Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φοιτητικές εργασίες-ασκήσεις


tzigpap

Recommended Posts

15 ώρες πριν, elauth200 said:

αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως θα γίνει η κατανομή στις φάσεις)

 

Δες αυτό: https://www.electrical4u.com/capacitor-bank-reactive-power-compensation/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα...ένα από τα ζητούμενα που έχω είναι η μελέτη φωτισμού-ρευματοδοσίας(παραθέτω screenshot το οποίο αντιστοιχεί στο 4ο ζητούμενο).

Αρχικά έχω τη κάτοψη φωτισμού,αλλά δεν ξέρω πως να σχεδιάσω τους ρευματοδότες σε διαφορετική κάτοψη.

Έπειτα ποιόν τρόπο θα υπολογίσουμε το συνολικό ρεύμα του γενικού πίνακα;

 

433624510_(105).thumb.png.78d0400338f85b6cd6e50bf6f6eebcb5.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε φόρουμ μηχανικών απευθύνεσαι ..... και όχι φροντιστήριο.....

Προσπάθησε να λύσεις την άσκηση ανέβασε τη λύση και μετά θα κάνουμε κουβέντα επ αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερα θα την έλυνα ! Δυστυχώς λόγο κορόνα η χρονιά του μαθήματος διδαχτήκαμε πολύ λειψά πραγματα με πολλά κενά και στο τμήμα ειναι όλοι στης ίδια φάση. Δεν θα μιλήσω όμως για τους αλλους για έμενα θα μιλήσω που είμαι σε μια τετοια σχολή και καταντάω να στέλνω σε φόρουμ για βοήθεια και όχι τιποτα για να τα καταλάβω πρεπει να κάνω και φροντιστήρια γιατί κάποιος βαριέται να διδάξει. Αν ήμουν στην πολύ μου και δεν είχα ενοίκια και ολα τα εξοδα, σου ορκίζομαι θα έκανα φροντιστήριο. Αλλά αντί να βλέπουμε τα πραγματα πως ειναι στην Ελλάδα και να βοηθιόμαστε μεταξύ μας ειναι όλοι σε φάση ο καθένας για τον εαυτό του

λες και αν πάω στρατό μετά από 9 μήνες θα θυμάμαι έστω και 1 πράγμα από αυτα 

μονο με την πρακτική μαθαίνεις και αυτο το λένε όλοι 

ολα αυτα τα γράφω επειδη ακόμα και σε φροντιστήριο που πείρα για να πω θέλω 2-3 μαθήματα απλά για να καταλάβω τις ασκήσεις δεν δέχονται γιατί θέλουν περισσότερες ήμερες για περισσότερο κέρδος ...

Link to comment
Share on other sites

αν επιτρέπεται σε ποια σχολή είσαι?

Επιπλέον, να σου δώσουμε τη λύση κακό θα σου κάνουμε παρά καλό.

Στα βιβλία ή στις σημειώσεις παρόμοιες ασκήσεις δεν υπάρχουν?

Επίσης με συμφοιτητές σου που το συζήτησες τι σου είπαν?

Υστ.: Μπορεί να μην σε νοιάζει κιόλας. Στα δικά μου φοιτητικά χρονιά όχι και τόσο μακρινά που όμως δεν υπήρχαν φροντιστήρια σε τόσο ευρύ πλαισιο  σε ανάλογες περιπτώσεις που δεν ήξερα κάποια πράγματα, ρώταγα συμφοιτητές μου και βρίσκαμε τη λύση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορω να πω την σχολή μου 😩 μακάρι να μπορούσα αλλά μέχρι και ψευδώνυμο έχω βάλει γιατί δεν θέλω κάπως να μαθευτεί

όχι όπως σου είπα και πριν όλοι στα ίδια χάλια ειμαστε δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη και τα βιβλία δεν τα έχουμε λόγο κορόνα στην πόλη μας.

επισης σκέψου τι ωραια ειναι κάποιος να σου διδάσκει κάποια πραγματα και στο τέλος να βάζει άλλα 

μέχρι και άσχημα μας έχουν μιλήσει στην σχολή αλλά που να βγάλεις άκρη...    μακάρι να ειμασταν εξωτερικό και θα έβλεπες μετά καταγγελίες για καθηγητές που θα υπήρχαν 

λογικά ολα αυτα  που λέω μπορει να τα έχεις συναντήσει και εσυ στα φοιτητικά χρονιά σου όχι και τόσο μακρινά

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, εσείς οι φοιτητές του '20-'21 με τις κορόνες έχετε φάει πακέτο, το καταλαβαίνω. Δυστυχώς ο μόνος τρόπος να τα καταλάβεις αυτά τα πράγματα είναι η τριβή (κάποτε και γω και όλοι αυτά τα βλέπαμε κινέζικα). Διάβασμα από βιβλίο, διάβασμα από σημειώσεις, ερωτήσεις προς τους καθηγητές, παρακολούθηση μαθημάτων.

Εδώ, όντως, όπως είπε και ο συνάδελφος δεν είναι φροντιστήριο για να λύνουμε ασκήσεις ΣΗΕ. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη στοχευμένη απορία πάνω στη θεωρία ή την πρακτική, ευχαρίστως να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο ασκήσεις είναι τυπικές (και τυποποιημένες) ασκήσεις γραμμών μεταφοράς ΣΗΕ με τυφλοσούρτη αλγόριθμο για την λύση τους. Όπως σε συμβούλεψαν κι άλλοι, διάβασε το βιβλίο σου (κι άλλα βιβλία, κάνουν καλό). Και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό, όσοι διδάσκονται γραμμές μεταφοράς, τα ίδια κάνουν. Επίσης, το τι θα θυμάσαι μετά από 9 μήνες, εξαρτάται από το πόσο καλά διαβάζεις στο τώρα. Αυτά και καλές σπουδές.

Edited by miltos
Μορφοποίηση
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.