Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτρεπεται η σκυροδετηση κτιριου με γαρμπιλοδεμα;


 

Recommended Posts

€3 λιγότερο, με την προϋπόθεση ότι όντως θα βάλουν 30kgr/m³ τσιμέντο παραπάνω και δεν θα "πετούν χαρταετό"!!! Να έχετε πάντα υπόψη σας ότι οι διάφορες μελέτες σύνθεσης μπορούν να "μαγειρευτούν". Σε διάφορα έργα, όταν υπάρχει οικονομικό περιθώριο, τα δοκίμια τα δίνουμε σε εξωτερικά εργαστήρια για συντήρηση, θραύση, κλπ. και όχι σε αυτό της εταιρείας σκυροδέματος ή σε συνεργαζόμενο. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου.

Πάντως, με την προϋπόθεση ότι μπαίνουν τα παραπάνω κιλά τσιμέντου, όντως σε πυκνούς οπλισμούς, ρίξιμο κοστούμι, κλπ., βγαίνει καλό αποτέλεσμα, με λιγότερη προσπάθεια και ιδρώτα και αποδεκτές αντοχές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
με την προϋπόθεση ότι όντως θα βάλουν 30kgr/m³ τσιμέντο παραπάνω και δεν θα "πετούν χαρταετό"!!!
Να ζητάτε παντα η κάθε βαρέλα να συνοδεύεται από απόκομμα κύκλων ανάδευσης και να τα κρατάτε. Έτσι διασφαλίζεσαι νομικά.
Σε διάφορα έργα, όταν υπάρχει οικονομικό περιθώριο, τα δοκίμια τα δίνουμε σε εξωτερικά εργαστήρια για συντήρηση, θραύση, κλπ. και όχι σε αυτό της εταιρείας σκυροδέματος ή σε συνεργαζόμενο.
Καλά, συνάδελφε, πόσα εξωτερικά εργαστήρια έχουν το τηλ του κ.Τάκη του σκυροδεματά και πρίν σπάσουν τον παίρνουν ένα τηλεφωνάκι και τα δοκίμια "βγαίνουν".... Τα ξέρεις φαντάζομαι... Πόσα παιχνίδια παίζονται με ασπίδα την υπογραφή μας, πόσα.....

 

Κατά τα άλλα και σε μία ιδανική και ονειρεμένη Ελλάδα, συμφωνώ με όσα διάβασα στο θέμα αυτό. Ο Χάρης, ως συνήθως, κάλυψε μονομιάς το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Να ζητάτε παντα η κάθε βαρέλα να συνοδεύεται από απόκομμα κύκλων ανάδευσης και να τα κρατάτε...

Αυτό τι σημαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλά, συνάδελφε, πόσα εξωτερικά εργαστήρια έχουν το τηλ του κ.Τάκη του σκυροδεματά και πρίν σπάσουν τον παίρνουν ένα τηλεφωνάκι και τα δοκίμια "βγαίνουν".... Τα ξέρεις φαντάζομαι... Πόσα παιχνίδια παίζονται με ασπίδα την υπογραφή μας, πόσα.....

 

Γι αυτό (συνήθως) έχουμε σύμβαση με τον κάθε κ. Τάκη για φατούρα & προμήθεια ξυλότυπου και η προμήθεια σκυροδέματος και οπλισμού γίνεται απευθείας από την εταιρεία (με τιμολόγιο στο όνομά της) για την οποία εργάζομαι. Τα δοκίμια δεν τα παίρνει ούτε ο υπεργολάβος ούτε ο οδηγός της βαρέλας, αλλά ο εργοδηγός μας (πάντα αν επιτρέπει το κόστος που είναι ο πελάτης διατεθειμένος να πληρώσει). Οπότε το εξωτερικό εργαστήριο δεν ξέρει καθόλου τον κ. Τάκη, ξέρει εμάς. Βέβαια ακόμα κι έτσι, έχω δει δοκίμια να "βγαίνουν", που ίσως δεν θα έπρεπε. Βέβαια αν είσαι αυτόνομος ελεύθερος επαγγελματίας και όχι σε εταιρεία με ΑΠΥ (όπως εγώ), τότε τα πράγματα δυσκολεύουν και από άποψη κόστους και από άποψη χρόνου που θα σπαταλήσεις για να κάνεις τα παραπάνω.

 

@acnt Με ενδιαφέρει και μένα, τι εννοείς με το απόκομμα κύκλων ανάδευσης?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα χαρτί που δείχνει σε κάθε παραγγελία σου, σε κάθε βαρέλα, τί υλικά και πόσα μπήκαν στον αναδευτήρα της μονάδας. Αυτά, έπειτα τα συγκρίνεις με την μελέτη συνθέσεως την οποία έχεις ζητήσει όταν κλείνεις την δουλειά. Μήπως αυτό το χαρτί το ξέρετε με άλλη ονομασία; Εγώ πάντως έτσι το ζητώ.

