Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά υπόγειας θέσης στάθμευσης


Sim-zar

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα, νέος στο forum.

Με λένε Σίμο και θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ την βοήθεια σας και τα φώτα σας.

Είμαι εδώ και μέρες σε συμφωνία για αγορά ενός γκαράζ 17 τετραγωνικά το οποίο βρίσκεται κοντά στην γειτονιά μου.

Η θέση αυτή βρίσκεται σε μια πολυκατοικία στην οποία δεν είμαι ιδιοκτήτης κάποιου διαμερίσματος εκεί ούτε έχω κάποια σχέση με την πολυκατοικία.

Το γκαράζ-θεση στάθμευσης είναι στο υπόγειο της πολυκατοικίας.

Ο άνθρωπος που μου πουλάει αυτό το γκαράζ είναι κάτοχος 4 θέσεων εκεί στην πολυκατοικία και μου πουλάει την 1 από της 4 θέσης, η θέσης αυτές η κάθε μία είναι κλειστές μεταξύ τους γύρο-γύρο και η κάθε μία έχει μια πόρτα για να ανοίγουν και να βάζεις το αμαξι μεσα.

Στα συμβόλαια που μου έχει δώσει γράφει μέσα ότι αυτές η θέσεις είναι ανεξάρτητες από την πολυκατοικία (κάπως έτσι το λέει) και ότι είναι απαλλαγμένες από κοινόχρηστα και δεν είναι ηλεκτροδοτουμενες.

και γράφει μέσα στα συμβόλαια ότι ο ιδιοκτήτης τους μπορεί να της χρησιμοποιήσει όπως θέλει (να της νοικιάσει να της πουλήσει κτλ.)

Το μόνο κοινό που έχουν είναι ότι μοιράζονται την κεντρική γκαραζοπορτα του υπόγειο για μπαίνουν και να βγαίνουν τα αμάξια.

έχω τώρα 3 απορίες και θέλω της γνώσης σας.

 

1) τι θα πρέπει να προσέξω σε μια τέτοια αγορά ?

2) Μπορώ μετά την αγορά του γκαράζ και με δικά μου έξοδα να την ηλεκτροδοτησω με δικό μου ρολόι ΔΕΗ ?Γίνεται κάτι τέτοιο.

 

3) έχω στην κατοχή μου την κάτοψη του μηχανικού που δείχνει της θέσεις στάθμευσης της 4 που έχει ο ιδιοκτήτης.

αλλά και της υπόλοιπες θέσεις αποθήκες κτλ της πολυκατοικίας.

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί έχω αυτήν διάφορα στην κάτοψη που έχω στα χέρια μου? 

IMG20221024014643_copy_2000x1500.thumb.jpg.bd8b228cf7badad6521aad1a07ea00d5.jpg

 

Με την κάτοψη που είναι κολλημένη στο υπόγειο της πολυκατοικίας??

IMG_20221023_103808_copy_1402x896.thumb.jpg.1410cf2eb57601dc7381ad0a3baa56a9.jpg

Στα συμβόλαια αναφέρονται και η 4 θέσης ως 17 τετράγωνικα.

 

Αλλά γιατί έχω τέτοια απόκλιση με το σχέδιο που έχω στα χέρια μου σε σχέση με το σχέδιο που έχει κολλημένο στο υπόγειο της πολυκατοικίας??🤔

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα προσλάβετε μηχανικό ο οποίος θα κάνει τεχνικό έλεγχο του ακινήτου. Δηλαδή θα ζητήσει από τον πωλητή να του προσκομίσει τα όποια έγγραφα πχ. τίτλο ιδιοκτησίας, οικοδομική άδεια ώστε να ελέγξει αν η εν λόγω θέση μπορεί να μεταβιβαστεί ή αν χρειάζεται να γίνει κάτι άλλο (πχ. τακτοποίηση). Όπως καταλαβαίνετε τέτοιος έλεγχος δεν μπορει να γίνει μέσω ενός φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ, στα συμβόλαια που μου έχει δώσει ο ιδιοκτήτης(αυτή την στιγμή δεν έχω πρόχειρα γιατί τα έχω δώσει σε δικηγόρο για να κάνει έλεγχο) γράφει μέσα,ότι ο ιδιοκτήτης που της έχει τώρα μπορεί να της διάθεση και να της εκμεταλλευτή όπως αυτός θέλει (να της νοικιάσει η πουλήσει) το γράφει μέσα. στα άλλα 2 ερωτήματα που έχω σχετικά με την ηλεκτροδότηση που έγραψα.

