Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά υπόγειας θέσης στάθμευσης


Sim-zar

Recommended Posts

Ναι το θέμα είναι ότι πρέπει να έχετε τον δικό σας Μηχανικό για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως, πολλές φορές όταν πρέπει να γίνει τακτοποίηση σε ένα ακίνητο και αν βιαστικά ο Μηχανικός του ιδιοκτήτη τρέξει ή δεν προσέξει κάτι μπορεί πχ να κάνει μια τακτοποίηση ακινήτου ή/και να δώσει την βεβαίωση του Μηχανικού και κάπως να μην δει ότι υπάρχει κάτι που πχ ήθελε τακτοποίηση, κατόπιν θα βρεθείτε προ εκπλήξεως μια μέρα εσείς.
Οπότε θα πρέπει να βρείτε τον δικό σας Μηχανικό που για δικό σας λογαριασμό θα ελένξει το ακίνητο. Σωστά θα έχει ο ιδιοκτήτης γιατί κάτι μπορεί να θέλει ρύθμιση και σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί την βεβαίωση Μηχανικού και την ΗΤΚ, (την ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου) για να πουλήσει, οπότε η ΗΛΤΚ ή ΗΤΚ κτιρίου μην σας απασχολεί, αυτή είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να την αναθέσει σε δικό του Μηχανικό να την φτιάξει.
Εσείς θα πρέπει να έχετε τον δικό σας με την δικιά σας πλευρά να ελένξει την ιδιοκτησία ότι πολεοδομικά και με τον νόμο θα είναι σωστή να μην έχετε προβλήματα, οικονομικά συνήθως μετά.
Και όσο για το που θα τον βρείτε, μα έχετε υπολογιστή, κάντε ένα search στο google και με την ip του υπολογιστή σας ή με μια έρευνα με τον δικό σας υπολογιστή θα σας δείξει ο υπολογιστής σας πια με την βοήθεια του internet, Μηχανικούς κοντά σας να διαλέξετε. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες, θα επανέλθω όταν έχω νεότερα.

Καλησπέρα στην παρέα.

Επανέρχομαι σχετικά την υπόθεση της  θέση πάρκιν που έλεγα.

Τελικά δεν θα προχωρήσει το όλο θέμα με την συγκεκριμένη θέση που είχα αναφέρει. (Όχι ότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα με την θέση.)

Αλλά είχα μια εξέλιξη της τελευταίας στιγμής και εν τέλει θα προχωρήσω σε αγορά μίας θέσης στάθμευσης που είναι στην ίδια πολυκατοικία που μένω.

Οπότε σκέφτομαι να  προχωρήσω στην αγορά της.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα μα πάρα πολύ για της πληροφορίες και την βοήθεια που μου δώσατε.

Ήταν πολύ χρήσιμη η βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

   Το σωστο ειναι "σκεφτομαι προχωρήσω στην αγορά της".

   Περιμενουμε νεώτερα στοιχεια...

[και να παρεις μηχανικο....]

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι άλλο όσον αφορά την θέση στάθμευσης αυτή που είναι στην ίδια πολυκατοικία που μένω εγώ.

Η θέσης που έχει στο υπόγειο πάρκινγκ της πολυκατοικίας εκεί είναι η θέσεις ανοιχτές (ο καθένας έχει την δικιά του) η οποίες είναι όλες ανοιχτές θέσεις (δεν είναι κλειστές αριστερά-δεξια με ντουβάρια)

Στης θέσεις αυτές που είναι ανοιχτές, ισχύει και σε αυτες ότι μου έχετε αναφέρει σωστά? 

Η χρειάζεται κάποια άλλη διαδικασία? Για να ξέρω τι παίζει και τι θα πω.

Υ/Γ

Ούτως η άλλως ο ιδιοκτήτης μου έχει πει ότι θέλει να προχωρήσει στην πώληση της από τον καινούργιο χρόνο,

οπότε υπάρχει ένα διάστημα που θα μένει χωρίς να προχωρήσουμε οπότε υπάρχει περιθώριο για ότι έλεγχο χρειαστεί με μηχανικό κτλ.

Από αυτά μου είχατε πει (για την πρώτη περίπτωση της θέσης πάρκιν) ισχύουν πάλι τα ίδια έτσι δεν είναι? Το ρωτάω γιατί ήταν άλλη περίπτωση η μία θέση με την άλλη.

Edited by Sim-zar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.