω 1 ΗΤΚ για το ενιαίο Διαμέρισμα ? 

ή 

2) να εκδώσω κατευθείαν 1 ΗΛΤ για το ενιαίο Διαμέρισμα (υπάρχουσα κατάσταση). Αν ναι, πώς γίνεται αυτό? Έχω 2 ΚΑΕΚ.

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ΤΕΕ - ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΤΙΡΙΟΥ (ΗΤΚ)

27. Πως καταχωρίζεται διαμέρισμα που έχει προκύψει από συνένωση δύο διαμερισμάτων, χωρίς να έχει τροποποιηθεί η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση .\jbosdas

Συνεπώς 2 ΠΕΑ, κτλ

Αφού γίνει η τροποιηση της Σύστασης ζητώ από το ΤΕΕ αρχειοθέτηση και εκδίδω 1 ΗΛΤ για το ενιαίο Διαμέρισμα? 

Πώς παίρνω ΚΑΕΚ για το ενιαίο Διαμέρισμα (δηλ. πως από 2 ΚΑΕΚ πάω σε 1)

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, nadgek said:

Πώς παίρνω ΚΑΕΚ για το ενιαίο Διαμέρισμα (δηλ. πως από 2 ΚΑΕΚ πάω σε 1)

Γι' αυτό απευθύνεσαι στο κτηματολογικό γραφείο, κάτι που έτσι κι αλλιώς θα γίνει αφού πρέπει να δηλωθεί ότι οι δύο ιδιοκτησίες έγιναν μία.

Edited by Δαίδαλoς
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα,

Έχω δύο συνενωμένες οριζόντιες ιδιοκτησίες που λόγω ρύθμισης 4495 (αλλαγή χρήσης και διαρρύθμιση),  έχω κάνει και τις ταυτότητες τους. Μια ταυτότητα για την καθεμιά. Μου ζητούν να τις εκδόσω πάλι για να κάνουν πράξη συνένωσης (έχει περάσει το δίμηνο), αλλά ταυτόχρονα θέλουν να κάνουν την ίδια μέρα και μεταβίβαση ως μία ιδιοκτησία με μια ταυτότητα της καινούριας ιδιοκτησίας που προέκυψε από την πράξη συνένωσης. Πώς μπορώ να εκδόσω τροποποιητικές για τις δύο ιδιοκτησίες και ταυτόχρονα να κάνω και μία για τη συνενωμένη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.