και την διαφορά τον 2 κατόψεων που έχω, μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί έχουν αυτές της διαφορές? 

Υπολογίζονται διαφορετικά? Η είναι τίποτε άλλο?

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και της όποιες πληροφορίες μπορείτε να δώσετε 

Υ/Γ 

Κάτι που δεν ανέφερα, ο δικηγόρος το έχει βρει το συγκεκριμένο ακίνητο στο υποθηκοφυλακείο.

Δεν το βρήκε όμως στο κτηματολόγιο, την περασμένη εβδομάδα ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι πήγε και το δήλωσε και ότι θα μου δώσει και χαρτί. (Είχε προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία μεταξύ του δικηγόρου μου με τον ιδιοκτήτη για την λεπτομέρεια αυτή με το κτηματολόγιο , γιατί και ο ιδιοκτήτης δεν το γνώριζε το συγκεκριμένο κομμάτι)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

    Οι ΘΣΑ στο υπογειο οικοδομης, μπορει να αποτελουν ξεχωριστες ΟΙ και να πωληθουν και σε τριτον, εστω  και μη ιδιοκτητη στην οικοδομη.

- Υπαρχει προβλημα με το Κτηματολογιο, αφου δεν τις ειχε δηλωσει σαν ξεχωριστες ΟΙ....πρεπει να διορθωθει

- Υπαρχει προβλημα με το εμβαδον, που ελεγχεται, οχι με   βαση αυτη την προχειρη κατοψη στο υπογειο

αλλα με βαση την κατοψη της αδειας και την συσταση.

  Στην  αδεια υπαρχουν 4 ΟΙ με εμβαδον "Χ" καθε μια, αλλα  σημερα κατα τον ελεγχο εμφανιζουν διαφορετικο εμβαδον.

Ολα αυτα θα ελεγχθουν και απο τον δικηγορο και απο τον συμβ/φο και θα διορθωθουν τα λαθη, για να εκδοθει βεβαιωση απο μηχανικο και ΗΛΤΑ.

Δεν κανεις τπτ μεχρι να φτιαξει σωστους τιτλους

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ο νομικός έλεγχος του ακινήτου και άλλο ο τεχνικός από μηχανικό. Το ότι πήγε ο ιδιοκτήτης και δήλωσε τώρα την θέση στο Κτημ/γιο μου φαίνεται περίεργο, συζήτησέ το με τον δικηγόρο αυτό. Από τα σχέδια που παραθέτεις φαίνοντα κάποιες διαφορές στις διαστάσεις των θέσεων, δεν φαίνεται όμως ποιά σχέδια είναι εγκεκριμένα και ποιά όχι...για αυτό σου είπα ότι θα πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό.

Συνήθως για το γκαράζ υπάρχει ένα ρολόι ΔΕΗ για όλο, στην περίπτωσή σου και αν η θέση είναι συμβολαιογραφικά αυτοτελής ιδιοκτησία τότε ίσως μπορείς να πάρεις αλλά θέλει συνεννόηση με την ΔΕΗ. Δηλαδή η θέση δεν φωτίζεται σήμερα, και αν όχι για ποιό λόγο...;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, akis73 said:

Άλλο ο νομικός έλεγχος του ακινήτου και άλλο ο τεχνικός από μηχανικό. Το ότι πήγε ο ιδιοκτήτης και δήλωσε τώρα την θέση στο Κτημ/γιο μου φαίνεται περίεργο, συζήτησέ το με τον δικηγόρο αυτό. Από τα σχέδια που παραθέτεις φαίνοντα κάποιες διαφορές στις διαστάσεις των θέσεων, δεν φαίνεται όμως ποιά σχέδια είναι εγκεκριμένα και ποιά όχι...για αυτό σου είπα ότι θα πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό.