 

Kαι ένα πρόχειρο αρχείο για να δείτε το format του...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αφού το βρήκαμε!!! Απο κει και μετά είσαι καλυμμένος και να πω και κάτι άλλο; Τα δοκίμια γιατί να τα πάρω; Αν έχω την μελέτη σύνθεσης και την ανάλυση παρτίδας εγώ γιατί να πάρω δοκίμια; Την ευθύνη την έχει ο σκυροδεματάς!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αφού το βρήκαμε!!! Απο κει και μετά είσαι καλυμμένος και να πω και κάτι άλλο; Τα δοκίμια γιατί να τα πάρω; Αν έχω την μελέτη σύνθεσης και την ανάλυση παρτίδας εγώ γιατί να πάρω δοκίμια; Την ευθύνη την έχει ο σκυροδεματάς!

 

Αν είσαι σε οικοδομή (κατοικίας κυρίως) επιβλεπων μόνος σου, πιθανώς έχεις δίκιο, αφού τα δοκίμια παίρνονται στην έξοδο της βαρέλας πριν τη σκυροδέτηση και δεν αποδεικνύουν ποιότητα εργασίας αλλά ποιότητα υλικού. Σε μεσαία-μεγάλα ιδιωτικά ή δημόσια έργα που τα φτιάχνουν εταιρείες κατασκευής ή διαχείρισης έργων (πάντα με υπεργολάβους), είτε το ζητάει ο πελάτης απέναντι στην εταιρεία (ιδιωτικά), είτε είναι υποχρεωτικό βάσει νομοθεσίας (δημόσια). Ο δε πελάτης στο ιδιωτικό αν του πω για σύνθεση σκυροδέματος και δεν ανήκει στον ευρύτερο χώρο μας, αλλά είναι πρώην ή νυν ζωέμπορος, σωματέμπορος, όλα τα σε -έμπορος, κλπ., γενικά "επιχειρηματίας" (που είσαι zavi), θα νομίζει ότι του μιλάω για συνταγές μαγειρικής, poker, συνθέτες τραγουδιών, ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο (όλα τα προηγούμενα παραδείγματα είναι πραγματικά, τα έχω ακούσει από πελάτες).

 

Και στην τελική, στα 18 χρόνια που ασκώ πραγματικά το επάγγελμα, έχω συναντήσει ελάχιστους συναδέλφους που ξέρουν πραγματικά να "διαβάζουν" μελέτες συνθέσεως, αναλύσεις παρτίδας, κοκκομετρικές καμπύλες, κλπ. Γι αυτούς λοιπόν τα δοκίμια είναι μια ασφάλεια. Προφανώς οι συνάδελφοι που γράφουν στην παρούσα ιστοσελίδα αποτελούν εξαίρεση. Αλλά έχω ακούσει τρελές μπαρούφες από άλλους συναδέλφους σε διάφορα στάδια εμπειρίας: λίγο έμπειροι, μέτρια έμπειροι, πολύ έμπειροι και "όλο με βλακείες ασχολείστε εσείς οι μικρότεροι, εγώ όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω, όλα τα ξέρω γιατί έχω φτιάξει 150 κτίρια" (είναι πραγματικότητα το κείμενο στα ομοιωματικά, το έχω ακούσει από συνάδελφο με άνω των 25 ετών εμπειρία). Πάλι βγήκα off topic.:???:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αφού το βρήκαμε!!! Απο κει και μετά είσαι καλυμμένος και να πω και κάτι άλλο; Τα δοκίμια γιατί να τα πάρω; Αν έχω την μελέτη σύνθεσης και την ανάλυση παρτίδας εγώ γιατί να πάρω δοκίμια; Την ευθύνη την έχει ο σκυροδεματάς!

Γιατί στο επιβάλλει η νομοθεσία. Σαν επιβλέπων, να δώσεις εγγράφως τη σχετική εντολή λήψης δοκιμίων. Σαν κατασκευαστής, να την εκτελέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως το επιβάλλει η νομοθεσία, αλλά γιατί; Γιατί να μας βάζει πάλι εμάς μπροστά από όλα; Αφού μπορώ να ελέγξω αν η κάθε παρτίδα έγινε σύμφωνα με την μελέτη σύνθεσης... Ουσιαστικά δηλαδή μας χρεώνουν τον έλεγχο των σκυροδεματάδων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.