Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιτρεπεται η σκυροδετηση κτιριου με γαρμπιλοδεμα;


 
johnskop

Recommended Posts

Με ρωτησε καποιος κατασκευαστης αν μπορει να κατασκευασει ενα νεο κτιριο με γαρμπιλοδεμα κατηγοριας c20/25. Ο λογος ειναι το κοστος, δηλαδη η εταιρια σκυροδεματος το χρεωνει λιγοτερα περιπου 3 ευρω απο το κανονικο σκυροδεμα.

Προφανως ειναι θεμα ΚΤΣ. Ομως δεν βρηκα κατι που να το απαγορευει, πλην της 4.3.2.2 που λεει οτι για c20/25 και μεγαλυτερης, τα αδρανη πρεπει να ειναι σε 3 κλασματα.

Αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας μας πει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν υπάρχουν όρια κοκομετρικών διαβαθμίσεων, μέγιστου κόκου κλπ. στον ΚΤΣ;

 

Και δεν ξέρω τί ρόλο βαράει αυτός ο εργολάβος (μήπως προσπαθεί να σκαρφιστεί απίστευτα τεχνάσματα για τη μείωση του κόστους;), αλλά ας απαντήσουν και άτομα με μεγαλύτερη εμπειρία.

 

Γιατί δεν ρωτάς την εταιρία σκυροδέματος τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Ζήτα να μιλήσεις με τον «υπεύθυνο παραγωγής και ποιότητας της βιομηχανίας παραγωγής έτοιμου σκυροδέματος, ο οποίος έχει και την ευθύνη για την ποιότητα των χρησιμοποιούμενων υλικών και του παραδιδόμενου σκυροδέματος, και ο οποίος είναι Διπλωματούχος Μηχανικός (ΚΤΣ 12.1.1.3)» (εδώ γελάμε). Πες του ότι το σκυρόδεμα είναι c20/25 για φέροντα οργανισμό οικοδομής, και ότι για οτιδήποτε συμβεί, υπεύθυνη είναι η εταιρία, και ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ, καθώς αναφέρεται ρητά στον ΚΤΣ.

Link to comment
Share on other sites

Με ρωτησε καποιος κατασκευαστης αν μπορει να κατασκευασει ενα νεο κτιριο με γαρμπιλοδεμα κατηγοριας c20/25. Ο λογος ειναι το κοστος, δηλαδη η εταιρια σκυροδεματος το χρεωνει λιγοτερα περιπου 3 ευρω απο το κανονικο σκυροδεμα.

Προφανως ειναι θεμα ΚΤΣ. Ομως δεν βρηκα κατι που να το απαγορευει, πλην της 4.3.2.2 που λεει οτι για c20/25 και μεγαλυτερης, τα αδρανη πρεπει να ειναι σε 3 κλασματα.

Αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας μας πει...

 

Το εργοστασιο παραγωγης οφειλει να προμηθευσει το σκυροδεμα που προδιαγραφει η μελετη συνθεσεως (που επισης οφειλει να εχει ο παραγωγος).Τελεια και παυλα.Ολα τα αλλα ειναι ακ του πονηρου

Link to comment
Share on other sites

Πότε χαρακτηρίζεται "γαρμπιλόδεμα"; Μήπως όταν ο μέγιστος κόκκος των αδρανών είναι <16mm;

 

Ναι, αυτο ειναι το γαρμπιλοδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Ίσα-ίσα που θα περνάει πιο εύκολα ανάμεσα στον οπλισμό των δομικών στοιχείων.

Με την ποσότητα τσιμέντου δεν μπορούμε να αντισταθμίσουμε τα μεγάλης διατομής αδρανή;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο που καταλαβαινω απο δευτερη σκεψη αλλα και απο αυτα που γραφει ο kfill,

δεν αρκει το οποιο γαρμπιλοδεμα να ειναι αντοχης C20/25.Για να χρησιμοποιηθει σε οικοδομικο εργο πρεπει η μελετη συνθεσεως να πληρει τον ΚΤΣ.

Αρα αυτο μπορει να το απαντησει μονο η εταιρεια....

Link to comment
Share on other sites

Σε καμιά περίπτωση, διοτι χαλάς την συνοχή του υλικού σου κάνοντας δυσκολότερη την ανάπτυξει τριβών μεταξύ των σχετικά χοντόκοκκων αδρανών θεωριτικά πάντα, εγώ δεν θα το δεχόμουν παντώς σε καμιά περίπτωση, σε πιθανή αστοχία για οποιοδήποτε λόγο μπορεί να βγείς εκτεθημένος.

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε κάθε δελτίο παραγγελίας σκυροδέματος υπάρχει και η επιλογή του μέγιστου κόκκου αδρανών (Φ16 ή Φ32).

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση το πρότεινε σε πελάτη μου η εταιρία beton ,για να επιτευχθεί μεγαλύτερη εργασιμότητα.Επειδή ούτε εγώ βρήκα κάτι ρητά απαγορευτικό,μίλησα με τον υπεύθυνο της εταιρίας (δ/χος χημικός μηχανικός)

ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι η αντοχή είναι η απαιτούμενη και όσον αφορά στην κοκκομετρική διαβάθμιση συντάσσεται με τον ΚΤΣ.Ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι να προτείνω στον πελάτη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.