Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προγραμμα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ


vasada

Recommended Posts

Συμμετέχω σε ομάδα που ετοιμάζει το φάκελο για το πρόγραμμα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ για ένα ΔΗΜΟ.

 

Το πρόγραμμα προβλέπει την αναβάθμιση κτιρίων και λοιπών εγκαταστάσεων που ανήκουν ή χρησιμοποιούνται από ΟΤΑ.

 

Το κομμάτι που έχω αναλάβει περιλαμβάνει την εκπόνηση ενεργειακών μελετών, με σκοπό την τεκμηρίωση της αποτελεσματικότητας των προτεινόμενων παρεμβάσεων.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η κατάσταση είναι λίγο ασαφής, ως προς την τεκμηρίωση. Δίνονται μόνο κάποιοι βασικοί κανόνες με το τι πρέπει να περιλαμβάνει η μελέτη.

 

Το πιο δύσκολο κομμάτι αφορά στην ενεργειακή μελέτη με την υφιστάμενη κατάσταση. Υπάρχουν οι μελέτες θερμομόνωσης και κλιματισμού, που εκπονηθήκαν για την έκδοση πολεοδομικής αδείας (σχετικά πρόσφατες).

 

Το να βασιστω σε αυτες τις μελετες, ειναι λιγο επιφοβο με την εννοια οτι το τι κατασκευαστηκε τελικα και πως εχει γινει με τα χρονια απεχει αρκετα.

 

Έχει κανείς εμπειρία από το πρόγραμμα αυτό? Ή από ενεργειακή μελέτη γενικότερα?

Δεν μου ειναι σαφες το πως πρεπει να κινηθω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

η άποψη μου είναι ότι επειδή πρόκειται για μελέτες δημοσίου πρέπει να γίνει "φάκελος του έργου" από τις τεχνικές υπηρεσίες του δήμου και κατόπιν να ακολουθήσει διαγωνισμός όπου θα αναδειχθεί ο ανάδοχος και γενικά εφαρμόζουμε το ν.3316/2005 ή αν η προεκτιμώμενη αμοιβή όπως προκύπτει από το φάκελο του έργου είναι μικρότερη από το 30% του max ορίου αμοιβής της α' τάξης πτυχίου στην αντίστοιχη κατηγορία (09) μπορεί να αντεθεί απευθείας σύμφωνα με τον κώδικα δήμων και κοινοτήτων με απόφαση δημ. επιτροπής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.