Συνήθως για το γκαράζ υπάρχει ένα ρολόι ΔΕΗ για όλο, στην περίπτωσή σου και αν η θέση είναι συμβολαιογραφικά αυτοτελής ιδιοκτησία τότε ίσως μπορείς να πάρεις αλλά θέλει συνεννόηση με την ΔΕΗ. Δηλαδή η θέση δεν φωτίζεται σήμερα, και αν όχι για ποιό λόγο...;

Όχι δεν έχει ρεύμα καμία θέση από αυτές που έχω ανεβάσει, είναι χωρίς φωτισμό όλες ακόμα και η πόρτες που έχουν είναι χειροκίνητη με μια κλειδαριά δεν ανοίγουν με ρεύμα.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν τα είχαν κάνει τότε με την κατασκευή? Και είναι χρονολογίας 2010-2011

Το υπόλοιπο υπόγειο έχει φώς και κάποιες πρίζες που έχουν ρεύμα 

Αυτές η τέσσερις δεν έχουν τίποτα.

 

ΥΓ 

Να σας ρωτήσω κάτι, αυτα τα σχέδια που λέτε για το ποια είναι εγκεκριμένα και ποια όχι αυτά τα σχέδια που τα καταθέτουν ακριβώς? Στην πολεοδομία? Η στο κτηματολόγιο?

 

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

    Οι ΘΣΑ στο υπογειο οικοδομης, μπορει να αποτελουν ξεχωριστες ΟΙ και να πωληθουν και σε τριτον, εστω  και μη ιδιοκτητη στην οικοδομη.

- Υπαρχει προβλημα με το Κτηματολογιο, αφου δεν τις ειχε δηλωσει σαν ξεχωριστες ΟΙ....πρεπει να διορθωθει

- Υπαρχει προβλημα με το εμβαδον, που ελεγχεται, οχι με   βαση αυτη την προχειρη κατοψη στο υπογειο

αλλα με βαση την κατοψη της αδειας και την συσταση.

  Στην  αδεια υπαρχουν 4 ΟΙ με εμβαδον "Χ" καθε μια, αλλα  σημερα κατα τον ελεγχο εμφανιζουν διαφορετικο εμβαδον.

Ολα αυτα θα ελεγχθουν και απο τον δικηγορο και απο τον συμβ/φο και θα διορθωθουν τα λαθη, για να εκδοθει βεβαιωση απο μηχανικο και ΗΛΤΑ.

Δεν κανεις τπτ μεχρι να φτιαξει σωστους τιτλους

 

Δεν ξέρω γιατί δεν τα είχαν δήλωση στο κτηματολόγιο όλα αυτά τα χρόνια? 

Αμέλια να το πω? Αδιαφορία? Δεν ξέρω γιατί.

Πάντως στα συμβόλαια αναφέρονται ως 17 τετράγωνικα

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο για να ξέρω, τι είναι το ΗΛΤΑ?

 

Edited by Sim-zar
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sim-zar said:

Να σας ρωτήσω κάτι, αυτα τα σχέδια που λέτε για το ποια είναι εγκεκριμένα και ποια όχι αυτά τα σχέδια που τα καταθέτουν ακριβώς? Στην πολεοδομία? Η στο κτηματολόγιο?

Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι, μηχανικό που θα κάνει έλεγχο έχετε; 

Αν δεν έχετε, να βρείτε άμεσα και αυτός θα σας λύσει τις απορίες σας

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, Bill22 said:

Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι, μηχανικό που θα κάνει έλεγχο έχετε; 

Αν δεν έχετε, να βρείτε άμεσα και αυτός θα σας λύσει τις απορίες σας

Όχι δεν έχω βρει κάποιον μέχρι στιγμής μόνος μου? Υπάρχουν περίπτωση αν πάω σε συμβολαιογράφο να έχει αυτός κάποιους που να συνεργάζεται μαζί τούς?

