Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση ενώ εκκρεμεί εγγραφή στο ΤΕΕ


Andre_de_fast

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι απόφοιτος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, νέος στην αγορά εργασίας και ξεκίνησα να εργάζομαι σε εταιρεία ως ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι. Έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος στην ΔΟΥ, αλλά για κάποιους λόγους δεν πρόλαβα τις εξετάσεις του Οκτωβρίου για να εγγραφώ στο ΤΕΕ. Η ερώτησή μου είναι πώς μπορώ να ασφαλιστώ ως και τον Φεβρουάριο που θα έχει ξανά εξετάσεις;

Από τον ΕΦΚΑ μου ζήτησαν να γραφτώ στο ΤΕΕ, αλλά εφόσον αυτό δεν μπορεί να γίνει άμεσα ρωτάω μήπως γνωρίζετε τις εναλλακτικές, ώστε να εργαστώ στο μεσοδιάστημα δίχως να είμαι ανασφάλιστος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον με διαφωτίσει! 

Link to comment
Share on other sites

και στον Εφκα πλέον μπορείς να γραφτείς ηλεκτρονικά.Στο πεδίο που σε ρωτάει για το ΤΕΕ θα απαντήσεις αρνητικά, οπότε δεν  θα σε γράψει  στον τομέα μηχανικών του Εφκα(δεν θα χεις και τα επιπλεον ποσα επικουρικού και  εφαπαξ). Οταν γραφτείς στο ΤΕΕ φαντάζομαι κάπως θα μπορεί να το επικαιροποιήσεις προς  τον Εφκα για να σε γράψουν στον τομεα μηχανικών με αυξημένες πλεον ομως τις εισφορές σου

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, pavlos romios said:

και στον Εφκα πλέον μπορείς να γραφτείς ηλεκτρονικά.Στο πεδίο που σε ρωτάει για το ΤΕΕ θα απαντήσεις αρνητικά, οπότε δεν  θα σε γράψει  στον τομέα μηχανικών του Εφκα(δεν θα χεις και τα επιπλεον ποσα επικουρικού και  εφαπαξ). Οταν γραφτείς στο ΤΕΕ φαντάζομαι κάπως θα μπορεί να το επικαιροποιήσεις προς  τον Εφκα για να σε γράψουν στον τομεα μηχανικών με αυξημένες πλεον ομως τις εισφορές σου

Αυτό προσπαθώ, να ασφαλιστώ δηλαδή στον ΕΦΚΑ δίχως εγγραφή ΤΕΕ, μάλλον πρέπει να το λύσω δια ζώσης

Link to comment
Share on other sites

Στον Εφκα-τομέα μηχανικών δεν μπορείς να γραφτείς τώρα αφου δεν είσαι στο ΤΕΕ.Θα σε γράψει στον Εφκα στον τομέα που παλιά  λέγαμε τεβε.Oταν γραφτεις όμως στο ΤΕΕ ενημερωσε τους γιατί είναι υποχρεωτικό απο την στιγμή που θα εισαι στο ΤΕΕ να περάσεις στον τομεα μηχανικών,εκτος αν δεν σε ενδιαφέρει η υπογραφή και δεν γραφτείς ποτέ στο ΤΕΕ

Edited by pavlos romios
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2022 at 6:28 ΜΜ, JohnnyHoliday said:

Και δεν σας ζήτησαν βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ, όταν κάνατε έναρξη ;

 

18 ώρες πριν, pavlos romios said:

Στον Εφκα-τομέα μηχανικών δεν μπορείς να γραφτείς τώρα αφου δεν είσαι στο ΤΕΕ.Θα σε γράψει στον Εφκα στον τομέα που παλιά  λέγαμε τεβε.Oταν γραφτεις όμως στο ΤΕΕ ενημερωσε τους γιατί είναι υποχρεωτικό απο την στιγμή που θα εισαι στο ΤΕΕ να περάσεις στον τομεα μηχανικών,εκτος αν δεν σε ενδιαφέρει η υπογραφή και δεν γραφτείς ποτέ στο ΤΕΕ

Πήγα ξανά σήμερα στον ΕΦΚΑ για το συγκεκριμένο θέμα, και η υπάλληλος επέμενε ότι πρέπει να γραφτώ ΤΕΕ και μέχρι τότε θα είμαι ανασφάλιστος. Φυσικά, ο αρμόδιος σε μόνιμη αργεία και προΐσταμενος απουσίαζε, επομένως δε με έπεισαν ότι ξέρουν, αλλά μου έχουν δέσει και τα χέρια,  καθώς δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Andre_de_fast said:

Πήγα ξανά σήμερα στον ΕΦΚΑ για το συγκεκριμένο θέμα, και η υπάλληλος επέμενε ότι πρέπει να γραφτώ ΤΕΕ και μέχρι τότε θα είμαι ανασφάλιστος

Με το ΚΑΔ που έχετε και εξ όσων γνωρίζω, είναι εντελώς περίεργο (να μην πω παράλογο) το ότι δεν "απαιτήθηκε" από την ψηφιακή πλατφόρμα της ΑΑΔΕ, η προσκόμιση βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ. Παντού και πάντοτε μας ζητούνταν αυτή. Μια φορά δεν μου ζητήθηκε στη ΔΟΥ, αλλά αυτή ήταν σε επανέναρξη (θεωρώντας μάλλον, ότι παραμένω μέλος ΤΕΕ σε κάθε περίπτωση / αν και στη θέση τους, εγώ θα τη ζητούσα σε κάθε περίπτωση). 

Για τους λόγους αυτούς και δεν σας απάντησα κάτι άλλο, αφού πραγματικά δεν γνωρίζω! 

Αυτό με το ΤΕΒΕ και ταυτόχρονα με δηλωμένα ΚΑΔ μηχανικού που ανέφερε άλλος συνάδελφος παραπάνω, εγώ προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει. 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.