Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα εγγραφής στο ΤΕΕ ως απόφοιτη "περιβαλλοντικών επιστημών" και MSc Environmental engineering


Recommended Posts

Καλησπέρα αγαπημένοι,

Θα ειμαι σύντομη, αποφοίτησα από 4ετες ΑΕΙ στην Ελλάδα περιβαλλοντικές επιστήμες, συνέχισα το μεταπτυχιακό μου στο DTU στη Δανία, MSc Environmental engineering, 2ετες, εκπονώ την διατριβή μου. 
 

Η απορία μου είναι, θα έχω δικαίωμα υπογραφής και εγγραφής στο ΤΕΕ με την επιστροφή μου στην Ελλάδα; 

Παρακαλώ πολύ κρατήστε τα πικρόχολα και ειρωνικά σχόλια μακριά! 
 

Mange tak! 
 

Edited by Pavlos33
έγινε τροποποίηση τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν λες "περιβαλλοντικές επιστήμες", αναφέρεσαι σε πολυτεχνική σχολή μηχανικών περιβάλλοντος ή κάτι διαφορετικό;

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Καλησπέρα. Όταν λες "περιβαλλοντικές επιστήμες", αναφέρεσαι σε πολυτεχνική σχολή μηχανικών περιβάλλοντος ή κάτι διαφορετικό;

 

Καλημέρα,

όχι δεν αναφέρομαι σε πολυτεχνική σχολή, είναι το τμήμα του πανεπιστημίου Αιγαίου, περιβαλλοντικές επιστήμες, 4ετες ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ekechagi said:

Έχεις προπτυχιακό τίτλο από Πολυτεχνείο ή Σχολή Μηχανικών; Ελληνικό ή εξωτερικού αναγνωρισμένο από ΔΟΑΤΑΠ.

Όχι, δεν έχω προπτυχιακό τίτλο από Πολυτεχνείο είτε εσωτερικού είτε εξωτερικού. 
 

Μόνο-σύντομα-μεταπτυχιακό τίτλο Πολυτεχνείου-Σχολής Μηχανικών αναγνωρισμένο από ΔΟΑΤΑΠ. 

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταπτυχιακά ΔΕΝ αποδίδουν επαγγελματικά δικαιώματα. Δεν μπορείς να εγγραφείς στο ΤΕΕ χωρίς προπτυχιακό τίτλο Μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Miljotek said:

....

όχι ..... πολυτεχνική σχολή, είναι το τμήμα του πανεπιστημίου Αιγαίου, περιβαλλοντικές επιστήμες...

το πιο πιθανό είναι να μη μπορείς να γίνεις μέλος του Τ.Ε.Ε.

Ρώτησε έστω και την γραμματεία της σχολής που φοίτησες να σου πουν αν απόφοιτοι της σχολής σου λαμβάνουν τον τίτλο του Μηχανικού ή αν μπορούν να κάνουν εγγραφή στο ΤΕΕ.

Εναλλακτικά αν δεν έχεις το δικαίωμα αλλά έχεις την "τρέλα" και την διάθεση και δυνατότητα να σπουδάσεις και σε πολυτεχνική σχολή.... κάνε το κι ας είναι μια παράλληλη κατάσταση επιπλέον σπουδές και τρέχουσα εργασία.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 14/10/2022 at 3:22 ΜΜ, ekechagi said:

Τα μεταπτυχιακά ΔΕΝ αποδίδουν επαγγελματικά δικαιώματα.

Σάμπως αποδίδουν επαγγελματικά δικαιώματα, απαραίτητα, τα πτυχία;

Υπάρχει συνταγματική πρόβλεψη και νομοθεσία για ρύθμιση των δικαιωμάτων της Ανώτατης Εκπαίδευσης από το 1983 και για κάποιο περίεργο λόγο δεν έχει υλοποιηθεί. Κλείσαμε 40 χρόνια περίσκεψης και φιλολογίας.

Παράθεση

Δεν μπορείς να εγγραφείς στο ΤΕΕ χωρίς προπτυχιακό τίτλο Μηχανικού.

Βασικά το ΤΕΕ εγγράφει μόνο διπλωματούχους μηχανικούς.

Πολλοί προπτυχιακοί μηχανικοί ΑΕΙ δεν έχουν το δικαίωμα ή/καί την υποχρέωση να εγγραφούν στο ΤΕΕ.

Κοινώς, το ΤΕΕ αποτελεί κατά βάση ένα σωματείο κι επιμελητήριο διπλωματούχων μηχανικών, δηλαδή απόφοιτων συγκεκριμένων σχολών. Δεν εκφράζει, μήτε εκπροσωπεί το σύνολο των Μηχανικών της επικράτειας.

Edited by TEE
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.