 

Η ερωτήσεις που κάνω εδώ στο φόρουμ, είναι για να ξέρω τι να πω , τι να ζητήσω,και πως να το ζητήσω.

Θέλω να έχω μια εικόνα για να ξέρω και εγώ πού βαδίζω, δεν έχω κάποια εμπειρία από τέτοιου είδους αγορές. 

 

Και είδη τα παιδιά από επάνω akis73 και dimitrisGM με βοήθησαν αρκετά μπορώ να πω (και τους ευχαριστώ πολύ) μου έδωσαν μια εικόνα στο πώς να κινηθώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Sim-zar said:

Όχι δεν έχω βρει κάποιον μέχρι στιγμής μόνος μου? Υπάρχουν περίπτωση αν πάω σε συμβολαιογράφο να έχει αυτός κάποιους που να συνεργάζεται μαζί τούς?

 

Η ερωτήσεις που κάνω εδώ στο φόρουμ, είναι για να ξέρω τι να πω , τι να ζητήσω,και πως να το ζητήσω.

Θέλω να έχω μια εικόνα για να ξέρω και εγώ πού βαδίζω, δεν έχω κάποια εμπειρία από τέτοιου είδους αγορές. 

 

Και είδη τα παιδιά από επάνω akis73 και dimitrisGM με βοήθησαν αρκετά μπορώ να πω (και τους ευχαριστώ πολύ) μου έδωσαν μια εικόνα στο πώς να κινηθώ.

 

 

Γειά και πάλι, όπως είδες σου απάντησαν και άλλοι συν/φοι και νομικός πιο πάνω. Οπότε το προχωράς με επιλογή νομικού και μηχανικού της εμπιστοσύνης σου, ώστε να αποφύγεις δυσάρεστες καταστάσεις στο μέλλον. Αν ήμουν στην θέση σου, δεν θα δεχόμουν να προχωρήσω αν δεν τα ελέγχαν πρώτα οι δικοί μου. ΗΛΤΑ σημαίνει (Ηλ)εκτρονική (ΤΑ)υτότητα κτιρίου και είναι προαπαιτούμενο ώστε να γίνει μεταβίβαση.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Sim-zar said:

Όχι δεν έχω βρει κάποιον μέχρι στιγμής μόνος μου? ....

  1. Μόνος σου θα χάσεις. Υπάρχουν πολλοί στα μέρη σου και θα βρεις. Πιο καλά να διαλέξεις μόνος σου και να μη ζητάς από συμβολαιογράφο.
  2. Δες στον τίτλο αν η θέση στάθμευσης έχει δικά της χιλιοστά ιδιοκτησίας. έστω και 1 χιλιοστό. Αν έχει μπορεί να πωληθεί και ότι σφάλματα τίτλων κτηματολογίων ή οτιδήποτε μπορούν να λυθούν. Αν δεν έχει δικά της χιλιοστά και είναι παράρτημα σε κάποιο διαμέρισμα εκεί δεν μπορεί να πωληθεί.
  3. μέχρι να βρεις μηχανικό πάρε μια κορδέλα μεταλλική 5μετρη και πας εκεί και μέτρα, έχει 3,05μ από τοίχο σε τοίχο και 5μ βάθος ή όχι. Αυτό είναι το πιο βασικό.
  4. αν η θέση στάθμευσης δεν προβλέπεται να είναι κλειστή με πόρτα μπροστά θα υπάρξει πρόβλημα για ανεξάρτητη παροχή ρεύματος. Αυτό μιλάς με ΔΕΔΔΥΕ 

Όχι τίποτα άλλο αλλά 5μΧ3,5μ=15,25τμ 

ή όλα αυτά τα αναθέτεις στον Μηχανικό σου και καθαρίζεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.