Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βέλτιστη ρύθμιση λειτουργίας ατομικής θέρμανσης φυσικού αερίου με αντιστάθμιση για οικονομία


tzitzikas

Recommended Posts

Καλημέρα. Εχω βάλει ατομικό λέβητα συμπύκνωσης με τον αισθητήρα εξωτερικά και την σχετική αντιστάθμιση (θερμοστάτης με λειτουργία αντιστάθμισης). Ο μηχανολόγος που έκανε την εγκατάσταση και την έναυση μου είπε οτι ο οικονομικότερος τρόπος λειτουργίας είναι να το έχω μόνιμα σε μια θερμοκρασία
όταν είμαστε στο διαμέρισμα περίπου 21oC και όταν απουσιάζουμε πάλι να είναι μόνιμα ανοικτό 2oC πιο χαμηλα, στους 19oC, καθώς λέει οτι έτσι γίνεται σωστή χρήση της αντιστάθμισης και κατά συνέπεια οικονομία στο αέριο.
Εχετε να προτείνετε κάποια άλλη πιο οικονομική ρύθμιση? Το βράδυ στον ύπνο που πρέπει να το κατεβάζω?
Ως τώρα που είχα κεντρική θέρμανση πετρελαίου με θερμιδομέτρηση το είχα ανοικτό στους 21oC μερικές ώρες απόγευμα-βράδυ όταν είμασταν δηλαδή στο σπίτι. Οταν απουσιάζαμε το έκλεινα εντελώς. Μου είπε οτι έτσι κατανάλωνα πολύ για να πιάσει θερμοκρασία ο χώρος.
Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις μπλεγμένα 2 άσχετα μεταξύ τους θέματα.

Αλλο η αντιστάθμιση και η ρύθμισή της και άλλο η θερμοκρασία εσωτερικού χώρου και η ρύθμισή της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.